Siyasi Reklamlar Konusunda Gözler Google’ın Üzerinde

Geçtiğimiz günlerde Twitter tarafından açıklanan, siyasi reklamların sansürleneceği ve sitede yer verilmeyeceği konusundaki karar, gözlerin diğer internet reklam devlerine çevrilmesine sebep oldu. Facebook’un konuya dair yaptığı tarafsız kalma açıklamalarının ardından herkes Google’ın konuya dair atacağı adımları bekliyor. Özellikle Amerikan siyasetinde son dönemlerde yaşanan reklamcılık kullanılarak atılan iftiralar, bunun yanında son yapılan seçimlerdeki sosyal medya reklamlarının Rusya tarafından manipüle edildiği gibi iddialar, reklamcılık devi olan bu sitelerin kararlarında etkili olmaya devam ediyor. Twitter tarafından başlatılan bu tartışma hakkında Google da açıklama yaptı.

Facebook tarafından gelen tarafsızlık açıklamaları ve politik kampanya reklamlarına yer verilmeye devam edilmesi kararı, Washington’daki tüm okları şirketin üzerine çevirmişken Google da benzer bir politikayla yoluna devam edeceğe benziyor. Henüz siyasi reklamlar yayınlanacak ya da yayınlanmayacak gibi net bir karar alınmamış olsa da, pratikteki uygulamalara bakıldığında tüm reklamların eşit değerlendirildiği, şirket politikalarına uygun olan reklamların da yayına alındığı söyleniyor.

Facebook ve Google gibi reklam devlerine her yıl milyarlarca dolar reklam ücreti ödeniyor. Ödenen bu bedellerin önemli bir kısmı da siyasetçiler tarafından özellikle seçim dönemlerinde harcanıyor. Bu kadar büyük bir reklam gelirini reddetmek her şirketin yapabileceği bir durum gibi gözükmüyor. Facebook ve Google gibi çok büyük reklam gelirlerine sahip şirketlere nazaran daha küçük çapta gelirlere sahip olan Twitter tarafından alınan siyasi reklamları engelleme kararı dolaylı yoldan bu şirketlere de olumsuz etki olarak dönmüş oldu.

Google’ın video platformu Youtube, Mayıs 2018’den bu yana siyasetçilerin reklamlarından 122 milyon dolarlık bir gelir elde etmiş durumda. Aynı dönemde Facebook’un siyasetçilerden elde ettiği reklam geliri ise 857 milyon dolara ulaştı. Henüz seçim dönemi bile değilken yapılan bu harcamaların, seçimler yaklaştığında hangi boyutlara ulaşacağını da zaman gösterecek.

Sonuç olarak şirketlerin bu büyük gelirleri reddetmesi beklenmiyor. Alınan bu kararlara kamuoyunun tepkisi her ne kadar büyük olsa ve yalan haberler, yanlış propagandalar gibi durumlara şirketlerin kayıtsız kalması tepki çekse de, Facebook ve Google’ın Twitter’ın aldığı kararın aksine, siyasi reklamlara müsaade edeceği tahmin ediliyor.

Yazar |2019-11-29T16:29:54+00:0001.11.2019|

Yorum Yap