Youtube Müzik, Siri ve Masaüstü Uygulaması Desteği Aldı

Youtube’nin üzerinde çalıştığı iki yeni platform olan Youtube Premium ve Youtube Müzik ile ilgili güncellemeler gelmeye devam ediyor. Youtube’yi ücretsiz olarak kullanmaya alışmış milyarlarca kullanıcının bu yeni paralı hizmetlere ilgisinin nasıl olacağı henüz belli olmasa da Youtube, bu konuya çok önem veriyor. Yaptığı kullanıcı odaklı güncellemeler ile beklentilere cevap vermeye çalışan şirket, Spotify gibi çok oturmuş alışkanlıkları değiştirmek için çok çaba sarf etmeli.

Yeni gelen güncelleme ile birlikte Youtube Müzik’e iki yeni özellik eklendi. Bunlardan ilki Apple’nin sesli destek modu Siri ile tam olarak uyum sağlanması, diğeri ise masaüstü uygulaması. Bundan böyle kullandığınız Apple cihazınızın sesli komut asistanı Siri’ye Youtube Müzik ile alakalı verdiğiniz komutlar da çok daha doğru bir şekilde yerine getirilecek. iOS 13’e kadar Siri’nin üçüncü parti yazılımlara destek vermesi gibi bir durum yoktu. Fakat yeni yapılan yazılım güncellemesinden sonra, artık Youtube gibi diğer platformlara da sesli komut desteği sağlanabilir duruma geldi. Bunu fırsat bilen Youtube de, kullanıcıları için Siri güncellemesini yayınladı. Benzer şekilde Spotify da bu ayın başında Siri desteğine ilişkin yeni bir güncelleme yayınlamıştı.

Yapılan bir diğer güncellemede ise Youtube Müzik hizmetinin masaüstü uygulama desteğine yönelik. Bundan böyle kullanıcılar, Youtube Müzik’i kullanmak için internet tarayıcılarına girmek zorunda kalmadan indirecekleri masaüstü uygulama sayesinde de istedikleri işleri yapabilecekler. Tarayıcıdaki yapılabilenlerin haricinde bir değişiklik yer almasa da masaüstü uygulamasının ek bir pencere olmadan sadece kendi başına masaüstünüzde yer alması, kullanım kolaylığı açısından önemli bir gelişme. Youtube tarafından kullanıma sunulduğu açıklanan masaüstü uygulamasını ister kendi masaüstü uygulama marketiniz üzerinden isterseniz de Youtube Müzik’e girdiğinizde ekranınızın sağ tarafında yer alacak olan küçük simgeye tıklayarak da edinebilirsiniz.

Yapılan bu güncellemeler ile birlikte Youtube Müzik ve Spotify benzerliği de artmış durumda. Spotify’ın elde ettiği bu başarıya Youtube’nin yeni platformuyla birlikte ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu olsa da en azından yapılan bu güncellemeler, şirketin doğru yolda olduğuna ve kullanıcıları gerçekten kazanmak istediğine dair önemli ipuçları olarak görülebilir.

Yazar |2019-11-29T16:56:07+00:0030.10.2019|

Yorum Yap