Twitter’dan Kullanılmayan Hesaplara İlişkin Yeni Açıklama

Geçtiğimiz haftalarda ünlü sosyal medya sitesi Twitter’ın 6 aydır kullanılmayan hesapları kaldıracağı ile ilgili birçok haber çıkmıştı. Şimdi ise ortaya çıkan bu haberler ve yaşanan kafa karışıklığını gidermek için Twitter’dan bir açıklama geldi.

İlk olarak Twitter, kullanılmayan hesapları yalnızca Avrupa bölgesinde kapatacak. Fakat çok daha önemlisi, Twitter bu uygulamayı ölen kişilerin hesaplarını korumak adına hayata geçirmeyi planlıyor.

Twitter CEO’su Jack, “sebep olduğumuz kafa karışıklıklarını gidermek için” başlığı ile attığı tweette bu konuya dair açıklamalarda bulundu. Düşünülen uygulamanın her hesap için geçerli olmadığını ve ölüm kaynaklı kullanım dışılık için yapılmasının planlandığı söylendi. Fakat yaşananlardan sonra bu uygulamanın hayata geçmemesi ve şirketin bu hesaplar adına başka bir yol bulması bekleniyor.

Twitter sözcüsünün son yaptığı açıklamalarda da henüz ölen kişiler ile ilgili bir bildirim mekanizmalarının bulunmadığı, fakat şirketin bunun üzerinde çalışmalar yaptığı söylendi. Ayrıca Twitter, bulunması planlanan yeni yol ortaya çıkana kadar da kullanılmayan hesapları silme planını başlatmayacak.

Haberler ilk çıktığı andan itibaren ya herkes eski hesaplarına giriş yapmış ya da eşini dostunu uyararak hesaplarına dair silinme tehlikesi olduğunu bildirmiş bu da Twitter’a erişimi bir süreliğine arttırmıştı. Fakat artık hesap silinme ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacağı açıklandı ve endişelenmeye gerek bir durum görünmüyor.

Twitter’ın bu yönde çalışma yapmasının temelinde Genel Veri Koruma Yönetmeliği yatıyor ve özellikle Avrupa bölgesinde böyle bir çalışma yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

Fakat şirket, gelecekte bu politikaların uygulanmasını dünya geneline de genişletebileceğini, şimdilik bir uygulama yapılmayacağını açıkladı. Son olarak Twitter, “Yeni bir adım atarsak sizleri mutlaka haberdar edeceğiz. Sebep olduğumuz karışıklık ve yarattığımız endişe için özür dileriz.” şeklinde konuyu sonlandırdı.

Twitter’ın er ya da geç birçok kullanılmayan hesabı kapatmak durumunda kalacak fakat henüz bunu nasıl yapacağına karar vermiş görünmüyor. Fakat bu uygulama hayata geçtiğinde beklenmedik yeni etkileri de doğurabilir. Bunlardan ilki kullanıcıların edinemediği, kullanımda olan birçok değerli kullanıcı adının artık kullanılabilir olması. İkinci ise özellikle büyük takipçili hesaplarda yaşanabilecek önemli takipçi sayısı düşmesi. Yine de atılacak yeni adımlar için şirketten yeni bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Yazar |2019-11-30T07:54:25+00:0030.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın