facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Dünya’da ve ülkemizde girerek büyümekte olan bir sektör olduğu için SEO uzmanı ve seo firmalarının sayılarıda buna paralel olarak artmakta. Bu sektörün büyümesinin şüphesiz diğer bir nedeni ise reklam maliyeti’nin artması. Bu yüzden özellikle orta ve düşük ölçekli firmalar SEO uzmanlarıyla çalışmayı tercih ediyorlar. Ki, günümüzde artık büyük firmalarar bile kendi bünyelerinde SEO uzmanlarını çalıştırmaktalar.

 SEO Uzmanı Kimdir?

Arama motorları’nda bir ürün, firma, site v.s istenilen bütün unsurları, Arama Motorları Sonuç Sayfaları’nda en iyi şekilde yer alması için sapılan çalışmaları yürüten ve bu çalışmalar çerçevesinde; analiz yapma, strateji belirleme, raporlama, arşivleme, takip etme, inceleme, belirleme, gibi periyodik işleri yapan veya direktif vererek yatıran bu işleri kontrol eden kişiye SEO Uzmanı deriz. Burada verdiğim tanım daha da genişletilebilir. Fakat, genelde çok basit ve karlı bir meslek olarak algılanan SEO Uzmanlığı mesleği aslında göründüğü kadar kolay ve yaptıkları işler sadece yukarıda bahsettiklerimle sınırlı değildir. Bütün bunların yanında SEO Uzmanı,yapması gereken bunca işin dışında sürekli güncellenen Arama Motorları’na paralel olarak kendilerine vakit ayırarak, bilgilerini günceller, geliştirir, değiştirir, terkeder. Bunları yapmak için de periyodik olarak, dahha günlük olarak sektördeki gelişmeleri, yenilikleri yakından takip eder.

 SEO Uzmanı Olmak İçin Karşılanması Gereken Kriterler

SEO uzmanı olmak için diğer mesleklerde olduğu gibi, mutlaka karşılanması gereken bazı temel faktörler vardır.Sözkonusu faktörler SEO uzmanlarına göre değişebilir. Fakat bir çok kriter standarttır.

 

 1. Disiplin ve Prensip: Sektör farketmeksizin, bütün uzmanlıklarda birincil başarı faktörüdür. Disiplinli çalışma bir SEO Uzmanı’nın en önemli şiarı olmalıdır. Prensip olarak da diğer SEO uzmanlarından farklı olmalıdır. Katı bir disiplin ve esnek bir prensip anlayışı olmalıdır. Çünkü, yapılacak SEO çalışmalarının verimli, kaliteli, özgün ve tatmin edici olması ancak bu iki faktörden geçer.
 2. İlgi ve Sevgi : SEO uzmanı öncelikli olarak bu işe duymalıdır ve aynı derecede sevmelidir. Çünü kaliteli iş ancak, ilgi,sevgi ve disiplinli çalışmayla ortaya çıkar. Ortaya çıkan kaliteli iş de müşteriyi menun ederken SEO uzmanı için de ilerde ve hatta hiç ummadığı yerlerde sağlam referanslar olurlar. Salt para kazanmak için SEO Uzmanı olunmaz, olunamaz. İlgi, bir SEO uzmanının sürekli gelişmesini ve bilgilerinin güncel kalmasını sağlarken, sevgi çalışmalarını otoriter yapar.
 3. Analiz Yeteneği: Bu yetenek belki doğıştandır veya sonradan bir şekilde kazanılabilir bilmiyorum ama SEO Uzmanlarına olması gereken diğer bir ktiter diyebilirim. Bir iş için belirlenen SEO sürecinde yapılacak işlerin ( analiz, değerlendirme, değişiklik,) gibi bir çok dış ve iç etkenlere bağlı olarak, sorunlara, hatalara, hızlı ve kesinçözümler üretebilme. Raporları değerlendirme ve strateji belirleme.
 4. Başarı Odaklı Olma: Bir kişi’nin SEO uzmanı olmak istemesinin bir çok nedeni olabildiği gibi, üzülerek söylemeliyim ki, günümüzde en önemli neden kısa sürede ve kolay para kazanma. Madde (para) odaklı SEO çalışmaları kısa sürelidir ve sınırlıdır. Fakat başarı odaklı SEO çalışmaları gerçek SEO Uzmanları’nın doğmasına yardımcı olur. Başarılı bir SEO uzmanı, para’nın başarıyı değil, başarının parayı getireceğini çok iyi bilir ve ona göre hedeflerini belirler.
 5. Ar-Ge : Şüphesiz SEO uzmanlarında olması gerekendiğer bir önemli faktördür. SEO Sektörü’nün en önemli elementleri ve partnerleri arama motorlarıdır ve arama motorları periyodik olarak kendilerini yenilerler ve güncellerler. Sektör kesinlikle sabit değildir. Bu durumda bir SEO Uzmanı’nın bilgilerinin sabit kalması kesinlikle sözkonusu olamaz. En iyi SEO Uzmanı, günlük olarak en taze bilgileri yakalmayı amaçlamalı ve hatta bu yeni bilgiler çerçevesinde arama motorlarının diğer güncellemeleri hakkında tahminler yürükmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, en büyük partneriniz olana arama motorlarını ne kadar çok tanırsanız o kadar başarılı olursunuz.
 6. Yabancı Dil (İngilizce): Üzülerek söylemeliyim ki, bir çok alanda olduğu gibi SEO sektöründe de İngilizce’ye göbekten bağlıyız. Gerek işlerimizde bizlere yardımcı olacak programların kullanımında gerekse güncel, faydalı ve geliştirici bilgilere ulaşma noktasında en azından İngilice’yi bilme zorunluluğu var. SEO Uzman’ın başarılı olması noktasında onu rakiplerinden bir adım öne geçirecek en önemli şey sektörüyle alakalı bilgiye hakim olmasıdır. Bu da ancak ilk kaynaktan çıkan bilgiye ilk önce ulaşakla mümkün. Arama motorlarının yabancı dillerde olması ve aynı şekilde dünya çapında SEO sektörüne ait otoriter bilgi kaynaklarının yabancı olması Türk SEO Uzmanlarını en azından İngilizce’yi öğrenmeye mecbur kılmaktadır.
 7. Güven,İşbirliği,İletişim: İyi bir SEO uzmanı bilgi birikimi, tecrübesi ve referanslarıyla güven verebilmelidir. Bunları sağlayabilmek için sektörle ilgili kişi ve kurumlarla iyi ilişkiler kurabilmeli ve ilbirliğine gidebilmelidir.

 

SEO Uzmanı’nın Bilmesi Gereken Şeyler.

Şüphesiz SEO Uzmanlığı teorik bilgiye pratik beceriyle oluşur. Bir SEO Uzmanı’nın başarısı hakim olduğu bilgi ve bu bilgiyi pratik olarak uygulaması ile alakalıdır. Bazı platformlarda ‘‘En iyi SEO uzmanı, en çok azanandır’’ yorumu na kesinlikle katılmadığımı söylemeliyim. Çünkü, SEO hakkında çok fazla bir şey bilmeden çok para kazanmak mümkün. Maalesef, kötü kullanıma açık bir sektör.

Şimdi bir Seo Uzmanı’nın ileri düzeyde ve temel düzeyde hakim olması gereken becerileri inceleyelin:

 • Web Tasarım ve Yazılımı:   En azından temel düzeyde SEO uzmanı Web tasarımı ve yazılımına hakim olmaldır. Bunun yanı sıra domain ve hosting yönetimini hakkında da temel bilgileri öğrenmiş olması gerekir.
 • Arama Motorları Algoritmaları: İleri düzeyde SEO Uzmanı’nın arama motorları algoritmalarının nasıl çalıştığını bilmesi yetmez. Bir çok yerde vurguladığımız gibi, değişken bir sektörde uzman olan kişi mutlaka yeni güncellemlerden haberdar olmalı ve hatta ilerde meydana gelebilecek güncellemler hakkında düşünceler geliştirmelidir.
 • Google Servis ve Araçları’nın Kullanımı: SEO uzmanı bazı Google servis ve araçlarını ileri düzeyde kullanması gerekirken, bazılarını temel anlamda kullanılmalı ve bazılarından ise mutlaka haberdar olmalıdır. Google Webmaster Araçları, Google Analytics, Google AdWords, Google AdWord KeyWord Planner gibi araçları mutlaka ileri düzeyde bilmesi gerekir, SEO çalışmalarına göre  de diğer araç ve servisleri ne derecede bilmesi gerektiğine artık her SEO uzmanı kendi karar vermeli. Aynı şey şüphesiz Yandex, Yahoo ve diğer arama motorları içinde geçerli, fakat ülkemizde ve Dünya’da baskın arama motoru Google olduğu için Google ile yetiniyorum. Google’ın diğer araç ve servislerini kafa karışıklığı oluşturmaması için aşağıdaki görselde veriyorum:
 • Google Servis ve Aaraçları
 • Google-Araçları-3
 • Site içi ve site dışı SEO: kriterlerini detaylı olarak bilmesi gerekir ve bunun yanında söz konusu kriterleri ölçme ve değerlendirmeye yarayan SEO analiz araçlarının kullanımını bilmelidir. Ayrıca, SEO analiz sonuçlarını ölçme ve değerlendirme yeteneğine sahip olmalı ve eksikleri tesbit edebilmelidir.
 • Anahtar Kelime: Çalıştığı firmaları doğru yönlendirmek ve hedef kitleye ulaşabilmek için ilgili sektörde hangi anahtar kelimelerin arandığını tesbit edebilmeli, kelimelerin arama hacimlerini ve söz konusu kelimelerde o anahtar kelime de ilk sıralara yükselmesindeki faktörleri analiz edp belirleyebilmelidir.
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu: Site başlığı, açıklaması ve içeriğinde anahtar kelimelerin alakalarını, yuğunluğunu tesbit edebilmeli ve hataları giderebildirmeli veya çalıştığı firmalara bildirmelidir.
 • İndexleme sorunları hakkında bilgi ve tecrübesi olmalıdır. Özellikle WordPress v.s tabancı sitelerde kullanılan eklentiler yüzünden meydana gelen indexleme ve diğer hataları tesbit etme ve gidere noktasında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Dosyalar: Site Haritsası, robots.txt, RSS diğer dosya ve eklenti, servislere hakim olmalıdır, en azından bunların varolup olmadığını veya doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmelidir.
 • Rakip ve Çalışılan Firmalar: Rakip ve çalıştığı firmanın link kaynaklarını tesbit edebilmeli, otoriter sitelerin listesini oluşturabilmelidir. Rakip firmaların arama motorlarında yükselmesinisağlayan başarı etkenlerini tesbit veya tahmin edebilmelidir.
 • Olumsuzlukların Tedavisi: Uzun vadeli SEO çalışmalarında sitenin güncellemelerden olumsuz yönde nasıl ve neden etkilendiğini belirleyebilmelidir, hit düşüşünün sebeplerini tesbit edebilmelidir. İstenilen anahtar kelimeler de neden gerilere düşüldüğü aynı şekilde tesbit edebilmelidir. Söz konusu nedenler den sonra buna neden olan hatalar veya sorunları giderebilmelidir.
 • Grafik ve İnfografik Tasarım: Geçtiğimiz yıldan itibaren önemi gittikçe artan Grafik ve İnfografik içerikler oluşturma tasarlama konusunda en azından temel bilgi ve beceriye hakim olmalıdır, bu bağlamda içerik önerisinde bulunabilmeli veya yardımcı olabilmelidir.
 • Video ve Görsel: Arama Motorlarının çok değer verdiği görsel video içeriklerin hazırlanabileceği yazılım ve programlar hakkında temel kullanım bilgisine hakim olmalı, özgün ve faydalı görsel-video içeriği veya tanıtım videoları oluşturabilmeli veya ardımcı olabilecek düşünceler, örnekler, alternatifler sunabilmelidir.
 • Yazma Becerisi: İyi bir SEO uzmanı’nın yazma becerisi olmalıdır. Yazma becerisi ne kadar iyi olursa otoriter bilgiler paylaşması, haliyle otoriter kaynaklar oluşturması o kadar mümkündür. Eğer SEO’nun altın kuralı içerik ise yazma becerisi bunun ilk halkasıdır. Doğrusunu söylemek gerejirse yazma becerisi olmayan arkadaşlarımın bu işe yönelmesini pek önermiyorum.
 • 204 Google Sıralama Faktörlenü ve daha fazlasını bilmelidir.
 • Yukarıda sıraladığımız bilgi ve beceriler genelde SEO uzmanları ve Freelance SEO uzmanların’da bulunması gerekir diye düşünüyorum.

