Wikipedia için Türkiye’ye Süre

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi halen devam etmekte olan Wikipedia davsında Türkiye’nin istediği ek süre talebini kabul etti.

Dünya’nın en büyük  online ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmesiyle ilgili  , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin talebi üzerine savunma için ek süre verildiğini açıkladı.

42 Günlük Süre

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin 6 haftalık ek süre talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

 Wikipedia Erişimi Türkiye’de Neden Engellendi?

Neredeyse tüm dillerde yayın yapan Dünya’nın en büyük ansiklopedisi Wikipedia 29 Nisan 2017’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye’ye erişimi engellenmişti.

Yetkililerin Wikipedia erişimine gerekçe olarak  “Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunmasını” göstermişti.

Wikimedia Vakfı’nın Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz sürecinde erişim yasağının Wikipedia’nın İngilizce edisyonunda yer alan “Foreign Involvement in the Syrian Civil War” (Suriye İç Savaşına Dışarıdan Katılım) ve “State-sponsored Terrorism” (Devlet Destekli Terörizm) başlıklarında yer alan Türkiye ile ilgili bölümler nedeniyle getirildiği ortaya çıkmıştı

Hükümet yetkilileri Wikipedia erişiminin kaldırılması için ‘‘ ilgili bilgilerin değiştirilmesi durumunda’’ erişimin tekrar açılacağını söylemişlerdi.

“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi”  sloganıyla yayınına devam eden Wikipedia’nın,  kendi belirlediği kurallar çerçevesinde katkıda bulunmak mümkün. Herkes katkıda buluna bilir fakat ne için ve nasıl olacağına Wikipedia yönetimi karar verir.

Wikipedia daha önce de Türkiye ile alakalı yanlış bilgilere imza atmıştı.

Yazar |2019-10-31T06:03:34+00:0031.10.2019|

Yorum Yap