Twitch İzlenme Sayıları Düşüyor

Canlı yayıncılık konusunda alanın en büyük pazar payına sahip platformu olan Twitch, geçtiğimiz aylarda en önemli yayıncılarından olan Ninja, Shroud gibi birçok ünlüyü başka platformlara kaptırdıktan sonra izlenme sayılarında düşüşler yaşadı.

Twitch kullanıcılarının platformda harcadıkları toplam saat dikkate alındığında son üç ay içerisinde önemli bir düşüş yaşandığı göze çarpıyor. Bunun da en önemli sebebi, marka haline gelmiş ve önemli bir kitleyi elinde tutan kişilerin artık başka platformlarda yayın yapmayı tercih etmeleri.

Streamlabs ve Newzoo adlı sitelerin yapmış olduğu çalışmalara göre, Twitch izleyicilerinin toplam izleme saatleri yılın son çeyreğinde önceki çeyere göre 2,6 milyondan 2,3 milyona geriledi. Bu veri, Twitch’in yılın geneline bakıldığında izleme sayılarında ilerlediğini gösterse de, 2018 son çeyreğine göre ufak bir gerileme olduğunu anlatıyor.

Yaşanan bu düşüş, Ağustos ayında başlayan bir ünlü avının sonrasında geldi ve platformun en büyük yayıncılarından olan ve Mixer’e transfer olan Ninja, diğer platformlara geçen Shroud ve CouRage’nin de gidişi ile ivmelendi. Tüm bu yayıncılar Twitch üzerinde milyonlarca takipçiye sahipti. Onların gidişi de tüm takipçileriyle beraber başka platformlara geçiş anlamı taşıyor. Bu sebeple de Twitch ilerleyen aylarda çok daha zor zamanlar geçirebilir.

Yine de istatistikler çok da iç karartıcı durmuyor. 2018 yılı ile 2019 yılı verileri karşılaştırıldığında yıl genelinde %12’lik bir artış yaşanmış. Fakat tüm piyasanın çok hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında bu ufak büyüme, başarısızlık da sayılabilir. Örneğin CouRage’yi platformuna dahil etmeyi başaran Youtube Gaming çok keskin bir izlenme artışı yakaladı.

Bir diğer ünlü yayın platformu Mixer’e baktığımızda ise, neredeyse ikiye katlanan bir başarı grafiği görüyoruz. Mixer, YouTube gibi platformlar, Twitch üzerinden ünlü olmuş birçok yayıncı ile önemli anlaşmalar peşinde koşuyor. Özellikle Twitch’de önemli kitlesi olan isimlerin başka yerlere geçmesi ile birlikte, orada kazandıkları kitleyi de beraberinde götürmeleri, tüm bu yaşananları bir bakıma savaş derecesine çıkartıyor. Twitch şimdilik yarışın kaybedeni gibi görünse de ileride hangi adımları atacağı ve yeni çıkan, çok hızlı bir ivmeyle büyüyen diğer platformlara nasıl karşılık vereceği merakla bekleniyor.

Yazar |2020-02-26T16:16:48+00:0026.02.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın