SEO

Ücretsiz SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO Çalışmasını Kendin Yap Paran Cebinde Kalsın

Ücretsiz SEO çalışması olur mu?, sorunun cevabı çok basit… Evet.

Eğer bunu kendiniz yaparsanız SEO çalışması bedvaya gelebilir. Bu aşamada ikinci sorunun geleciğini anlamak zor değil.

SEO çalışmaını kendim yapabilirmiyim? Evet, siz de SEO çalışması yarak maliyetleri düşürebilirsiniz.

Peki ama nasıl? Diyorsanız okumaya devam edin.

Küçük ve orta ölçekli firmaların, kişisel blog veya websitesi sahiplerinin SEO firması veya SEO danışmanı ile çalışması pahalı gelebilir.

   Ücretsiz SEO  Formülü

Bu yazımızda SEO kendi SEO çalışmanızı nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız, böylece temel SEO bilgisiyle kimseye bağlı kalmadan, sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu yaparak  Google’da hayal ettiğiniz yere gelmenize yardımcı olacağız.

1.Online Pazarı ve Hedef Müşterinizi Belirlemek.

Online, gerçek hayatta müşterilerin alışkanlıkları ve eğilimleri online müşterilerden farklıdır. Gerçek hayatta piyasayı domine eden bir firma anlı şeyi online pazarda’da yapıyor anlamına gelmez.

Örneğin, gerçek hayatta açtığı mağazalar zinciriyle, örneğin, çocuk giyim piyasasında pastanın en büyük payını alan firma, internette bunu başaramayabilir. Gerçek hayatta giyim sektörünün büyük bir bölümünü elinde tutan bir firma, online giyim alışveriş hakkında belki de hiçbir şey bilmiyor olabilir.

Evet, hala e-ticaretin gücünün farkında olmayan firma yöneticleri var.

İşe başlamadan önce mutlaka Pazar ve hedef kitleniz hakkında, onların problemleri, eğilimleri, alışkanlıkları hakkında, arama motorları, forumlar ve sosyal medyayı kullanarak bilgiler toplamalısınız.

Bu araştırmalar ışığında gireceğiniz pazara ve müşterilere çözümler sunmalısınız, ucuz, hızlı kargo, geri iade kolaylığı, kalite , müşteri neyi arıyorsa, en büyük sorunlarına çözüm sunmalısınız.

2. Ustaca Anahtar Kelime Araştırması Yapmak.

İnternet üzerinde pazarlamak istediğiniz ürün veya servisi insanların farklı şekillerde arayabileceğini biliyoruz. Ayrıca, şunu bilmeliyiz ki, Google, Yandex veya Yahoo gibi arama motorlarında insanlar tahmin ettğimizden çok daha karmaşık ve kompleks aramalar yapabilirler.

Bundan dolayı çok kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

E-ticarete soyunan bütün yatırımcı veya websitesi dahipleri mutlaka anahtar kelime araştırmasını bilmelidirler.

Özellkle, yeni başlayanlar belrledikleri anahtar kelimelere odaklanmak için gerekirse çıktı alıp sürekli görebilecekleri bir yere koyabilirler.

3Sitenin Planını Yapın.

SEO çalışmasının diğer aşaması, yayına hazırladığınız siteyi planlamak, en ince detayına kadar, ana kategoriler, alt kategoriler.

E-Ticaret sitesi ücretsiz SEO

Bireysel girişimciler genelde hazır şablonlar kullandıkları için fazla detaya girmeyeceğim.

Fakat, hazır site şablonlarını kendi e-ticaret sitenize entegre etmek için bu aşamayı ihmal etmemelisiniz.

Sitenizin planını yaparken şemasını mutlaka excell dosyasına dökün, bütün kategori , alt kategorleri, hatta gerekliyse ürünleri bile belirleyin.

İlgili sayfalara ait URL lerin doğru olup olmadığını kontrol edin. Bu aşamada acele etmeyin,  mümkün olduğunca fazla vakit ayırın.

Eğer sektörünüz uygunsa, sitenize sürekli güncelleyeceğiniz BLOG açmayı unutmayın.

4. Sitenizi Kurun.

Artık websitenizde hangi sayfalar olması gerektiğine dair kafanızda bir resim oluşmuş durumda.

Şimid atmanız gereken adım, en ince dataylarını bile gözardı etmediğiniz websitenizin kuruluş aşaması.

Eğer site kurulumu noktasında bilginiz yoksa bir webmaster veya webtasarım firmasından yardım alabilir veya hazrı e-ticaret paketleri satın alabilir veya yazılım satın alabilirsiniz.

WordPress, gerek yeni başlayanların kullanımı açısından kolay olması, gerekse SEO açısından bazı avantajlarının olması size yardımcı olabilir.

WordPress tabanlı sitelerin kurulum maliyeti de daha düşük olabilir, WordPress e-ticaret temalarının genelde Mobil uyumlu olması da ayrı bir avantaj.

5. Blog veya Düzenli İçerik Oluşturun.

Sitenizde mutlaka blog açarak hergün düzenli şekilde içerik yayınlayım demek istemiyorum ama mutlaka yeni içerikler oluşturmaya çalışmalısınız.

Günde bir, haftada veya ayda bir, buna siz karar vermelisiniz.

Ayrıca unutmayınız ki, içerikten kastedilen şey sadece bloglarda yayımlanan yazılar değildir, resim, video, infografik de aynı zamanda içeriktir.

Burada amaç , siteyi güncellemek olduğu için, firmayla, ürünlerle veya hizmetlerle alakalı görseller girebilirsiniz.

Blog, genel de bu tür çalışmaların yapılabileceği en uygun aanlar olduğu için tercih edilmektedir.

6.Sosyal Medya Ağınızı Oluşturun.

Google+ site kaydınızı yapın, gerekirse Youtube kanalı oluşturarak profesyonel olsun veya olmasın, video içerikler oluşturun.

Facebook, Twitter, Linkedin sayfalarınızı aynı şekilde hayata geçrin, sosyal medya ağlarında sayfalarınızı açarak atıl bırakmayın.

Mümkün olduğunca, Twitter, Facebook, G+ başta olmak üzere sosyal medya sayfalarınızı güncelleyin.

Sosyal medya çalışmalarınızın SEO çalışmasına katkısı oldukça fazladır.

7.Halkla İlişkiler

Ne alaka? …

Diğer SEO uzmanları ne der bilmem ama halkla ilişkileriniz çok iyiyse, hayal edemeyeceğiniz şeyler yapabilirsiniz.

Bana soracak olsanız, SEO nun 1. Kriteri endir diye, insani ilişkiler derim. Bulunduğumuz sektörde fazla olmayan bir şey, bunu  farkındayım.

 • Markanız hakkında bilgilendirici, özelliğini ve kullanıcıların hangi sorunlarını çözdüğünü ön plana çıkaran basın bültenleri hazırlayın,
 • Hazırladığınız basın bültenlerini Webrazzi veya kendi sektörünüzle akalı, hatta ulusal haber sitelerine gönderin… Yayınlamayacaklarını mı düşünüyorsunuz?

Denemenizde fayda var, bir şey kaybetmesiniz.

 • Radikal Gazetesi, Milliyet gazetelere ait sitelerin bloglarında aktif olmaya çalışın. Onedio ve benzeri sitelerde projenizden bahsedin.
 • Sosyal medyayı etkili kullanmaya çalışın, sektörünüze alakalı facebook, linkedin, sayfalarını bulun ve buralardan paylaşımlar sağlamaya çalışın.
 • Kısaca işbirliği yapabileceğiniz kişilere ulaşmaya çalışın.

8.Google Analytic Öğrenin.

Site ziyaretçilerinizin eğilimlerini, site içerisindeki faaliyetlerini analiz eden Google servisini kullanmayı öğrenin.

Kullanıcıların İlgi Alanları, Davranışları, sitede kaldıları süre, hangi sayfaları ziyaret ettikleri, nereden geldikleri ve daha bir çok bilgiyi buradan inceleyerek, Google Analytics yardımıyla yol haritanızı çizin.

Bunların dışında çok daha sofistike ve karmaşık, etkili sonuçlar veren online analiz servisleri yok değil ama onlara başlangıç aşamasında kafa yormayın.

Enerjinizi imkanlarınızla eş orantılı harcayın…

9. En Az Bir Tane SEO Blogu Takip Edin.

SEO ile sürekli içli dışlı olmak, kendinizi geliştirmek için an azından birtane SEO blogu takip edin.

Türkiy’nin en iyi SEO blogu olmak gibi bir iddiamız yok ama Seondex takip edeceğiniz bloglar arasında olabilir.

Bu noktada eğer gerçekten hırslı, istekli iseniz İngilizce öğrenmenizi tavsite edebilirim, böylece çok daha fazla kaynağa, kişiye, bilgiye ulabailirsiniz.

Aynı şekilde forum sitelerini kullanabilirsiniz, forumlarda SEO danışmanlarına sorularınızı yöneltebilir, onların bilgi ve tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

 • R10 Webmaster Sitesi, Google Optimizasyon bölümünde sorularınızı sıkılmadan cevaplayack iyi yürekli insanları her zaman bulabilirsiniz.
 • Wmaraci Webmaster Sitesi, Arama Motoru Optimizasyonu bölümünde de size yardımcı olabilecek iyi yürekli SEO danışmanları bulmakta zorlanmayacağınıza eminim.

