Tumblr Grup Mesajlaşma Özelliğini Duyurdu

Kendine özgü bir kullanıcı kitlesi olan ve özellikle gençler arasında duygularının ifade edilmesi konusunda oldukça popüler olan sosyal medya sitesi Tumblr, farklı blogların birbirlerine ulaşmak için gönderi altlarına cevap vermelerinin yerine, daha kolay sohbet edebilecekleri bir tür toplu mesajlaşma özelliği yayınlayacağını duyurdu.

Her ne kadar grup konuşmaları herkese açık olsa da, yalnızca belirlenen üyeler buralara mesaj gönderebilir. Yani isteyen herkesin bulabileceği ve okuyabileceği mesajlaşmalara katılmak için mutlaka yönetici izni almalısınız. Eğer Tumblr kullanıyorsanız, ana sayfanın sağ üstünde yer alan yeni grup konuşma simgesini farketmiş olabilirsiniz.

Grup mesajlaşmaları, İnstagram’daki direkt mesajla eşdeğer bir durum değil. Bu fikrin arkasında yatan ana fikir, toplulukta güzel işler yapan ve birbirlerinin dikkatini çeken insanların daha kolay sosyalleşmesini sağlamak, ilgilerine göre yeni topluluklar oluşturabilmek ve sağlanan güçlü bağlar sayesinde kullanıcıları sitede daha uzun süre tutabilmek gibi görünüyor.

Temel olarak Facebook gruplar gibi benzer grup iletişim yollarından farklı özellikler içeren Tumblr grup konuşmasındaki mesajlar 24 saat içerisinde silinmektedir ve bu gruplarda yalnızca 100 kişiye kadar insan bulunabilir. Fakat bütün grup konuşmaları aynı zamanda arama yapılarak da bulunabilir. Bu konuşmaları bulabilen herkes konuşmaların nasıl göründüğüne bakabilir fakat sosyalleşmek ve yazılanlara katılmak için mutlaka yönetici izni sağlamalıdırlar.

Tumblr Ürün Müdürü Scott Oltrogge’nin yapmış olduğu açıklamalara göre bu fikri ortaya atmalarının arkasında yatan bir başka sebep de sitede gezinen insanların güvenliğini de sağlamaktır. Grup sahibinin elinde tuttuğu tüm yetkiler sayesinde uygunsuz içerik paylaşanlar ya da başkalarını rahatsız edenler kolaylıkla bu gruplardan uzaklaştırılabilecek ve bu sayede herkesin katılmak isteyeceği, sosyal ve cana yakın topluluklar elde edilebilecek. Oltrogge ayrıca, “Mesajlar silinebilir, kullanıcılar gruptan atılabilir, herhangi bir kullanıcının attığı mesaj direkt olarak silinebilir. Tüm bu özellikler daha nezih bir ortam için.” şeklinde konuştu.

Tumblr, atmış olduğu bu yeni adımla birlikte sitede kurulan arkadaşlık bağları arttırmayı amaçlarken, grup konuşmaları getirerek de isteyen herkesin katılabileceği bir ortam yaratmayı amaçlamış. Birebir konuşmalardan ziyade 100’e kadar çıkan katılımcı sayısı ile birlikte insanlar artık baş başa sohbet yerine çok daha fazla insanın katıldığı daha kaliteli sohbetleri tercih edebilecekler.

Yazar |2019-11-07T16:43:00+00:0007.11.2019|

Yorum Yap