Twitter Paylaşımları Psikolojiyi Ele Veriyor

Twitter’i mercek altına alan uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda Twitter kullanıcılarının psikolojik durumlarını anlamak için uygun bir platform olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda Twitter paylaşımları ve paylaşımlarda kullanılan dilin insan psikolojisini ve yalnızlığı açığa çıkardığını ortaya koydu.

Twitter, dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecralarından birisi. Twitter kısa sürede herkesin bir hesap açarak dilediğini paylaştığı mecra olarak bilinse de, bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar çok enteresan sonuçlar ortaya koyuyor. Uzmanlar, Twitterin basit bir sosyal medya platformu olmaktan önce insanların psikolojik durumları ortaya çıkartan gizli bir laboratuar olduğunu iddia ediyorlar.

Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmaya göre Twitter üzerinde yapılan paylaşımların, insanların yalnızlık seviyesini ve psikolojik durumunu ortaya çıkarabildiği anlaşıldı. Bu araştırmayı yürüten uzmanlar,  hastanede bulunan hastaların yalnızlığını tahmin edebilecekleri bir sistem geliştirdiler.

Pensilvanya Sağlık Üniversitesi’nde dijital medya uzmanı olan Sharath Chandra Guntuku ve ekibi, insanların paylaştıkları tweet’lerdeki hangi konu ve temaların yalnızlıkla ilişkilendirilebileceği üzerinde araştırma çalışmaları yürütüyorlar..

Dr. Guntuku: Yalnızlık, insanın yavaş yavaş katili oluyor

Dil bilimsel analitik modeli, tweet’lere uygulayarak çeşitli bulgular elde eden uzmanlar, yapılan araştırma sonucunda yalnızlık hakkında tweet atan Twitter kullanıcılarının zihinsel sağlık sorunları olabileceğini, hayatlarında kronik uykusuzluk, madde bağımlılığı veya insanlarla iletişim gibi sorunlarla karşı karşıya kalabildiklerini belirtti.

Yapılan araştırma ile alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Guntuku, “Yalnızlık, insanın yavaş yavaş katili olmaya başlıyor. Yalnızlığın sebep olduğu bazı tıbbi sorunlar, on yıllar boyunca insanın içerisinde kalabiliyor. Yalnızlık çeken bireyleri tespit edebilir ve bunlara müdahale edebilirsek sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyebilir ve onlara yaşamlarında yardımcı olabiliriz” açıklamasını yaptı.

Amerikalı uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, aynı zamanda yalnızlık çeken kişilerin diğer kişilerden yaklaşık 5 kat daha fazla olduğunu ortaya çıktı.

Bu araştırmayla birlikte açığa çıkan bir başka konu ise yalnızlık çeken insanların daha çok gecenin geç saatlerinde tweet paylaşıyor olmaları.

Araştırmacılar, çevrimiçi platformlarda yalnızlık çeken insanları daha kolay fark edebilmek için daha iyi bir ölçüm mekanizması geliştirmek istiyorlar. Böylece,  hastanede bakım alan ve yalnızlık çektiği fark edilen kişilere özel olarak yardım edebileceklerine inanıyorlar.

Yazar |2019-11-05T08:50:00+00:0005.11.2019|

Yorum Yap