Süpersonik Araçla 1600 km/h Hedefi

Teknolojide yaşanan son gelişmeler ile birlikte, bize hayal gelen birçok hedefe bir bir ulaşılıyor. İngiltere merkezli Bloodhound LSR adındaki teknoloji geliştirme ekibi, 2015 Eylül ayında açıkladıkları saatte 1600 kilometre hız yapabilen bir araç tasarlama, inşa etme ve çalıştırma konusunda ilerleme kaydediyor. Geçtiğimiz hafta Güney Afrika’nın Kalahari bölgesinde yapılan testlerle ekip, hedefledikleri hızın yarısına ulaşmış oldu. Saatte 800 kilometre hız yapan araçları, şimdiden dünyanın en hızlı 10 aracı arasına ismini yazdırdı.

Geçtiğimiz Ekim ayında ekip, aldıkları fonların yeterli olmaması sebebiyle nerdeyse projeyi durdurma noktasına gelmişti. Neyse ki yeni bir girişimci tarafından aldıkları destek sayesinde beklenmedik bir ivme kazanan proje, mükemmel bir geri dönüş ile yoluna devam ediyor.

Esasında ortaya konan hedefin temelinde, 1997 yılında Andy Green tarafından kırılan saatte 1227 kilometrelik hız rekoru yatıyor. Green, kendi rekorunu geçebilmek için Bloodhound ekibinin başına geçti ve büyük bir hırsla çalışmalarına devam ediyor. Yapılan testin ardından Green, bunun benzersiz bir deneyim olduğunu, eski rekorunu kırmaya gittikçe yaklaştıklarını belirtti. Yeni ve eski proje arasında birçok benzerlik olsa da özellikle motor olmak üzere önemli farklar da yer alıyor. EJ200 Rolls-Royce jet motor ile birlikte 2003 yılında üretimine başlanan Eurofighter Typhoon motorlar, yeni projede kullanılmaya devam ediyor.

Bunun yanında yeni projede en çok göze çarpan detay, yeni ekibin gerçekten sosyal medya ve internet kullanımında başarılı olmaları. Ekibin başındaki Green, bu konuda yaptığı açıklamada şunları dile getirdi,

“Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yaşayan bir çiftten e-posta aldım ve beş yaşındaki çocuklarının ekibi ve gelişmeleri çok heyecanlı bir şekilde takip ettiğini yazmışlar.”

Ayrıca Andy Green, projenin yarattığı bu sosyal medya etkisini çok olumlu buluyor ve tam da aradıkları güç olduğunu söylüyor.

“Beş yaşındaki bu çocuk, bir gün geleceğin yüksek teknolojili, düşük karbonlu, enerji tasarruflu dünyasında yaşayan insanlardan biri olacak.”

Proje şimdilik iki aşamaya ayrılmış görünüyor. İlk amaç, dünya kara rekoru kırılması. Eğer ekip bu konuda başarı gösterirse, bu kez tekrar zorluklar ve teknik veriler değerlendirilerek ikinci aşamaya geçilecek: 1600 km/h hız rekoru.

Yazar |2019-11-08T05:46:54+00:0008.11.2019|

Yorum Yap