Youtube Tekrar Canlı Yayıncılık Savaşlarına Dâhil Oluyor

Teknoloji devi Google, video platformu Youtube ile birlikte son yılların yükselen sektörü yayıncılığa tekrar giriş yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Google, Twitch’i satın alma denemelerinin başarısız sonuçlanmasının ardından 2015 yılında Youtube Oyun adında bir proje başlatsa da kullanıcıların kafasını karıştırdığı düşüncesiyle bu mayıs ayında kapatıldı. E-Spor danışmanı ve yayıncı Rod Breslau, Google’ın bu denemesini çok kötü, hatta samimi olmak gerekirse daha kötü olamaz şeklinde yorumlamıştı. Her ne kadar yaşanan bu başarısızlık, Youtube’yi Twitch ile olan yarışın dışına itmiş olsa da, yaşanan bu olumsuzluk her şeyin sonu anlamına gelmiyor. Medyanın da online mecralara taşındığı günümüzde, canlı yayıncılık platformlarını elde tutmak çok büyük önem arz ediyor. Youtube’de bu konuya kayıtsız kalmayarak tekrar yarışa dahil olmaya çalışıyor.

Oyunculuk anlamında Google’ın geliştirmiş olduğu Stadia ile birlikte atılımlarına devam eden şirket, şimdi de dünyanın en büyük video platformu Youtube’deki izleyicileri canlı yayınlara da çekebilmeyi amaçlıyor. Ellerinde bu kadar büyük bir potansiyel varken ve geçmişte yaşanan başarısızlıklardan ders almışlarsa, bu işte çok iddialı bir konumda olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Geçtiğimiz aylarda Youtube, canlı yayın izleyen kişileri siteye çekebilmek için milyonlarca takipçisi olan Jack “CouRage” Dunlop ve Lachlan Power ismindeki iki yayıncıyla anlaşarak artık yayınlarını kendi platformlarından yapmalarını sağladı. Son zamanlarda yapılan Fortnite etkinliğinde de çok büyük izleyici rakamlarına ulaşan Power, tek başına 198,676 anlık izleyiciye sahipti.

Daha yakın tarihli etkinliklerden konuşmak gerekirse, League of Legends Dünya Şampiyonası yarı finallerini 4 milyon izleyici eş zamanlı olarak izledi. Ulaşılan bu rakam, batıda en çok izlenen e-spor organizasyonu anlamına geliyor. Ulaşılan bu 4 milyon sayısının da önemli kısmı Youtube’u kullanarak organizasyonu takip etti.

Bir başka örnek vermek gerekirse, Youtube’un en önemli içerik üreticilerinden PewDiePie, bu ayın başlarında DLive ile imzaladığı yayıncılık anlaşmasının ardından şu anda yaklaşık 640 bin takipçiye sahip. Her ne kadar bu sayı DLive için çok olumlu olsa da PewDiePie Youtube’de 102 milyon aboneye sahip. Eğer PewDiePie gibi isimler Youtube’de yayın yapmaya başlarsa, çok yüksek izleyici rakamlarına ulaşılabilir.

Youtube, yaptığı yatırımlar ile birlikte bu sektörde ben de varım dedi ve çok iddialı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Yazar |2019-11-29T16:57:19+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın