Twitter Kurucusu “Yeni Medya”ya Yatırım Yapıyor

Twitter kurucularından Biz Stone, “yeni medya” olarak tanımlanan, geleneksel medyadan çok daha işlevsel ve geniş kitleleri harekete geçirebilecek yeni sosyal iletişim araçlarının gelişimini amaçlayan yeni yapay zeka geliştirmelerine yatırım yapacaklarını açıkladı.

Stone, “Kişisel Medya” kavramını tanıtmak üzere katılmış olduğu bir konferansta daha önceleri kitle iletişim araçlarının tekelinde olan iletişim ve medya sektörünün artık sosyal medya tarafının çok daha önemli olduğunu açıkladı.

San Francisco merkezli bir girişim şirketi olan Yapay Zeka Vakfı, yatırımcılardan gelen 10 milyar dolarlık fonu kullanarak, insanlar gibi düşünen ve hareket eden bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu teknolojiyi kullanan kişiler, kendi değerlerini ve ilgi alanlarını keşfetmiş bir yapay zekaya sahip olacaklar.

Stone ve diğer katılımcıların katılmış olduğu bir test ile birlikte tüm izleyenlere yapay zeka ile ilgili gösteriler yapıldı ve Stone yapmış olduğu açıklamada şunları belirtti;

“Yapay zeka, toplumun değişimine yön verecek. Bu teknolojinin tüm potansiyelini hayata geçirebilmek bizim elimizde. Bütün insanlara kendilerini çok iyi tanıyan birer yapay zeka vermek, dünyayı bambaşka bir yer haline getirebilir. Medya, diğer insanlarla iletişime geçmemize olanak sağlayan kitle iletişim araçlarından. Fakat yeni nesil sosyal medya deneyimi, yapabildiklerini gördükçe insanları çalışmaya sürükleyen bir alan. Size benzeyen yapay zekanızın, aynı sizin gibi olduğunu, aynı zevklere ve konuşma tarzına sahip olduğunuzu düşünün. Bu, dünyadaki kitle iletişim araçlarının değişimi ve medyanın tam anlamıyla sosyal medyaya kayacak olması anlamına geliyor.”

Son olarak Twitter’a ilişkin de konuşmalar yapan Stone, kurucularından olduğu sitenin iletişim kurma ve kamuoyunu harekete geçirme anlamında başlı başına büyük bir iş yaptıklarını dile getirdi. Olanak tanımış oldukları hashtag teknolojisi, ülke ve dünya gündemin anlık olarak siteden takip edilmesi anlamına geliyor.

Yapay zeka çalışmaları, hemen hemen her alanda olduğu gibi medya, özellikle sosyal medyada son hızıyla devam ediyor. Büyük şirketler ise bu yeni gelişen sektörü kaçırmak istemeyip kendi ekiplerini kurmaktalar. Gelecekte hayatımızın önemli bir kısmını kaplayacak olan yapay zekalar ile ilgili gelişmeleri de merakla bekliyoruz.

 

Yazar |2019-10-26T09:34:15+00:0026.10.2019|

Yorum Yap