 SEO Uzmanı Türleri:

SEO sektörünün gelişmesi ve büyümesiyle birlikte SEO uzmanları’nın arttığını söylemiştirk. Her ne kadar son yıllarda Dünya’ve Türkiye’de Seo zumanlarının sayısı artsa da ihtiyaç, özellikle işini kaliteli yapanlarda karşılanamamıştır.

Bu yüzden son yıllarda farklı çalışma tarzları olan SEO uzmanları doğmıştur. Bunlar üç kategoriye ayırabiliriz.

1.SEO Firmaları veya Ajansları

Son yıllarca güç birliği ve ortaklıklarla ülkemizde sayıları ve kaliteleri artmaktadır ama hala yeterli değil. Geniş bir müşteri yelpazesine sahiptirler ve haklı olarak sektörde asıl pastanın sahipleridirler. Genel anlamda derin SEO bilgi ve tecrübelerine sahipdirler. SEO firmalarındaki güçbirliği bunu doğal kılar. Geniş ve etkili Ar-Ge oluşturma imkanları vardır. Fakat tipik olarak genelde çok az ticari niş tecrübesine sahiptirler. Büyük bir ihtimalle dar bilgi ve beceriye sahip olmakla birlikte geniş  personel desteğiyle bunu kapatırlar.Firmalara hitab ederler.

 2.Evden Çalışan SEO Uzmanları:

Dünya’da sayıları belki de onbinleri bulur. Evlerini çalışma ofisine çeviren bu tür SEO zumanları arasında bilgi ve beceri olarak ajans ve firmalardan çok daha başarılı olanlar mevcuttur. Bir kısmıbilgi ve yeteneğine çok güvendiği için potansiyeli paylaşmaz ve otoriterdirler. SEO sektörün’de bu tarz çalışıp ajans ve firmalardan çok daha fazla kazananlar mevcuttur. Derin SEO bilgisine sahip olup personel eksikliği yüzünden iş yapabilme sınırları vardır.

 3.Ek iş olarak SEO Uzmanlığı yapanlar.

Öğrenciler, bir kurumda SEO uzmanı veya bağlantılı görevlerde çalışanlar ve diğerleri.Bu kategori’deki SEO uzmanlarının en önemli sorunu zamandır.Bu yüzden sınırlı iş hacimleri vardır ve haliyle sınırlı kitleye hitab ederler. Daha çok kısa süreli ( backlink çalışmalarına) çalışamlara yönelirler. Uzun vadeli işleri tercih etmezler.

Sonuç: SEO Uzmanı olmak, dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayan, uzun ve zahmetli bir süreçten sonra elde edilen bilgi ve tecrübeler sonucu oluşan bir meslektir. Diğer bir çok meslekten farklı olarak, kesin, doğru ve sabit bilgilere dayanmayan ve sürekli değişen bir sektör olduğundan dolayı bu zahmetli sürecin hiç birmediği zor bir meslektir.

Bir SEO Uzmanı hep öğrenci kaldığı sürece başarılı olur.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
Başarılı SEO Uzmanı
SEO’nun Tarihçesi
3 Comments
 • […] yazarlık, her ne kadar son zamanlarda bazı SEO uzmanları tarafından backlink almak adına çok fazla önerilmese de  popüleritesini koruyor.  Bu […]

 • Ersin Tezcan May 10,2014 at 12:47

  İlginiz için ben teşekkür ederim. Amacım sürekli gelişen SEO kavramına ülkemizde katkıda bulunmak. Umarım bu anlamda faydalı olabiliyorumdur.

 • Engin TOPRAK May 10,2014 at 09:14

  Elinize sağlık Ersin Bey, gerçekten son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren ve buna paralel olarak nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyan SEO uzmanlık bilgisi, tecrübe ve yorumlayabilme kabiliyetlerinin ön planda olduğu bir meslek haline geldi. Ancak maalesef birçok kişi tarafında veya yeni yetmeler diye tabir edebileceğimiz kişilerce kolay para kaynağı olarak görülmesi, piyasa şartlarında güven sorununa sebebiyet verebilmektedir. Değerli paylaşımınız için teşekkürler. GÖrüşmek üzere…

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage