Windows 10X Sızdırıldı

Teknoloji devi Microsoft’un çıkarmak üzere olduğu yeni işletim sistemi Windows 10X ile ilgili yeni bir belge sızdırıldı. Twitter’da WalkingCat adıyla tanınan bir kullanıcı, Microsoft sunucularındaki önbelleklerde kayıtlı belgelere kısa süreliğine erişim sağlayarak yeni işletim sistemi ile ilgili çok önemli bilgilere ulaştı. Şirket tarafından yeni duyurulan Surface Neo için hazırlanan işletim sistemi aynı zamanda benzer çift ekranlı cihazlarda da çalışacak.

Microsoft şimdiye kadar sadece Windows 10X’in katlanabilir ve çift ekranlı cihazlarda kullanılabilir olacağını, başlat menüsü ve görev çubuğu ile ilgili değişiklikler yapılabileceğini doğruladı. Ancak şirketin, bu yeni işletim sistemini klasik dizüstü bilgisayarlara da getirmek gibi bir hedefi olduğu açık.

Belgelerde ortaya çıkarılan bir diğer değişiklik, işletim sisteminde yapılacak aramaların internet sonuçları, uygulamalar, cihazınızdaki dosyalar gibi farklı bölümlerle entegre şekilde çalışacağına yönelik. Siz önerilen sonuçlar da kullanım sıklığınız ve son kullandığınız tarihe göre dinamik bir şekilde değişebilecek.

Windows 10X ayrıca, yüz tanıma sisteminde de iyileştirmeler ile birlikte gelecek. Belgelerde ulaşılan sonuçlara göre, Windows 10’da yüz tanıma sistemini açmak için ekranı açmak zorunda kalan kullanıcılar, artık ekranı çevirdiklerinde direkt olarak yüzleri tanınacak ve masaüstü kullanılabilir hale gelecek.

Ayrıca şirket, Modern Dosya Gezgini adında bir yenilik daha getiriyor. Microsoft uzun süredir kullanımda olan dosya gezginine yönelik geliştirmeler üzerinde çalışıyor. Daha modern bir Evrensel Windows Uygulaması geliştirmek isteyen şirket, Office 365, One Drive ve diğer bulut uygulamaları ile çok daha etkili çalışma imkanı sunan bir yenilik yapacak.

Cihazlardaki önemli bilgilere ve bildirimlere çok daha hızlı şekilde erişilmesini sağlayacak olan Bildirim Merkezi de kullanıcıların memnuniyetini geliştirmek adına özelleştirilebilme özelliği ile birlikte gelecek. Yine de varsayılan olarak Wi-Fi, mobil veri, Bluetooth, uçak modu, ekran dönmesi ayarları bu bölümde yer alacak. Ayrıca Office uygulamalarının daha uyumlu biçimde kullanılmasına yönelik de bulut teknolojisine daha fazla yer verileceği, elde edilen bilgiler arasında.

Microsoft, daha fazla sızıntı olmadan Windows 10X belgelerine erişimi kesebildi ve şu ana kadar yapılmış resmi bir açıklama olmasa da elde edilen bilgiler, kullanıcılar arasında heyecan yaratmaya yetmiş gibi görünüyor.

Yazar |2019-10-29T08:59:31+00:0029.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın