facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

Site Öncesi SEO Nasıl Yapılmalı

Şimdiye kadar yayınladığımız bir çok makale’de SEO dan detaylı olarak bahsettik.  Ayrıca tam anlamıyla SEO‘nun ne anlama geldiğinin daha iyi anlaşılması açısından hazırladığımız video’da görsel olarak SEO‘yu açıklayarak daha kolay anlaşılmasını sağlamaya çalıştık. Kaliteli SEO çalışması her şeyden önce en ince detaylarına kadar düşünülmüş planla başlar.

Bu Makalemizde ise site öncesi SEO hakkında bilgiler paylaşacağız.  Fakat daha önce şunu belirtmem gerekiyor ki, site öncesi SEO’nun maalesef önemi hala kavranmış değil. Halbuki SEO’nun ilk aşaması olan bu süreç en azından diğerleri kadar önemli.

Domain Adı Seçimi

SEO açısından domain adı seçimi çok önemlidir. Domain isminin belirlenen site içeriğiyle ve Anahtar Kelimeleriyle uyuşması olmazsa olmaz değildir, fakat, başta Google olmak üzere arama motorlarında belirlediğiniz konu ve kelimelerde daha çabuk yükselmenizi sağlayacaktır ve çok önemlidir.

Bildiğiniz gibi bir onlarca domain uzantısı var. Bu konuda fazla detaya girmeyeceğim, önereceğim en bariz domaiin uzantısı .com dur. .com uzantısını tercih etmemin nedeni internet kullanıcılarının bu uzantıya aşina olmaları ve .com’un artık internetle özdeşleşmesi .

Varsayalım ki SEO üzerine bir blog veya site açmak istiyorsunuz. Bu noktada SEO kelimesi mutlaka site adında geçmesi sitenize avantaj sağlar. Google’de ‘’About SEO’’ diye arama yapıpa gelen domain isimlerine baktığımızda pratik olarak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılıyor.

NOT: Google’ın yaptığı güncellemeler sonucunda Domain İsminde anahtar kelimenin geçmesi eskiye göre önemini yitirmiştir. Hiç önemi kalmamıştır demiyorum ama eskisi kadar etkili değildir.

site-dısı-seo-1

site-dısı-seo-2

Gelen alan adalarının neredeyse hepsinin içinde ‘’halı yıkama’’ kelimesini görüyoruz. Bu durum Google arama motorounda en üstte olmanızın belirleyici kriteri değil elbet, istisnalar mutlaka var, fakat sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansını ciddi anlamda arttırmaktadır.

Domain ismi alırken dikkat etmemiz gereken diğer hususlar ise;

 1. 1.      Mümkün olduğu kadar uzun süreli alan adı almak gerekir. 3-5 yıl veya daha fazla.
 2. 2.      Mümkünse satın alınmış ama kullanılmayan eski domain isimleri satın almaya çalışın.
 3. 3.      Türkçe karakterli domainler

Eski domain ismi satın almak tabiki bireysel girişimciler için bütçeyi zorlayabilir. Fakat firma veya kurumlar için bu elzemdir.

2009 yılında kurulan www.godudu.com sitesi 2012 yılına gelindiğine PageRank[1] değeri ‘’0’’dı. 2012 yılının başında 1 milyon dolar karşılığında Çinli firmadan www.dudu.com ismini satın aldı. 1 ay sonra sitenin PR değeri 7’ye yükseldi. Bu yükselmenin sebebi tabii ki çok eski bir domain adının alınmış olması. Domain adının PR değerini bu kadar etkilemesi etikmi, değilmi tartışılır ama sonuç itibariyle domain yaşının ve uzun süreli isim hakkının satın alınmış olması tahmin ettiğinizden önemlidir.

2012 yılında ICANN başlattığı program çerçevesinde artık farklı dillerin karakterlerinde domain isimleri alınmasına karar verdi. Yani artık domain isimlerini Arap, Latin, Kril alabileceğiz. İlerde bu nasıl bir etki yapar tahmin etmek zor , fakat mevcut şartlarda Türkçe karakterli domain isimleri alamanızı tavsiye etmiyor. Alışkanlıkları değiştirmek imkansız değil ama zordur. Bu yüzden Türkçe karakterli domain isimlerinin ilerde reğbet göreceğini düşünmüyorum.

 Sitenin Konusunu Belirleme

Sitenin konusunu belirleme işlemide Site Öncesi SEO sürecine dahildir. Şayet site konusunu belirlemeden sitenizi açarsanız, ilerleyen süreçte eksen kayması yaşamanız kaçınılmaz bir sondur. Sitenizi hayata geçirmeden önce içeriğin hangi konuda olması gerektiğine karar vermesliniz. Ne tür bir site açmayı planlıyorsunuz? Haber, SEO, Sağlık, Oyun, Eğlence, Ticaret v.s . Site konusunu en baştan belirlemelisiniz ki, konuya göre alan adı alma ve anahtar kelimelerinzi hazırlama imkânınız olsun. Bu süreci sitenin yapımından sonraya bırakmanız pek akıllıca olmaz.

Site Öncesi SEO çalışmalarınızı iyi düşünüp not alarak yapmanız size fayda sağlayacaktır. SEO’nun ilk adımı olan Site Öncesi SEO sürecinde projeniz hakkında enine boyuna düşünün ve aldığınız kararlarda emin olun. Bu süreci kararsız bir şekilde anlık hislerle geçirirseniz kuracağınız siteden kısa bir süre sonra soğuma, yanlış yaptığınız düşüncesi, yanlış domain adı ve yanlış konu tercihi pişmanlığı ilerleyen süreçte baskın çıkaçactır. Bu yüzden Site Öncesi SEO sürecini çok iyi değerlendirmelisiniz.


[1] PageRank Google’nin siteleri sıralamada kullandığı algoritmanın değerlendirmesi sonucu siteler 1 ile 10 arasında verdiği bir tür puandır.

Site Öncesi SEO  sürecinde yapacağınız hataların telafisi çok zor hatta imkansız diyebilirim.     Yanlış alan adı tercihi, yanlış konu tercihi ilerde telafi edilemeyecek kadar büyük hatalardır. Bu basit ama çok önemli hatalar yüzünden büyük emekler boşa gidebilir.

 Hosting Firması

Hosting firmasının SEO ile ne alakası var ? diyebilirsiniz. Alakası çok aslında. Onlarca örnek verebilirim somut bir örnek zannedersem herşeyi açıklayacaktır. Düşünün ki, siteniz gelişti, ziyaretçi sayınız arttı, içeriğiniz özgün ve kaliteli. Artık Google Adsense başvuru yaparak sitenizin size ekonomik bir katkı sağlamasını planlıyorsunuz. Google Adsense’ye başvurdunuz, fakat Hosting Firmasından kaynaklanan yavaşlamalar, kesintiler yüzünden Google Adsense’den size şöyle bir mesja geldi ‘‘ Sitenize ulaşamadığımız için başvurunuz reddeilmiştir’’. Yaşayacağınız hayal kırıklığını tahmin edebiliyorum. Her ne kadar bazı SEO uzmanları Hosting Firmasının önemi olmadığını iddia etselerde, Google başta olmak üzere bir çok arama motoru Hosting Firmanıza dahi önem verdiğine inanıyorum. Sürekli kesintiye uğrayan, yavaş çalışan v.s bir sitenin SEO açısından değerini sizin takdirinize bırakıyorum.

–          Hosting Alımında Nelere Dikkat Etmeli?

5-10 yıl öncesine kadar malesef ülkemizde Hosting Firmaları  pek etkili hizmet veremiyorlardı ama günümüzde çoğalan Hosting Firmaları’nın arasındaki rekabet hizmet kalitesini arttırdı. Hosting Fırmasında Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlar;

 1. Web sitesindeki bilgiler, hizmet, ulaşım, iletişim.
 2. Lokasyon; güyük ve gelişmiş bir Hosting Firmasının farklı lokasyonu olabilir fakat siteniz için en problemsiz lokasyon Türkiye dir.
 3. Güvenlik; her açıdan Hostin Firmasının sitenizin güvenliğini sağlayabileceğinden emin olmalısınız. Firmanın güvenlik politikasını öğrenmelisiniz.
 4. Firmanın referans sayısı ve referans site, kurum, kuruluş, firmaların otoriterliği.
 5. Barındırdığı alan adı sayısı.
 6. Online danışma servisi gibi diğer v.s hizmetler

Hosting alımında kaçınmanız gereken firmalar ; hazır script kullanan, iletişim adresi olmayan,fiyatları aşırı ucuz olan,karışık hesap ve vergi numaraları, firmaya ulaşım zorluğu gibi unsurları olanlar.

Size yardımcı olması açısından Türkiye’nin en büyük 5 Hosting Firması:

 1. Natro : 172,738 Domain
 2. İsimtescil : 128.155 Domain
 3. Turkticaret : 97.216 Domain
 4. İhs Telekom:76.600 Domain
 5. Turhost : 30.00 Domain

İstatistikler 17 Ekim 2012 tarihinde Webhostingrehberi sitesinden alınmıştır

Böylece, SEO’nun birinci basamağı olan Site Öncesi SEO bölümünü bitirmiş olduk.

Artık yapmanız gereken şey, iyi düşünmek ve acele etmemek.

 

 

 

You may also like
SEO 2015 Trend ve Tahminleri
SEO Analizi Nasıl Yapılır
1 Comment
 • domain sorgulama Ara 11,2015 at 11:19

  Çok kaliteli bir anlatım olmuş güzel ipuçları ve tavsiyelerde bulunmuşsunuz, bu güzel yazı için teşekkürler

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage