Uzmanından, SEO’nun Geleceği

SEO dünyasının ve oyunun hızla değiştiği artık bir sır değil.  Eski link alımı ve anahtar kelime optimziasyonu gibi SEO geleneklerine bağlı kalanların artık başarısız olduklarını görüyoruz.

Bir web sitesini nasıl optimize edeceğinizi sadece Google Blog’undan veya tanınmış SEO uzmanlarının sitelerini takip ederek öğrenmek artık imkansızlaştı.

2009 yılında SEO sadece ‘‘backlink almaktır’’ anlayışı biteli çok oldu. Bugün SEO Google algoritma güncellemeleri ile birlikte çok daha sofistike hale dönüştü. Buna paralel olarak strateji ve uygulamanın bu durumdan ayrı olması düşünülemez.

Günümüzde SEO başarısı güçlü medya ilişkileri, web sitesine organik trafik çekimi, kullanıcı deneyimi, sitenin altyapısı, tasarımı ve diğer pek çok unsura bağlı.

SEO dönüşüyor ve bu alanda rekabete giren ajans, kurum veya uzmanlar daha fazla yaratıcılık noktasında adım atmak zorundalar.

İnsanların eğilimleri, teknoloji, davranışla, medya gibi unsurlar SEO’yu değişime zorluyor.  SEO uzmanları artık sadece arama stratejileri geliştirmekle kalmayıp, güvenilir, ürün satabilen markalaşmaya yönelik yaratıcı fikirler ve stratejiler geliştirmeleri gerekiyor.

Dijital mesajlar kullanıcının zihniyetini ve niyetini karşılamalı ve uzun vadede marka bilinirliği yaratırken arama yapanın aradığı şeyi sunmalıdır. Bu durumda SEO uzmanları doğru kullanıcı kitlesi doğru belirleme, kolayca anlaşılabilir, ilham verici içerikler oluşturmaları gerekiyor.

Aynı şekilde, Web sitelerinin marka mesajını kullanıcılara doğru aktarmak, bilgiye hızlı ve kolay ulaşmalarını sağlamak, tam bir strateji kurmak için kullanıcı ile empati kurmak, tüketicinin dijital yolculuğunu belirlemek ve pazarlama hedeflerini optimize etmek, üretim farklılıkları, tüketici değerlerini iyi analiz etmek ve değerlendirmek ve benzeri kritik süreçlerin yönetimi yine SEO uzmanının yeteneklerini zorluyor.

SEO’nun geleceğinin de hızla değiştiği bu süreçte, SEO uzmanı anahtar kelime aranma, zorluluk hacimlerinden daha ötesine odaklanması gerekiyor.  İnsan davranışlarının bütünleştirilmesi ve işletme resmine geniş açıdan bakması gerekiyor.

SEO markalaşma odaklı olmalıdır. Çünkü Google da kullanıcılar da, markaları ve markalaşmaya çalışanları sever.

Markalaşma odaklı çalışmak zorunda olan SEO uzmanı markanın kullanıcıya ne aktarmaya çalıştığını çok iyi bilmelidir.

SEO’nun Geleceği Değer Odaklı Farkındalıkta

Markaların insanlara, özellikle de genç kuşaklara hitap edebilmeleri için değer odaklı ve amaçlı olmaları gerekecektir.

Marka bilinci ve güçlü bir mesaj olmadan, insanlar web sitesini ziyaret etmek, sosyal kanallarına katılmak, siteye tıklamak veya şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için motivasyonu olmayacaktır.

Pazarlamacıların hedef kitleleri ve eylemlerin arkasındaki nedenini anlamaları gerekir, SEO uzmanı da öyle. SEO Perspektifi, kullanıcının zihnine, isteklerine ve gereksinimlerine erişmek olmalıdır.

Psikoloji bize aklımızın aracılığıyla kendi realitemizi yarattığımızı öğretir.  Bundan dolayı SEO uzmanı, tüketici ihtiyaçları, onları ne tahrik ediyor, onları aramalarına neden olan şey, bilinç altları, davranışlarını yöneten istek ve değerleri bilmesi gerekir. Bunlar,  sadık müşteri ve çevrimiçi bir etki yaratmasının anahtarlarıdır.

Bir web sitesi, kaliteli içerik ve kaliteli marka aracılığıyla kullanıcıları ile iletişim kuramadığınız sürece, uzun vadeli sadık ziyaretçiler olmayacak ve marka değeri yaratamayacaktır.

Teknoloji ile yenilikçilik, daha az arama, daha fazla sesli etkinlik.

SEO uzmanı, insanların istedikleri bilgiye en kısa sürede ulaştıkları dünyada bir markayı neyin geliştirdiğini umursayan uzun vadeli tüketiciler yaratması gerekiyor.

Gelecek daha fazla insan, daha az firma görünümü yaratan ve insanlık değerleri taşıyan markaların olacak.

İnsanlar uyum sağladıkları markaları her zaman tanımak isterler ve tutkuyla sarılırlar. Doğal olarak, markanın bir ürününe sahip olmanın ötesinde, temsil ettikleri markaları paylaşacak, satın alacak ve etkileşimde bulunacaklar.

Teknoloji geliştikçe ve yeni araçlar keşfedildikçe, sesli aramanın gücü cazibe kazanacak.

SEO uzmanları teknolojiye uyum sağlamalı, kullanıcıların gördükleri ve bağlandıkları şeyleri onlar en kolay şekilde nasıl ulaştıracaklarını bilmek zorundalar.

Çünkü yapay zeka kullanıcıları dinliyor ve kullanıcıların neler hakkında konuştuklarını biliyor. Bundan SEO uzmanın en güçlü yanı aynı zamanda medya tarafıdır.

Her şey kullanıcı ihtiyacına göre optimize edilmeli

Teknolojik gelişmeler, özelde yapay zeka SEO ile ilgili her şeyi etkiliyor. Pazarlamacıların yapay zekanın nasıl çalıştığını ve konuştuğunu bilmesi gerekiyor.

Yapay zekanın diğer şeylerle bağlantısını anlamak uzun vadeli, gerçekçi pazarlama stratejileri üretilmesini sağlar.

İnsan aklı ve duyguları gerçeği yaratır ve hangi teknolojinin yarattığını gösterir.  Bizim gerçekliğimizi ve hislerimizi yaratan aynı zamanda davranışlarımızı da yönetir.

Çevremizdeki teknoloji araçlarının iç dünyamızdaki yansımalarını anlamak ve ihtiyaçlara göre optimize etmek SEO uzmanının işidir ve bu optimizasyon ikna edici olmalıdır.

Profesyonel SEO uzmanı Google arama sonuçlarının satın alamayacağı daha büyük hedefleri yerine getirebilmek ve en iyi mesajı verebilecek pazarlama stratejilerini bir araya getirmelidir.

Bu aynı zamanda bir ekip işidir.

Makine Gibi Düşünüp İnsanı Anlamak Gerekiyor

Çünkü, Google ve diğer tüm algoritmalar birlikte çalışan semantik ağlardan oluşur.  Sadece Google’ın bizi nasıl etkilediğini değil, aynı zamanda kendi dış gerçekliğimizi nasıl yarattığını da bilmek zorundayız. Nasıl arıyoruz, nasıl düşünüyoruz, nasıl tıklıyoruz, nasıl davranıyoruz, nasıl görüyoruz? Google kullanıcıya bilgiyi verir ama neye tıklayacağına kendisi karar verir. Kullanıcılar bilmedikleri ve inanmadıkları şeye tıklamazlar.

Google insan aklı gibi çalışır. Arama anahtar kelimeleri, ağlar, web siteleri, bağlantılar ve daha fazlası arasındaki ilişkiyi dikkate alır.

Böylece, SEO geleceği pazarlamacılık gerektirir:  markayı bir bütün olarak düşünmek, mesajı doğru kitlelere ulaştırmak, kullanıcıları eğitmek ve doğru kanallara yöneltmek.

Hiçbir akıl aynı olmadığından, hiçbir kullanıcı aynı şekilde arama yapmaz. Herkesin farklı içsel tetikleyicileri vardır, dünyayı farklı algılar ve farklı nedenlerden arar.

SEO uzmanları daha derinlemesine  bilgi sahibi olmalıdırlar. Google nasıl çalışır, insanlar nasıl davranır.

Semantik ve dil bağı ne kadar güçlüyse o kadar güçlü SEO.

SEO güçlü marka değeri için güven oluşturmalı

SEO’nun geleceği marka güvenilirliği ve popülerliğinden oluşturacak çalışmalardan oluşacaktır.  Medya merkezleri aracılığı ile halkla ilişkiler SEO başarısını doğrudan etkileyecektir.

Otoriter sitelerden ve medya kuruluşlarından alınan linkler marka değerinin onaylanmasına sağlayacaktır.

Güvenilir medya kaynaklarıyla bağlantılar oluşturmak ve PR çalışmalarıyla şirketleri çevrimiçi olarak tanıtmak, hem makinelerin hem de insanların objektifiyle markaların daha çekici ve güvenilir görünmesine yardımcı olacaktır.

Bu süreçte, SEO ve pazarlama uzmanları uyum içerisinde teknolojik gelişmelere açık değillerse ve bununla ilgilenmiyorlarsa kaybedecekler.

SEO’nun geleceği marka bilinirliği, kullanıcılara daha büyük, uzun vadeli yollarla iletilen mesajlardan geçiyor.

Hepimiz yeni küresel değişimin eşiğindeyiz, bunun farkında olmamız ve hazırlığımızı yapmamız gerekiyor.

Markaların ve dijital pazarlamacılar görevi sadece Google’da yükselmek değildir.

İnsanlara daha büyük ilham hikayeleri anlatın, yeni nesillere ilham verin, bir alışveriş platformu yerine daha insancıl görünün .

Yazar |2019-11-04T11:23:56+00:0004.11.2019|

Yorum Yap