Youtube Ana Sayfasını Değiştirdi

Geçtiğimiz hafta Youtube, ana sayfası ile alakalı yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Dünyanın en çok kullanılan video platformundaki bu değişiklik haberi de herkesin dikkatini çekti. Yeni Youtube görünümü ile artık ana sayfada herhangi bir video kategori başlığı bulunmayacak ve kanallara ait profil resimleri de daha büyük görünecek.

Kullanıcılara daha kullanışlı bir deneyim imkanı sunmak için geliştirilen yeni ana sayfada, ilk karşınıza gelen kısımda önerilen videolar çıkıyor ve bu öneriler sizin daha önce ilgilendiğiniz, izlediğiniz ya da takip ettiğiniz kanala bağlı olarak ana sayfanıza yerleştiriliyor.

Youtube Daha Fazla Kullanıcı Deneyimi Sunuyor

Eski tasarımda alışık olduğumuz takip ettiğimiz ya da daha önce videolarını izlediğimiz kanalların öne çıkan videolarını görme dönemi ise artık kapanmışa benziyor. Yani kanal ve konu temalı önerilerin yerini herhangi bir ayrıma sahip olmayan yeni video önerileri alırken, videoların altında yükleyen kanala ait profil resmi daha görünür halde karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında ana sayfada değişen bir başka özellik de trendleri de görüntüleyebiliyor olmamız. Fakat ana sayfanızda yer olan trend videolar herhangi bir sıra ile karşınıza çıkmıyor ve bir bakıma havuz görüntüsünü alıyor.

Abone olunan kanallara ilişkin video önerilerinin ve direkt olarak kanal ismiyle yapılan önerilerin kaldırılmasının ardından, bu kanalları da memnun etmek adına ana sayfaya durum gönderileri de eklenmiş durumda.

Bundan böyle abonesi olduğunuz kanalların yayınlamış olduğu gönderiler de öneri videoların arasında karşınıza çıkacak. Bu sayede Youtube, kanalların abonelerine daha rahat ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Benzer şekilde videoların altında yer alan profil resimlerinin büyümesi de buna başka bir örnek olarak verilebilir.

Yeni ana sayfa deneyiminde kullanıcılar devamlı olarak daha önce ilgi gösterdikleri konulara dair videolar ile karşılaşacaklar ve bu sayede kullanıcılarının sitede kalma sürelerinin uzaması hedefleniyor. Fakat izleme alışkanlıklarınızın dışında kalan videolara ilişkin herhangi bir öneri olmayacak olması da bu yeniliğin olumsuz tarafı olarak görülebilir.

Youtube ana sayfasında yapılan bu değişikliklere kullanıcıların nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu. Yine de yapılan güncellemenin, kullanıcı memnuniyeti arttırmak yönünde olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar |2019-11-28T17:45:30+00:0028.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın