Twitch, Amazon’un Youtube’si Olabilir

Bundan yaklaşık 5 yıl önce Amazon tarafından 970 milyon dolarlık bir bedel ile satın alınan ve e-ticaret devi şirket tarafından aldığı yatırımlar ile video içerikleri ve canlı yayınları ile büyük ilgi toplayan Twitch, tartışılmaya devam ediyor.

Reklam destekli canlı yayınlar konusunda açık ara en çok izlenen ve en çok sayıda yayıncıya sahip platform olan Twitch, Amazon’un yeni reklamcılık yüzü haline de gelebilir. Google’ın sahip olduğu canlı yayın platformu ve video içerik sitesi Youtube da canlı yayınlar konusunda çok hızlı gelişiyor. Yaşanan bu rekabetin ardından, Amazon da Twitch’i, Google’ın Youtube’yi kullandığı kadar etkili bir şekilde kullanabilir.

Amazon’un sahibi olduğu Twitch’teki izleyici kitlesinin son birkaç yılda hızla büyüdüğünü görmek zor değil. Yapılan veri analizlerine göre günlük 15 milyon aktif izleyiciye sahip olan platform, geçtiğimiz 3 aylık platformda 2,5 milyar saatin üzerinde izlenme aldı. Elde edilen bu verilere göre, izleyicilerin geçirdiği saatler, yıl başından beri %28 oranın arttı.

Her ne kadar yüksek bir gelişme kaydetse de, 2 milyar kullanıcıya sahip olan Youtube’nin yanında çok ufak kalan Twitch, yine de izleyicilerinden olabildiğince iyi yararlanmayı bildi. Youtube’deki reklamlara kıyasla çok daha etkili reklam çözümleri sunan Twitch, yayıncıların canlı yayınlarına gömdüğü 30 saniyelik videolarla izleyiciyi elde tutmayı başardı. Üstelik Youtube’de olanın aksine, reklamı geç seçeneği bulunmayan bu reklamlarda dönüşler daha iyi oldu.

Twitch, her ne kadar oyun odaklı bir platform olarak ortaya çıksa da, artık daha geniş içeriklere doğru genişleme kaydediyor. Özellikle Amazon tarafından desteklenen bu genişleme, futbol yayınlarından hayatın içinden yayınlara kadar büyüyor. Ayrıca tıpkı Youtube’de olduğu gibi, büyük firmalar da Twitch’te yayınlar yaparak izleyicilere ulaşmayı seçmeye başladı. Yaşanan bu kalite artışı, reklamları da çekmeye devam ediyor. Kaliteli ve profesyonel içerik, çok daha karlı reklamlara ulaşmada bir basamak görevi görüyor.

Bundan sonraki süreçte, Youtube-Twitch geriltch rekabetinde, çok daha az sayıda kitleye sahip olan Twitch’in kaliteli içeriklerini ve içerik türlerini arttırarak reklamlardan elde ettiği gelirleri arttırmayı hedeflediğini görebiliriz.

2019-10-29T09:00:00+00:00

Leave A Comment