Eğer, İngilizce biliyorsanız,

 • Moz ‘u dünya çağında SEO uzmanlarının toplanıp bilgilerini paylaştığı platformu takğp edebilir,
 • Seachengineland Güncel arama motoru, SEO, Sosyal Medya haberleri ve ipuçları veren güncel platformu okuyabilir,
 • Kissmetric gibi SEO bilginize çok şey katabileceğinize inadığım siteleri inceleyebilirsiniz.

Ama ileri düzey SEO öğrenmek istiyorum diyorsanız…

Ücretli platformlardan faydalanabilirsiniz;

Ücretli sitelerin bir avantajı da video, görsel SEO eğitimleri verilmesi.

10. Soru Sorun

Yukarı da paylaştığım forumlar dışın sorularınız Google Webmaster Forum ‘da dile getirebilir.

Buradan sorabilir,

SEO uzmanlarının kişisel websitelerini ziyaret ederek onlara da sormayı deneyebilirsiniz, inanıyorum bir çoğu size yardımcı olmaktan çekinmeyecektir.

Ücrtesiz SEO Nasıl YapılırBir şey eksik kadı gibi…

Hayal kırıklığına mı uğradınız?

Berbar bir yazı mı oldu?

Sihirli Cümleyi Kurmadım Galiba O Yüzden.

Backlink Nasıl Alınır?

 Çoğumuzun Backlinkkolik olduğumuzu biliyorum ama özellikle backlink hakkında bir şeyler yazmadım.

Backlink hakkında bir şey söylemeden önce ;

E- Ticaret Siteleri için SEO öerileri içeren bu yazıyı

 • E-Ticaret SEO Rehberi okumanızı tavsiye ediyorum. Şuanda okumakta olduğunuz yazıdan sonra sizi ikinci aşamaya geçirecek ve önemli bilgiler verecektir.

Daha sonra kaliteli içerikler oluşturarak backlink nasıl alınır

 • Sürekli Backlink Alımı adlı yazımızı incelemenizi öneririm, bu yazıda backlink alımın içeriği paylaşmaya teşvik ederek yapılabileceğini ortaya koymaya çalıştık.
 • Link İnşası Rehberi aynı şekilde SEO açısından avantaj sağlayan backlink çalışmalarının nasıl ilerleyeceği konudunda harika ipuları veriyor.

Son olarak…

Sonuç

Ücretsiz SEO çalışması yapmak mümkün, eğer yeterince, istekli, hırslı ve hevesli iseniz ve kararlılıkla bu işte ilerlemek istiyorsanız mutlaka işinizi kolaylaştıracak bilgiler ve kişiler karşınıza çıkacaktır.

Eğer ufak, orta düzey firma veya bireysel e-ticaret sitesiyle para kazanmak istiyorsanız, SEO çalışmasını kendiniz yapın, paranız cebinizde kalsın.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
2016 SEO Çalışmaları İçin Güncel Kurallar.
SEO İçerik Pazarlaması İlişkisi. Eş Zamanlı Yürütün
5 Comments
 • Kaan Ara 29,2016 at 21:19

  Tamamı doğru bilgiler. Zaten dışarıdan para ödenerek alınan seo hizmeti ilk başta faydasını gösterse de sonrasında zararı oluyor organik olmadığı için. Kendi yaptığınız seo ve pr çalışmalarının çok daha yüksek faydası olmakta.

 • Raci May 23,2016 at 03:38

  Katiliyorum. Cok cok rekabetli kelime degilse
  , bir yerlere gelibe bilir.

 • Musa Özsarı Ara 17,2015 at 09:12

  Merhaba, öncelikle makale için teşekkür ederim elinize sağlık. SEO hakkında aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz. Fakat, bir konuda tavsiyede bulunmak istiyorum. Makalelerinizde çok fazla yazım yanlışları var. O yüzden makaleye odaklanmak güçleşiyor. Daha önceki yazılarınızda da gözlemlemiştim. Biraz daha dikkat etseniz takipçileriniz için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

  • Ersin Tezcan Ara 18,2015 at 13:10

   Musa bey uyarınız için teşekkürler. Genelde yazılarımda maalesef çok sık rastlanan hatalar var maalesef. Vakit bulunca geçmişe yönelik bir çalışma yapmam gerekecek.

 • […] SEO Çalışmasını Kendiniz Yapın bu yazı size yardımcı olacaktır. […]

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage