Twitter Kullanıcıları Twitter Aşığı Trump’ı Onaylamıyor

Henüz Twitter üzerinde eski başkan Obama’nın takipçi sayısını yakalayamamış olsa da, ABD Başkanı Donald Trump’ın, dünya üzerinde Twitter’ı en etkili şekilde kullanan lider olduğu kesin. Sosyal medya platformunu her türlü siyasi duyurular, ülkeler arası diplomatik açıklamalar, kıdemli çalışma arkadaşlarının işine son vermek gibi her türlü konuda kullanan Trump, geçtiğimiz günlerde de ülkemiz ile ilgili Twitter’dan yaptığı dengesiz açıklamalar ile tepki toplamıştı.

Amerika’daki bir araştırma şirketinden açıklanan araştırma sonuçları da bu tepkilerin çok daha genel olduğunu ortaya koydu. Yetişkinlerin %22’sinin Twitter’ı kullandığı ABD’de, Başkan Trump’ın açıklamalarını “kesinlikle olumsuz” bulanların oranı %55 seviyelerinde. Yapılan araştırmanın devamında sorulan, ulusal bazda açıklamalar ile ilgili fikir sorulduğunda ise yine “kesinlikle olumsuz” bakanların oranı %72’ye kadar yükseliyor.  Destekleyenler tarafından bakıldığında ise “kesinlikle destekleyenlerin oranı genel tweetler için %15 iken, ulusal politika konusunda %25’e çıkıyor.

Amerikan ulusal politikası konusunda da yapılan araştırmalar, ülkenin Twitter’ı siyasete nasıl dâhil ettiğini de ortaya koyuyor. Ankette, ulusal politika konusunda atılan tweetlerin %97’sinin en aktif Twitter kullanıcılarının yüzde 10’luk gibi küçük bir diliminden çıktığını ortaya koyuyor. Ayrıca ulusal politika konusunda atılan tweetlerin genele oranına bakıldığında, yüzde 13’lük bir oran, halkın siyasete ilgisinin ne kadar düşük olduğunu da ortaya koyuyor. Bunun yanında yaşlara yönelik de dağılım yapılan araştırmada görülüyor ki, genç kesimin siyasete ilgisi çok daha az. Örneğin 50 yaş üzeri Amerikalılar, atılan tüm tweetlerin %29’luk bir kesiminin sahibi. Attıkları bu tweetlerin ise %73 gibi büyük bir yüzdesi ulusal politikaya yönelik. Gençlere bakıldığında ise, 18-29 yaş arası gençler tweetlerin %20’sini atmış ve bu tweetlerin sadece %4’lük kısmı ulusal politikaya yönelik.

Araştırma yapan Pew adındaki şirket, ulaştığı bu verileri 2.427 yetişkin Amerikalı ile yaptığı mülakatlar ile belirlediğini açıkladı. Ulusal politika konusunda atılan tweetler hakkında araştırma yapmak için ise, 1.1 milyon tweeti analiz etmek için makine öğrenmesi teknolojisini kullanan şirket, bu sayede hem Trump’ın Twitter üzerindeki destek oranını hem de ABD’nin siyasete ilgisini ortaya koymuş oldu.

Yazar |2019-11-29T16:54:23+00:0028.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın