facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

Sitelinks Search Box uygulaması başladı

Google geçtiğimiz günlerde webmasterlara Sitelinks Search Box, Sitelink Arama Kutusu bildirimi göndermeye başladı. Sitelink Arama Kutusu, Google üzerinden arama yapacak kullanıcılar için yeni deneyimler ve kolaylıklar getiriyor. Bu uygulama sayesinde Google kullanıcılarının istedikleri bilgi veya ürüne daha kısa zamanda ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor.

 

Google Webmaster Araçları aracılığı ile site sahiplerinde gönderilen uyarıda , ‘‘ Sitenizin, yeni Sitelink Arama Kutusuna hazır olup olmadığınaemi olun’’ deniliyor. Google’ın yaptığı açıklamada bir de görsel yayınlandı.

Sitelinks Search Box

 Google bu uygulamayı Türkiye’de de başlattı, fakat uygulama şimdilik bütün siteleri kapsamıyor, sadece çok fazla içerik bulunduran ve özellikle e-ticaret sitelerini kapsıyor. Webmasterlara gönderilen duyuruda sitelerinin bu uygulama için hazırlanmasını sistemeleri ilerleyen süreçte bütün siteleri kapsayacağını ortaya koyuyır

Sitelinks Arama Kutusu

Hepsiburada gibi  içeriği çok fazla olan siteler şimdiden uygulamaya dahil edilmiş. Aşamalı olarak bütün websitelerinin sisteme dahil edileceği kesin. Bu yüzden sitenizi bu uygulamaya uygun hale getirmeyi ihmal etmeyin.

Google Sitelink Arama Kutusu ile birlikte algoritmaya bir yenilik daha geliyor, özellikle Google üzerinden arama yapacak olan internek kullanıcılarına yeni deneyimler sunan Sitelink Arama Kutusu uygulaması, kullanıcıların herhangi bir ürünü o siteye girmeden Google üzerinden arayabilecekler. Google, sıralamalarda site içerisinde ürün hakkında yapılan değerlendimeleri sıralamayı belirleyen önemli bir kriter olarak değerlendirmiş. Ama aynı şey en azından şimdilik E-Ticaret siteleri için geçerli. Haber ve diğer siteler için ise kısmen aynı söyleyebiliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse haber sitelerinde sıralamayı neye göre yapacağını merak ediyorum. Her ne kadar uygulama %100 çalışır durumda olmasa da anlaşılan o ki, sitelerdeki kullanıcı eğilimleri Google üzerinden yapılan site içi aramalarda belirleyici kriter olarak ortaya çıkıyor.

Google Sitelink Arama Kutusu Nasıl Kullanalır?

 

Sitelinks Arama Kutusu uygulamasının sitelere nasıl uygulanacağı yine aynı duyuruda belirtilmiş. WordPress tabanlı bloglar için ise kısa sürede bir eklenti hazırlandı bile.

Doğrusu Sitelinks Search Box eklentisini daha kullanmış değilim ama diğer bir makalede kurulumu ve kullanımını yaptıktan sonra detaylı olarak bahsedeceğim. Sitelinks Arama Kutusu Ekentisi ile alakalı daha detaylı bilgi için tıklayın.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SEO Analizi Nasıl Yapılır
VİDEO: SEO Nedir?

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage