facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

SEO’nun Tarihçesi

                Arama Motoru Optimasyonu olarak tanımlanan SEO kavramı arama motorlarının web sayfalarını daha kolay analiz ederek tarayabilmesine olanak tanıyan bir alt yapıdır. İngilizce’de Search Engine Optimization olarak kullanılan SEO kavramı arama sonuçlarını listelerken alt yapısında matematiksel bir algoritma kullanır. Bu algoritma sonuçlarına bağlı olarak arama motorları seçenekleri sunulur. Günümüzde internet dünyasının geniş bir ekonomiye sahip olmasıyla site sahipleri bu konulara daha dikkatli bir şekilde entegre olmak durumundadır. Bu sayede site başarıları ön plana çıkar. Site başarıları noktasında yapılabilecek birçok adım yer almasına rağmen bunların başlıcaları sitenize backlink almaktır. Bu sayede sitenizin algoritmik yapısı Google gibi arama motorlarında daha farklı bir yapıda değerlendireceğinden farklı bir adıma sahip olursunuz. Ya da sosyal medya sitelerinde açacağınız gruplar ile buralara davet edilen insanlar sayesinde siteniz linki sürekli güncel bir yapı algoritmasına dahil olur ve buralarda site tarafından yapılan ya da paylaşılan bazı event ve datalar sayesinde de SEO grafiği Google algoritması tarafından kabul edilir bir başarı halini alır.

                Bu kavramlar oldukça karmaşık gelebilir fakat tüm insanlık son birkaç yıla kadar bu konulardan bi haber olsa da SEO kavramı giderek daha önemli bir durum haline geldiğinden daha fazla ilgiyi hak etmektedir. Bunun sebebi ise direkt olarak ekonomik bir boyutu olması olarak açıklanabilir. SEO kavramı oldukça eskilere dayanan engin bir deniz olmaktan ziyade 2006 yılında hayatımıza Rohit Bhargava tarafından sokulan bir kavramdır. 2006 yılında Rohit sosyal medya sitelerinin optimizasyonundan bahsederek 5 madde ile bu optimizasyonun bazı yönlerine dokundu. Yeteri kadar açıklayıcı olmayan bu 5 madde her ne kadar açıklayıcı olarak değerlendirsek de o dönemde ünlü iş adamlarının internet ortam kurucularının ve olayla ilgili birçok kişinin gündemine oturdu. Uzun bir süre tartışma konusu olarak kendine yer bulan bu 5 madde daha sonra 16 maddelik bir yapıyla hazırlandı ve sunuldu. Fakat bu 5 maddelik ilk taslak olarak değerlendirilebilecek olan maddeler SEO kavramının ilk ortaya atılışı ve kabulü olarak değerlendirilebilir. Rohit bu 5 maddelik taslak olarak değerlendirebileceğimiz yapıyı 5 yıl sonra yeniden revize ederek yayınladı ve 2010 yılında Rohit internet SEO kavramının baş kahramanı olarak tarihe geçti diyebiliriz.

                Ve günümüz… E ticaret konusunun oldukça gelişmiş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasıyla daha az hareket eden çağın tüm işlemlerini internet üzerinden yönettiğini ya da yöneteceğini düşünürsek fırsatçı işletmelerin bu SEO konusunda derslerine iyi çalışıp tüm ödevlerini başarıyla yapmalarını beklemek çok da yanlış olmaz.

You may also like
SEO 2015 Trend ve Tahminleri
SEO Yapmamış Site Neden Google Sıralamasında Daha İyi Yerde
1 Comment

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage