Seondex SEO Haberler Özetleri Eylül 2019

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde bazı web siteleri için kış erken geldi.

SEO dünyası 2020 için büyük güncellemeleri beklerken 2019’da yapılan güncellemeler özellikle sağlık sektöründe pek çok siteyi yıktı geçti.

2019 Google ‘‘core’’ güncellemesi bazılarının yüzünü güldürürken büyük bir kesim üzüldü. Amerika ve Avrupa ülkelerinde yukarıda bahsettiğim gibi örneğin, bir kısım sağlık siteleri büyük düşüş yaşarken başka sağlık siteleri yükseldi.

Ülkemizde ise Google daha enteresan bir etkiye neden oldu. Sağlık siteleri ve blogları Google SERP’den silinirken buna paralel olarak sağlıkla alakalı içeriklerde haber siteleri yükseldi.

Ne alaka değil mi?

Burası Türkiye, Google için de kural değişmiyor.

Bu şu anlama geliyor, içeriğiniz ne kadar doğru, sağlıklı, kaliteli olursa olsun bunun önemi yok ve hiçbir zaman ilk sayfada yer almayacak. Çünkü 1.sayfa markalara ait, 2020 yılından sonra bu durum iyice belirginleşecek. Yani, markalaşmadığınız sürece şansınız yok. Her sektör için bu durum geçerli. Marka değilseniz 1.sayfayı unutun. Sonsuza kadar.

Bu yazımızda sitenize organik trafik çekmenin en iyi yollarından tutunda, her şey eksiksiz olmasına rağmen neden siteniz trafik kaybı yaşıyorsa kadar bir dizi önemli makalelerin özetlerini paylaşacağım.

Tıklama Oranı Sıralamaya Etki Eder Mi?

Tıklama oranının sıralamalara etki edip etmediği son zamanların en büyük tartışma konularındandır. Tartışmanın bu denli büyük olmasındaki en önemli etken de, iki tarafta da deneyimli uzmanların bulunması.

Kime inanacağımızı nasıl bileceğiz? Her zamanki gibi, cevap vermek çok zor. Yine de Dan Taylor, bizler için önemli bir çalışma yaptı. Çalışmanın en önemli özelliği de, yeni bir çalışma olmaktan ziyade, şimdiye kadar yapılan değerli çalışmaların kanıtlarının bir araya toplanmasıdır.

Özet olarak çalışmada, tıklama oranının bir sıralama etkeni olmadığı söyleniyor. Fakat yine de bu sonucun neden düşündüğünüz şeyi kastetmediğini anlamak için yazıyı okumalısınız. Yazıda tıklama oranını optimize etmenin neden önemli olduğu ile ilgili bazı önemli analizler de bulunuyor. Ayrıca yakın zamanda neden daha de önemli olacağını göreceksiniz.

Bu çalışmada verilen bilgiler, gelecekte işinize yarayacak olsa da şimdi anlatacaklarımızı şu anda kullanmanız gerekecek.

En Doğru Backlink Aracı

Link inşası, şu anda her zamankinden daha önemli durumda. Yapmanız gereken işleri kolaylaştırmak için de piyasaya çok sayıda backlink aracı sunulmuş durumda. Yine de hangisinin en iyi olduğunu seçmek oldukça zor. Farklı araçları test etmek hem zamanınızı hem paranızı boşa harcamanız anlamına gelecek, ama bu yazıyı okumak sadece dakikalarınızı alacak ve tamamen ücretsiz.

Yapılan çalışmada en büyük 4 araç üzerine araştırmalar yapılıyor. Bu araçlar:

  • Ahrefs
  • Majestic
  • Moz
SEO araçları

SEO araçları

Çalışmada yapılan araştırmalar sadece sonuçların sayısını değil, tutarlılığını da göz önüne alıyor. 10 bin üzerinde link tarandı ve araçların mevcut olmayan kaç linki hala raporlamaya devam ettiğine bakıldı.

Bu araçlardaki linklerin %100 oranında doğru olmadığını duymak sizi şaşırtabilir ama en iyi sonucu veren Ahrefs’te bile sonuçların %8’i mevcut olmayan linkler. Birinci sıradaki araç hariç, diğer araçların tutarlılığı arasında %1-2 gibi ufak farklar mevcut.

Bu çalışmayı daha tutarlı aracı seçmek için kullanabilirsiniz. Fakat sonuçlar gösteriyor ki, 2 ile 4. Sıradaki araçlar arasında bariz farklar bulunmuyor. Bu da gösteriyor ki, bakmanız gereken şey araçların sunduğu diğer özellikler.

Daha iyi backlinklere sahip olmak, sitenizin SEO’sunu iyileştirmenin bir yolu olsa da, daha fazlasını bilmek istemez misiniz? İşte sizin için 17 yol daha.

2019 Yılında SEO’yu Geliştirmenin 17 Yolu

Bu liste burada ne yapıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu, sıradan bir liste değil. Her bölüm, önemli veriler ile desteklenmiş, sonunda ise neler yapılığı çeşitli grafikler ile özetlenmiş. Atıl durumda bulunan bir sitenin tekrar harekete geçmesi için gereken her şey mevcut.

İnternet sitesi oluşturma ve sıralamaya sokmakta acemiyseniz, bu çalışmayı kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Tecrübeli iseniz, bu çalışmayı problemli sitelerde sorun gidermek için kullanabilirsiniz. Maddeleri inceleyip neler yaptığınıza bakın ve bir sonrakine geçin.

17 madde sizin için yeterli değilse, sizin için dahası var: Authority.Builders’ın niş bir satış ortaklığı sitesi için yaptıklarına hızlı bir göz atacağız.

Authority.Builders İncelemesi: Gerçek Kullanıcı Vaka İncelemesi

Yapılan bu çalışmada ise, Authority.Builders adındaki sitenin nasıl çalıştığı ile ilgili, sitenin müşterisi tarafından yapılan güzel bir analiz yer alıyor. Sitede yapılan diğer çalışmalardan olabildiğince izole yapılan bu çalışma sayesinde, alınan linklerin kendi başına nasıl etki yarattığını görebiliyoruz.

Okuması diğer önerilerimize göre daha kısa olan bu çalışma, bu ayki önemli konuların başında geliyor. Şimdi, sitenize ziyaretçi çekmek için etkili yöntemlerin bulunduğu diğer rehberimize geçelim.

İnternet Sitenize Ziyaretçi Çekmenin 11 Kanıtlanmış Yolu

Yapılmış olan bu liste ile birlikte, sitenize ziyaret çekmek ile ilgili derinlemesine bilgilere ulaşabilecek ve her zamankinden farklı bilgilere ulaşabileceksiniz. Her madde, grafiklerle, referanslarla, görsellerle desteklenmiş, sitenize daha rahat uygulanabilir hale getirilmiş durumda.

Eğer bir profesyonelseniz, burada yer alan bilgilerin çoğunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Fakat burada yer alan bilgiler o kadar detaylı ki, önerilerin arkasında yatan sebeplerle ilgili bilmediğiniz şeyler öğrenebilirsiniz. Buradaki tavsiyeleri hali hazırda kullanıyor olsanız da, işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacak bir çalışma.

Verilen tavsiyelerden bazıları kesinlikle alışılmışın dışında. Örneğin,

  • İçeriklerinizi diğer platformlarda tanıtmak,
  • Soruları düzgün şekilde cevaplamak,
  • Podcastlerde görünmek

gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Uzun bir metin olsa da, siteleriniz üzerinde en etkili olacak konulara yoğunlaşabilirsiniz. Tümünü okumak zamanınızı alacaksa, kendinize faydalı olanı yapın.

Şimdi, sadece tek bir özel konuya odaklanan ve nasıl daha iyi yapılacağını anlatan bir rehbere gidelim. Sonraki rehberimiz, 5 Adımda SEO Rakip Analizi ile ilgili olacak.

5 Adımda SEO Rakip Analizi (Örnek ve Şablonlarla)

Rakip analizi, SEO konusunda gerçekten önem verilmesi gereken konuların başında geliyor. Eğer bu konuyu sadece uzman SEO’cuların çözebileceğini düşünüyorsanız, bu basit rehberi okuduktan sonra yanıldığınızı göreceksiniz. Okuması o kadar kolay olmasa da, eğer doğru şeyler yapmak istiyorsanız, rehberi takip etmelisiniz.

Eğer rakiplerinizi tanımak konusunda ciddiyseniz, bu rehber size ihtiyacınız olanları sunuyor. Tüm çalışmayı beşe ayıran rehberde her adım, neden yaptığınızı ve ne anlam ifade ettiğini anlamanız için gerekli olan tüm bilgiler ile donatılmış durumda.

Rehberdekileri düzgün bir şekilde uygulayabilmek için, Ahrefs, ya da alternatif olarak Surfer SEO araçlarından birini kullanmalısınız.

Rehberde anlatılanlar, Ahrefs arayüzü üzerinden olduğu için, yeni bir araç kullanırsanız kafanız karışabilir.

Ahrefs, yeni girişimciler için biraz pahalı gelebilir ve bu konuda endişeleriniz var ise, listedeki diğer rehber ile rahatlayabilirsiniz. Bütçenizi ziyan etmeden içeriğin linklenebilirliğini nasıl arttırabileceğini anlatan listeye göz atalım.

Pazarlama Bütçenizi Ziyan Etmeden İçerik Linklenebilirliğini Arttırmak

İçeriğiniz güvenirliğinizi arttıracak, dönüşümler artacak ve linkleri çekmenize yardımcı olacak. En azından bunları yapmalısınız. Bazen çok ciddi zaman ve para yatırımları yaptığınız içerik, kimse tarafından görünmeyebilir.

Bütçenizi sonuna kadar harcamadan linklenebilirliği arttırmak, bu rehberin temel amacı. Sadece ufak değişiklikler yaparak linklenebilirliğinizi arttırmak için birkaç yol anlatıyor.

Uzman alıntıları eklemek ya da bazı önemli veriler eklemek gibi tavsiyelerden bazıları yalnızca birkaç dakikanızı alacak. Eğer daha ileri gitmek istiyorsanız, resim eklemek gibi daha yüksek bütçe gerektirebilecek tavsiyeler de mevcut. Daha pahalı tavsiyelerin de nasıl yapılacağı ile ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Daha iyi olmak için neler yapmanız gerektiği ile ilgili bir rehber arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Cyrus Shepard, SEO öğrenmek için en iyi makaleleri sunuyor.

Cyrus Shepard’dan SEO Öğrenmek için En İyi Makale Tavsiyeleri

Cyrus Shepard’ın kim olduğunu bilmiyorsanız, bu yazı ile birlikte tanışabilirsiniz. Yükselen konuları hızlı bir şekilde inceler, sık sık üst düzey Google çalışanlarını Twitter üzerinden konuşturur.

Eğitim konularına çok fazla odaklanıyor olmasa da, bu rehber ile birlikte onun perspektifinden bakmanın ne demek olduğunu anlayabileceksiniz.

Yeni başlayan birini, uzmana çevirme gücüne sahip 7 farklı makaleyi kapsayan bu rehberde, makaleler, anahtar kelime araştırmaları, ziyaretçi, sayfa optimizasyonu gibi konulara değiniliyor.

Sektöre girme konusunda tavsiyeye ihtiyacı olan arkadaşlarınıza gönderebileceğiniz önemli bir tavsiye yazısı.

Rehberlere değindikten sonra, son haberlere bakmanın zamanı geldi. Öncelikle son algoritma değişikliği ile ortaya çıkan efsaneye bakacağız: kurallara uyan siteler neden ziyaretçi kaybediyor?

Kurallara Uyan Bazı Sitelerin Ziyaretçi Kaybetmelerindeki Sebepler Neler?

Bu eğitici tartışma, Reddit üzerinde gerçekleşti.

Belirgin bir nedeni olmadan ciddi bir ceza ile karşılaşan sağlık sitesi sahibi tarafından başlatılan bir tartışma.

Mevzu bahis internet sitesi, tıbbi araştırma incelemeleri yapmakta, herhangi bir ürün satışı ya da ürünler üzerine yorumda bulunmaz. Yayınlanan tüm içerikler de araştırma incelemeleri üzerine.

Bu konu, diğer internet sitesi sahiplerine tavsiye niteliğinde önemli yorumlar içeriyor.

Son zamanlarda kaybolan şey, yalnızca sıralama değil. Birçok Google incelemesi de ortadan kaybolmuş durumda.

Bu içeriği faydalı bulduysanız yorum yazarak daha iyisini oluşturmak için bizi teşvik edebilirisiniz.

Yazar |2019-10-06T21:00:07+00:0027.09.2019|

Bir Yorum

  1. Murat 10 Ekim 2019 at 10:35 - Reply

    Muhteşem bilgiler. Elinize sağlık Ersin Bey.

Yorum Yap