facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

YouTube SEO: Rehber

Başkaları nasıl düşünüyor bilmiyorum ama bence Youtube Dünya’nın ikinci arama motoru. Bu yüzden herhalde Google’dan sonra insanlar en çok aramayı Youtube’da yapıyorlar. Durum böyle olunca bizim için Youtube önemli bir trafik kaynağı haline geliyor. İhmal edilemeyecek kadar önemli, 35 milyona yaklaşan günlük ziyaretçisi olduğunu düşünürsek önemini daha iyi anlamış oluruz.

Bugün yazacağımız makale’de ” Temel Youtube  SEO rehberi  ”  adlı  makale, belki de Dean’ın gözden kaçırdığı veya unuttuğu bazı noktaların eklenmesiyle Türkçe’ye uyarlayarak  yeniden yazılmıştır, bu makalede anlaşıldığı üzere Youtube SEO  konusunu ele alacağız ve aynı zamanda hazırladığımız videoların Google ve Youtube’da izlenim oranını nasıl artıracağımızı öğreneceğiz.

Benim Yüksek İzleme Alan Bazı Youtube Videolarım

Youtube SEO  eğitimine başlamadan önce  benim ilgili anahtar kelime’de yüksek izlenme alan bazı videolarımımdan örnekler vermek isterim. Yalnız şunu baştan belirtmek isterim, Youtube reklamlarından para kazanmaya yönelik çok fazla zaman harcamadan yaptığımı ufak çalışmalar var  ve Rusça, İngilizce Türkçe dillerinde bu çalışmaları yürütmüştüm, burada paylaşacağım bilgiler bu iş için çok fazla zaman ayırarak youtube reklamlarından para kazanmak veya ürün, site tanıtımını yapmak isteyenler için faydalı olacaktır.

Bu video’nun  anahtar kelimesi ‘‘ Twitter Takipçi Arttırma’’

Youtube seo

youtube-seo

Şimdi Youtube videolarının izlenimlerini arttırmak için yapılması gereken SEO çalışmalarını sırayla incelemeye başlayalım.

Adım #1:  “Video Anahtar Kelimeleri”

Her SEO’nun yapması gerektiği gibi ilk başta yapmanız gereken şey Anahtar Kelime Araştırması yapmalısınız. Amacınız ilgili anahtar kelimelerde Youtube videonuzu Googlein  ilk sayfasına çıkarmayı başarabilmek. Buna  ‘‘Video Anahtar Kelime’’ diyebiliriz. Şunu unutmamalıyız ki, Google ilk sayfadaki sıralamalarda yazılı web sitesi içerikleri yerine video içeriklerine daha fazla önem verir ama bu şu şekilde algılanmamalı, o zaman Google bütün anahtar kelimelerde birinci sıraya videoları çıkarır. Hayır.

youtube-seo-nasıl-yapılır

Resimde gördüğünüz gibi anahtar kelime olarak ‘‘ yemek nasıl yapılır’’ girerek Google’da arama yaptık. Beş milyon sonuçtan ilk sayfada çıkan sonuçların çoğu video içeriği. Tabii burada bazı diğer kriterlerde rol oynamıyor değil.

Genelde Youtube şu anahtar kelimelerde video içeriğe değer verir:

 • Nasıl (“ Yemek Nasıl Yapılır”)
 • İncelemeler (“İphone 6 İncelemesi”)
 • Eğitici(“Wordpress Nasıl Kurulur”)
 • Fitnes veya sporla ilgili (“Box nasıl yapılır”)
 • Komik videolar (“Hayvanlar”)

Bu söylediklerimi destekleyici iki resim daha paylaşarak sihirli soruyu sorayım. Peki neden böyle?

youtube anahtar kelime bulma

youtube seo çalışması

Anahtar kelime açısından çok iyi bir şekilde optimize edilmiş her video Google sıralamasında yerini alır.

Eğer Youtube’a bir video yüklerseniz bir şekilde trafik alırsınız ama Videonuzun anahtar kelime optimizasyonunu iyi bir şekilde yaprasanız aynı zamanda Google başta olmak üzere diğer bütün arama motorlarından trafik alırsınız hem de ilk sayfalardan. Yani videonuz için seçtiğiniz anahtar kelime optimizasyon stratejisi videonuzun izlenme oranına direk etki eden bir fonksiyondur.

Şimdi tam bu noktada şapkamızdan sihirli sorumuzu çıkaralım.

Youtube Videoları İçin Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulacağız?

Anahtar kelime bulmanın en kolay yolu kendi nişinizde arama yapmaktır. Burada Niş’in ne demek olduğunu bilmeyen okuyucular için parantez içerisinde bir tanımlama yapayım, çünkü çok sık duyulmayan bir kavram.

Niş: Bir pazar veya sektör içerisinde belli bir konuya odaklanmış ögedir. Örneğin; Ev Eşyaları, Otomobil Boyası, Okul Kıyafeti,  Eğitim Kitapları .  Geniş bir alana hitab eden pazarın daraltılmasıdır.

Görsel olarak örnek verecek olursak, belli bir Niş’de yapacağımız arama sonuçlarını şu şekilde alırız.

youtube seo anahtar kelime

Çok geniş bir Niş/Pazar olan Yemek anahtar kelimesinde biz aramayı daraltarak arama yaptık ve sonuçlar resimde.

Kolay , değil mi?

Video anahtar kelimelerini bulduktan sonra, anahtar  kelimelerin arama hacminin yeterli olup olmadığını kontrol edin.

Çünkü video hazırlamak çok zor değildir ve bu yüzden arama hacmi çok fazla olan anahtar kelimelere başlangıç itibariyle girmek pek akıllıca değil. Google anahtar kelime planlayıcı da ayda en az 300 kere aranan anahtar kelimelere bakın ( en az, limiti kendiniz belirlemelisiniz Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı Hakkında tekrar bakınız )

youtube-seo

Peki neden ayda 300 arama?

Eğer ayda 300 kere aranan bir anahtar kelime seçmiş olursanız, her ay makul bir trafiği zaten Youtube’un kendisinden almış olursunuz.

Ve aynı şekilde Google sıralamalarında yükselme sağladığınızda aylık olarak 300+ sonucu alırsınız.

Bu şu anlama geliyor, videonuz ve dolaylı olarak websiteniz zaman içerisinde çok daha fazla trafik kazanacaktır.

Şimdi benim burada yazdıklarıma belki burun kıvıranlar olabilir ama konunun öneminin daha iyi anlaşılması açısından elle tutulur ve daha canlı örnek vereceğim.

Yalnız şunu belirtmeliyim ki, bir sabah kalktığınızda hazırladığınız ve youtube yüklediğiniz bir video’nun milyonlarca izleme aldığını görmeniz hayalden öteye geçmez. Sadece istisnalar hariç. Sürekli ve düzenli olarak trafik elde etmek sadece doğru hedefler ve stratejiler belirleyerek ve emek vererek elde edilebilir. Hile ve hurda ile ancak bir yere kadar gidilir, devamı olmaz.

Canlı Örneğimiz

Seondex  SEO Niş’inde olduğu için bu örneği ilgili anahtar kelimede vereceğim. Yani aramaları “Anahtar kelime arama”, “Backlink nasıl alınır” ve  “SEO Dersleri”  kelimelerinde yapacağım.

Evet  “SEO Dersleri” kelimesi Youtube videolarını Google arama sonuçlarına getirmiş:

youtubeda-seo

Bu anahtar kelimenin aylık arama hacminin minimum 300 olduğundan emin olabilirsiniz:

youtube-seo rehberi

Evet video oluşturabilecek çok güzel bir anahtar kelimeyi daha makaleyi okurken bulmuş durumdayız.

Yukarıda bahsettiğim gibi her zaman aza kanaat ederek ilerleyin ve ilerde emin olun çok sizi bulur. Şimdi şapkamızdan bir sihirli soru daha çıkaralım ama cevabını size bırakacağım.

Ayda bir milyar kere aranan bir anahtar kelimede video hazırlayıp Google’da sıralamaya girememek mi daha mantıklı, yoksa, ayda 300-500 kere aranan anahtar kelimede ilk sırada bulunmak mı?

 

Adım #2: (Muhteşem) Videonuzu Hazırlayın

Yatırım yapan iş adamlarının dediği gibi, çok yatıran çok kazanır.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben çok iyi videolar hatırlayamıyorum,  bu konuda çok parlak fikirlerim var ama video hazırlama özürlü  birisiyim ve eminim eğer daha iyi video hazırlama yeteneklerim olsaydı veya video hazırlama programlarının  kullanımını öğrenmek için vaktim olsaydı üşenmeden bunu yapar muhteşem videolar ortaya çıkarıdır.

Şayet sizinde benim gibi video hazırlama özrünüz var ise videolarınız yaptıracak birilerini bulmaya çalışmalısınız veya İnternet üzerinden bazı ekonomik video hazırlama servislerinden faydalanabilirsiniz.

Başlangıç işin Holywood   filmleri çekmeye çalışmanıza gerek yok, önemli olan içerik olarak özgün ve değerli videolar hazırlamanızdır  ve  biraz da ilgin olsa fena olmaz.

Kalite konusunda biraz takıntılı olmanızı öneririm çünkü Youtube kullanıcıların davranışlarına değer verir.

Eğer videolarınız berbat durumda ise Youtube’da yükselme şansları olmayacaktır, istediğiniz kadar optimize edin.

Google’da yükselmek için backlinkler işinize yarayabilir ama Youtube için bu çok etkili değildir, zaten bunun içinde ayrıca zaman ayırmak işi iyice içinden çıkılmaz hale getirir.

Youtube, videonuzu kaliteli olup olmadığına kullanıcı davranışlarına bakarak belirler.

Youtube’ın  Kullandığı Kullanıcı Deneyimleri Metriği

Youtube bir videonun kalitesini belirlerken şu elementleri göz önünde bulundurur:

 • Kitle Tutma:İnsanların videonuzu izleme eğilimi ne kadar çok ise o kadar iyidir. Yani bu şu anlama geliyor, insanlara videonuzu iletmelisiniz  ve bu ancak kaliteli içerikle sağlanabilir. Sizin emek harcamayarak hazırladığınız video işe yaramaz. Sizin emeğinize saygı duymadığınız video’ya  youtube neden  duysun ki? Değil mi?youtube-seo
 • Yorumlar: İnsanlar eğer videonuza yorum yazıyorlar ise bu videonun hoşlarına gittiği anlamına gelir.

youtube seo

youtube-seoyoutube seo çalışmasıyoutube video seo

Videonun performansı hakkında bilgi edinmek hem söz konusu videonun başarılı olması noktasında yapabileceklerinize ve eksiklerinizi görmenize yardımcı olur, hem de video sonuçlarından sonra eksiklerinizi görerek diğer videoları nasıl hazırlamanız gerektiği noktasında önemli tecrübeler edinmiş olursunuz.

Video Uzunluğu En Az 10 Dakika Olsun

Tıpkı yazılı makalelerde olduğu gibi, Youtube videoları da ne kadar uzun olursalar o kadar iyidir.

Asla unutmamanız gereken bir kural, uzun videolar kısa videoların performansını olumsuz yönde etkilerler, bu yüzden mümkün olduğunca uzun ama faydalı, bilgilendirici videolar oluşturmaya çalışın.

Buna örnek verecek olursak, eğer “WordPress” diye arama yaptığımızda en üst sırada ki videoların hepsinin çok uzun olduğunu göreceğiz.

youtube wordpress seo

Ben sadece 10 dakikacık olsun diyorum.

Eğer videonuzun uzun olması gerekiyorsa bundan çekinmeyin ve mümkün olduğunca uzun videolar hazırlayın ama tabii sadece laf kalabalığı olsun video dolsun diye değil.

Neyse, artık 10 dakikalık muhteşem videonuzu hazırladınız. Şimdi sıra geldi videoyu optimize etmeye.

Adım #3: SEO uyumlu Videoyu Youtube’a Yükleme

Bu bölümde en az diğer bölümler kadar önemli, bu yüzden burada ele alacağım kuralları mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

Video Dosyasının Adı

Videonuzu hazırladıktan sonra, belirlediğiniz anahtar kelimenin video dosyasının isminde yer aldığına emin olun.

Örnek verecek olursak, anahtar kelime ‘‘ Saç bakamı’’ bu durumda video ismi sac_bakimi.mp4. omalıdır.

youtube video başlığı

Video Başlığı

Video Başlığınız en azından 5 kelimeden oluşmalı ki, istediğiniz anahtar kelimeyi başlığa yerleştirme imkanınız olsun.

