SpaceX’in Ucuz İnternet Hedefi Gökyüzünü Karartabilir

Teknoloji dünyası her yıl Elon Musk’ın dâhiyane ve bir o kadar da yenilikçi projeleriyle meşgul olsa da, ürettiği projeler artık bazı kesimleri rahatsız etmeye başladı diyebiliriz.

Mars’a yolculuk planlarının haricinde, yürüttüğü teknoloji atılımları ile dikkat çeken Elon Musk’ın SpaceX şirketine yönelik son zamanların en büyük tepkisi astronomlardan geliyor.

Değerli bilim adamları tarafından şirketin ortaya koyduğu her yerden ulaşılabilir internet hedefine ilişkin önemli itirazlar geliyor.

SpaceX’in planına göre, uzaya yollanacak 40 binin üzerinde uydu sayesinde, gezegenin her yerinden internete erişim sağlanabilecek ve insanlık çok daha üst bir seviyeye yükselecek. Fakat işler göründüğü kadar temiz ilerlemiyor.

Bilim insanlarının bu konuya gösterdikleri tepkinin temel sebebi, dünyayı çevreleyecek olan on binlerce uydu sonucunda artık uzay gözlemlerinin yeterince sağlıklı yapılamayacağı hatta gökyüzümüzün karanlıkta kalacağı ile ilgili.

SpaceX, gezegenimizin etrafına gönderdiği uydular sayesinde ucuz ve erişilebilir internet hizmeti sunsa da, uyduların çok fazla olması, hareket ediyor olmaları ve parlaklıkları, uzay araştırmaları için önemli bir sorun. Zira yaşanan bu hareketlilikte bahsedilen uydu sayısı, şu ana kadar dünyadan uzaya yollanan uyduların toplam sayısından 8 kat daha fazla. Bu durum da ortaya çözmesi çok zor bir uydu çöplüğü çıkarabilir. Hatta bu çöplük o kadar büyük boyutlara ulaşabilir ki artık gökyüzünü görmek imkânsız hale bile gelebilir.

Uydu çöplüğünün yanı sıra, bilim adamlarının çekincelerinden bir diğeri de uyduların yaratacağı parlaklık. Sadece görüntü engellemenin haricinde, bu araçların uzayı aydınlatmaları sebebiyle de daha önce elde edilen veriler ile güncel verilerin karşılaştırılması daha zor hale gelecek. Hatta elde edilecek analiz verilerinin yanlış olması da tüm araştırmaları boşa çıkarabilir.

Şirket şimdiye kadar 10 bin uyduyu uzaya yollamak için gerekli izinleri aldı ve küçük de olsa bir kısmını şimdiden yolladı. Yeni yapılan başvurular gösteriyor ki, yeni 30 binlik bir uydu kümesi için de yeni izinler alınmak üzere.

Bilim adamlarının bu çekincelerine karşın şirketten henüz net bir açıklama gelmese de, Elon Musk ve şirketi SpaceX’in bu plan üzerinde çalışmaya devam ettiği tartışmasız bir gerçek.

Yazar |2019-11-29T17:28:12+00:0029.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın