Yeni Google Algoritma Güncellemesi

Google, arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için güncellemeler yapmaya devam ediyor. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir algoritma değişikliği sonucunda bazı önemli siteler, ziyaretçi sayılarında %30-%40’lık bir düşüş olduğunu belirtiyor.

Bugünlerde site trafiğinizde bir değişiklik farkettiyseniz, muhtemelen Google’ın geçen haftasonu yayınladığı yeni algoritma değişikliğinin sonuçlarını görüyorsunuz. Sıradan bir güncelleme olan bu değişikliğe yönelik siteden herhangi bir detay açıklaması alınamadı.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Google arama sonuçlarında bir değişiklik yapıp yapmadığımız çok fazla soruluyor. Evet yaptık. Aslında birkaç güncelleme yapıldı ve yaptığımız bu değişiklikler sıradan çalışmalarımızdan.” denildi.

Ancak sitenizin trafiğinde ciddi bir düşüş yaşandıysa, bu sizin için sıradan değildir. Özellikle yazılar yayınlayarak kullanıcılara ulaşmayı hedefleyen siteler, bu tür güncellemelerden çok daha fazla etkileniyor. Çünkü neredeyse tüm trafiği arama sonuçlarından alıyorlar ve bu kaynak zayıfladığında ziyaretçi sayıları da ciddi miktarda azalıyor.

Maalesef yapılan son güncellemeye ilişkin elimizde yeterli bilgi olmaması en büyük sorunlardan biri. Fakat yine de güncellemelerden olumsuz etkilenmemek için yapmanız gereken bazı değişiklikler bulunuyor.

Sitenizde yapmanız gereken en önemli değişiklik, içerik kalitesini olabildiğince yukarılara çekmektir. Çünkü Google, yaptığı güncellemelerin temeline kullanıcı memnuniyetini koyar. SEO’nun da en önemli amacı, kullanıcı odaklı içerikler oluşturabilmektir. Bu nedenle yaşanan bu güncellemelerin en önemli çözümü, içerik kalitesini yükseltmek ve kullanıcıların aradığı cevaplara içerikte yer verebilmektir.

Bunun yanında, son günlerde Google’ın yeni açıkladığı özelliklerin önemli bir kısmı site hızına yönelik. Search Console’ye eklenen hız raporları, yavaş açılan sitelerin girişine koyulacak yeni uyarı mesajları gibi özellikler, Google’ın site hızına ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor. Ayrıca site hızı, kullanıcı memnuniyeti arttırmada da önemli bir etken olması açısından, önem vermeniz konular arasındadır.

Son olarak geçtiğimiz ay Google tarafından duyurulan BERT güncellemesinin bir sonucu olarak da ziyaretçi sayılarındaki bu dalgalanmalar ortaya çıkmış olabilir. Zira büyük bir güncelleme olan BERT, etkilerini uzun süreler gösterecek gibi görünüyor. Doğal dili anlamayı amaçlayan bu yeni güncelleme sonucunda ve Google’ın yaptığı düzenli güncellemelerde sıralamalarda bu tür dalgalanmalar yaşanmaya devam edebilir. Fakat bu dalgalanmalardan korunmak için site sahipleri mutlaka kullanıcı memnuniyeti sağlamaya çalışmalıdır.

Yazar |2019-11-24T19:52:17+00:0024.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın