Twitter’dan Sıradan Kullanıcılara Reklam

Ünlü sosyal medya platformu Twitter, CNBC’ye konu olan az takipçili hesaplara daha fazla reklam gösterilmesine ilişkin iddiaları kabul etti. Şirket politikaları yüzünden böyle bir durumun ortaya çıktığını savunan Twitter yetkilileri, popüler kullanıcıları sitede tutmaya yönelik bir çabanın olduğunu doğruladı.

Twitter sözcüsünün The Verge adlı teknoloji haberleri sitesine vermiş olduğu demeçte, “Son zamanlarda Twitter’da reklam politikalarımız değişikliğe uğradı ve bu süreçte kullanıcılara daha fazla reklam gösteriyoruz.” şeklinde konuşurken, yüksek takipçili hesaplara daha az reklam gösterilme durumunu da doğruladı.

Bazı Twitter kullanıcıları, bu değişikliği çok daha önceden farketmiş olsalar da, popüler hesapların sahipleri daha fazla reklam gördüklerine dair tepki tweetleri atmaya başladı. Twitter sözcüsünün vermiş olduğu demeçle aynı doğrultuda olan bu durumla birlikte, değişen politika değişiklikleri tüm kullanıcıların daha fazla reklam görmesine sebep oldu. Bu sayede artık popüler kullanıcılar da sıradan insanların nasıl bir Twitter deneyimi yaşadığını anlamış oldu.

Yapılan bu politika değişikliği ile birlikte, sitede ortaya çıkmış durumda olan bazı gizlilik sorunlarının da önüne geçilmeye çalışılıyor. Geçmişte Twitter, kullanıcılardan cihaz türleri, Wi-Fi bağlantısı ve işletim sistemleri gibi bilgiler alınıyor ve bu bilgiler düzgün işlemeyen politikalar sonucunda reklam verenlerin eline geçiyordu. Yapılan bu veri akışı da çok sayıda kullanıcını tepkisini topladı. Şirkete verilen izin ve bilgilerin herhangi bir şekilde başka şirketlerin eline geçmesi özellikle internetteki veri paylaşım skandallarının arttığı günümüzde çok büyük bir sorun olarak ortaya çıktı.

Yapılan güncelleme ile birlikte sorun çözülmüşe benziyor. Her ne kadar insanlık için çok iyi bir adım da olsa, veri akışının kesilmesi şirketlerin hedefledikleri kullanıcılara erişmesi için çok daha fazla para harcamaları anlamına geliyor. Big Data denilen verilere erişmeye çalışan şirketler, çok daha hedefli bir şekilde yayınladıkları reklamlarla, çok daha yüksek oranlarda geri dönüş almayı hedefliyor.

Twitter’ın reklamlar konusunda yapmış olduğu bu açıklamalar ve yaptığı değişiklikler ile birlikte platformun daha adil ve kullanışlı bir yer haline gelmesi ümit ediliyor. Yine de geçmişte yapılan bu adaletsiz durum, kullanıcıların tepkisini toplamış durumda.

Yazar |2019-11-05T07:45:12+00:0005.11.2019|

Yorum Yap