Örnek vereceğim video’da ancak bu şekilde iki anahtar kelimeyi video başlığına koyabildim.

youtube video başlığı seçimi

Güçlü Teknik: Tıpki blog  makalelerinin başlığınd ayaptığımız gibi video başıklarında da hedeflediğimiz anahtar kelimeyi başılğın en başına koymalıyız.

Eğer hedeflediğiniz anahtar kelime ‘‘İngilizce Eğitimi’’ ise İngilizce video başlığının başına gelmelidir.

 

DİKKAT: Bugün dalga nasıl yayılır onu öğrenelim.

Açıklama

Videonuzun açıklaması çok önemlidir.

Çünkü Google ve Youtube videonuzu dinleyerek tam manasıyla anlayamazlar bu yüzden video’ya gireceğiniz açıklama videonun ne hakkınd aolduğuna dair çok önemli bilgi verir.

Maalesef tembellik ederek aslında çok önemli olan açıklama kısmını pas geçeriz. Yada biryerlerden alakasızşeyler kopyalayarak açıklama kısmına yapıştırız, halbu ki bu doğru değil, videonun açıklama kısmı en az videonun kendisi kadar önemlidir.

Akıklama yazarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar :

 • Açıklamanın en başına sitenizin linkini ekleyin, böylece siteniz trafik alırken aynı zamanda PR ) değeri olan bir backlink kazanmış olacakasınız.
 • Anahtar kelimelerinizi ilk 25 kelime arasında kullanın
 • Açıklamanızı en az 250 karakter yazın ( Gerçi 150 kelimelik yazılan şeylerin makale olarak adlandırıldığı ülkede ,250 kelime tez diye adlandıracak ama ne yapalım 250 de diretiyorumJ )
 • Anahtar kelimeleriniz 3-4 kere tekrar edin

Bu şekilde oluşturacağınız açıklma videonuzun Google ve Youtube nezdinde spam olarak algılanmamasını sağlayacak.

Video açıklamasına verebileceğim örnek  “Google Alert”:

youtube-google-alert

Son olarak açıklama kısmını yine anahtar kelime ile bitir. Resimde gördüğünüz gibi Google Alert ile başladık ve yine Google Alert ile biritmek gerekiyor.

Etiketler

Etiketler inanılmaz derecede önemli değildirler ama faydaları vardır.

İlgili kısıma Google ve Youtube’ın içeriğiniz hakkında fikir edinmesi için istediğiniz anahtar kelimeleri girin.

youtube video anahtar kelime

Hedeflenen anahtar kelimeler sadece Youtube’da yükselmenizi sağlamazlar, aynı zamanda Youtube’un sidebar bölümünde alakalı videoları görmenizi de sağlarlar.

Örnekte olduğu gibi.

youtube video

Evet,  bu çizgi filmleri ben izlemiyorum tabii, oğlumun yine  benden habersiz Laptop’umda çizgi film kaçamağı yaptığının resmidir.)

Yukarıda yaptığınız bütün işlemlerden sonra kaydetmeyi unutmayın.

Adım  #4 : Video İzleme Sayısını Arttırmak

Yazının başlarında kullanıcı etkileşimin çok önemli olduğunu söylemiştik ve videonun izlenme ornının önemli olduğunu belirtmiştik. Videonuzun Youtube’da paylaşımından sonra yükselmesine yardımcı olacak bazı işlemler yapmanız her zaman en doğru seçimdir.

Rekabet eğittiğiniz anahtar kelimeler de videonuzun üst sıralar çıkması için mümkün olduğunca fazla gösterim kazanması gerekiyor.

Ne kadar gösterim- o kadar çok yükselme

Ama sakın unutmayın izlenme gerçek olmalı. Youtube’un fake/yalancı , hileli hurdalı izlemeleri belirlediğinden hiç şüpheniz olmasın.

Yabancı sitelerle kıyas yapılamayacak kadar az platformumuz var, yani, videomuzun izlenme oranını  artırabileceğimiz platformlar maalesef çok az. Bunları videonun Türkçe olduğunu varsayarak yazıyorum.

Youtube videonuzun izlenme oranını arttıracak işlerin yapılması tamamen sizin kişisel becerilerinize kalmış. Örnek olarak söyleyeyim, facebook sayfalarında, twitter ve diğer sosyal paylaşım ağlarında paylaşabilirsiniz. Kalitesi yüksek bir video hazırladığınızda ve ilgi çekiciyse zaten siz istemeseniz bile videonuzun izlenme oranı artacaktır.

Ayrıca forumlar videonuzu izletme açısından önemli platformlardır.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
VİDEO: SEO Nedir?
SEO Eğitimi
11 Comments
 • […] Youtube SEO rehberi adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. […]

 • Ersin Tezcan May 10,2015 at 20:18

  Mustafa Bey. Yorumları yayınlayalım, eleştirilere açığım. Yanılıyorsunuz yazılanların çoğu tercüme değil, ama dünya çapında en çok okunan bir çak makale var tercüme edilen.
  Velev ki sizin dediğiniz gibi tercüme edildiğini düşünelim yani? Bu neyi gösteriyor?
  Ayrıca bahsettiğiniz backlinko’nun sahibi Dean bile şuanda burada benim yaptığımın aynısı yapar. makalelerinin çoğu toplamadır ve kendi tecrübelerini ekler. Kıyaslama yaparsak benim yaptığım şey onun yaptığından daha kıymetli ve önemlidir.
  İlginiz için tekrar teşekkürler, olumsuz yorumlarınız benim içim olumlu yorumlardan çok daha değerli ve önemli.

  • mustafa May 10,2015 at 23:57

   İlginiz ve sabırlı cevaplarınız için teşekkür ederim. Çok uzatmanın anlamı yok. Faydalı bir şey yapıyorsunuz ben sadece gördüğüm ufak bir eksikliği söyledim. Yolunuz açık olsun. Umarım çok daha fazla kişiye ulaşırsınız.

 • mustafa May 10,2015 at 18:03

  Bu yorumu yayınlamanıza gerek yok. Sanırım ben yazdıktan sonra o paragrafı eklediniz. Çünkü ben dün öyle bir şey görmedim. Belki gözümden kaçmıştır insanlık hali. Fakat sitenizdeki yazıların neredeyse tamamı çeviri. Bu yazılar arasında sadece benim yorum yazdığım bu yazıda o paragrafı eklemişsiniz.
  Yaptığınız faydasız demiyorum. İngilizce bilmeyen bir çok kişiye iyi hizmet. Sanırım aldığınız linkleri insanlar yorum yazdıkça ekleyeceksiniz.

 • mustafa May 10,2015 at 02:55

  Backlinko’dan çevrilmiş yazı. Altına yazılabilirdi en azından. Türkçe yayınlayarak ingilizce bilmeyenlere faydalı olmuşsunuz. Teşekkür ederim fakat yazı sizin olmadığından bunu belirtebilirdiniz.

  • Ersin Tezcan May 10,2015 at 10:35

   Merhaba Mustafa…
   İlginiz için teşekkürler. Yazıyı okuma zahmetine katlanmış olsaydınız kaynağın makalenin altında değil üstünde yayınlandığını görebilirdiniz belki.
   Sadece, Makale’nin bendenize ait olmadığını belirtmek için yazdığınız mesaj için çok teşekkür ediyorum. Fakat bu makale birebir tercüme değil, ek bilgiler, eksikler ve yanlışlar düzeltilerek yazılmıştır.

   • mustafa May 10,2015 at 17:32

    Gözden kaçırmışım. Hızlı göz gezdirmiştim. Kusura bakmayın.

 • Seobox Şub 26,2015 at 19:45

  İt’s seem that here is a great article about youtube SEO. I will be glad to get translation or sources.

 • Hayrettin Şub 26,2015 at 19:23

  Youtube SEO hakkında okuduğun en muhteşe yazı. O kadar siteyi dolaşıyorum kaç günden beri işi görecek zerre miktarı bir şey bulamadım. Millet uzun uzun yazmış ama Youtune SEO mu açıklıyor, kimse öğrenmesin diye saçmalıyormu belli değildi. Gerçekten takdir ettim ve çok şey öğrendim. Çok teşekkürler Ersin Hocam

 • Kerem Ara 15,2014 at 22:23

  Mükkemmel bir çalışma. Çok teşekkür ederim

 • Furkan Kas 10,2014 at 10:30

  Faydalı teşekkürler emeğiniz için

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage