Google Cezaları ve Çözüm Yöntemleri

SEO dünyasının en kötü tarafı bazen işlerin ters gitmesidir.

Başarıdan herkes pay almak ister ama başarısızlığı kimse paylaşmaz.

İşler ters gittiğinde, özellikle site ceza aldıysa aklınızdan asla çıkartmamamız gereken konu şu, artık yalnızsınız, kimseden yardım istemeyin…

Kimseden bir şey beklemeyin, bu işin yarısı demektir.

Ve okumaya devam edin.

Bunun birkaç nedeni olabilir:

 • SEO teknikleri kısa zaman içerisinde agresif uygulanmıştır.
 • Yaptığınız şeylerin Google kriterlerine uymadığını bilmemeniz.
 • SEO adına gizli, spam teknikleri uygulamak.
 • İşletmenizin sayfasını SEO ‘ın sadece backlink ve spam içeriklerden ibaret olduğunu düşünen birisine emanet etmek.
 • Son zamanlarda yüksek miktarda backlink kaybı oldu
 • Son zamanlarda agresif kalitesiz backlink alımı oldu
 • Son zamanlarda Search console’da 404, AMP, vb teknik SEO ile ilgili hatalarda ciddi artış.

SEO çalışması ters gittiyse bu makaleyi sonuna kadar okuyarak çözüm bulabilirsiniz.

Sorunun Tespiti

Sorunu anlayabileceğiniz birkaç yol vardır.

 • Organik trafikte ani düşüş: Web sitesinin aldığı organik trafikte ani düşüş meydana gelir. Google Analytics’den bu durumu görünce ters giden bir şeyler olduğunu anlarsınız. Fakat, düşüş iki kategoriye ayrılmalıdır, birincisi az ama istikrarlı düşüş, genelde Google algoritmayı güncellediğinde olur. İkincisi dramatik düşüş.
 • Organik Trafikte Dramatik Düşüş: Ben buna aynı zamanda yatağa düşüren düşüş diyorum. Çok ani, %90 lara varan organik trafik kaybı. Yani dün 100.000 organik trafiğin bugün 10.000 veya daha altına düşmesi gibi. Bu durum büyük bir sorunun habercisidir.

Bunlar sitenin organik trafiğini Google analyticsten izleyerek sorunu belirleye bileceğiniz yöntemler.

Google Analytics İstatistiklerini Takip Edin

Diğer yöntem ise tabii ki, Google Search Console, mutlaka sorunla alakalı bir mesaj size ulamıştır.

Bu yüzden sitenin kuruluş aşamasında Search Console kaydını hemen yapmalısınız.

Search Console’da bu kısımdan mesajları alırsınız.

Search Console

Google Search Console

Google Manüel Cezalara Genel Bakış

Google Search Console’dan alınan bildirimler arasında organik trafiğin dramatik şekilde düşmesine neden olan genelde manüel cezalardır.

Manüel ceza bir Google çalışanı tarafından bizzat verilen cezadır. Yani, bildiğiniz gibi Google algoritması bot dediğimiz robotlar tarafından çalışır. Trafik düşüşüne bunların yaptığı otomatik işlemler de neden olabilir ama manüel ceza insanlar tarafından uygulanır.

Sitenin ceza aldığına dair mesaj aynı zamanda sorunun ne ile alakalı olduğunu da açıklar.

Genelde ceza nedenleri:

 • Sitewide linkler cezacı
 • Doğal olmayan linkler.
 • Spam içerik
 • Sitenin hacklanmasi (bu aslında bir ceza değildir, kullanıcıların güvenliği için sorun giderilene kadar sitenin Google indexinden kaldırılmasıdır)

Google’ın gönderdiği ceza örneği:

Google Manüel Cezası

Web sitesi Google manüel ceza aldıysa atmanız gereken adımlar şunlar.

 1. Cezaya neden olan sebebi belirlemek ( Doğal olmayan linker, spam içerik, içerikte uygunsuz linkler vb).
 2. Sorunu çözün, ama sorunu gerçekten çözün çözmüş gibi yapmayın.
 3. Yeninden değerlendirme için Google’a istekte bulunun.

Algoritma Cezalarına Genel Bakış

Google’ın algoritma yardımıyla belirlediği, kalitesiz içerik,spam vb nedenlerden dolayı organik trafiği düşürdüğü ceza türleridir.

Şüphesiz her SEO uzmanı farklı düşünür ama bu tür cezaları Google bildirmediği için, algoritmik ceza yerine manual ceza bence daha olumlu. En azından sorunun tam olarak ne olduğunu biliyorsunuz.

En iyi bilinen algoritma cezaları:

 1. Panda(şuan Google algoritmasının en önemli parçası): Kalitesiz içeriği belirleme odaklı çalışır.
 2. Penguin(artık Google algoritmasının diğer önemli parçası): Kalitesiz linkleri belirler.
 3. Arama Kalitesi:Çok az bilinen algoritmanın diğer parçası, site/sayfa kalitesini ölçümler.
 4. Aşırı reklam :Aşırı reklam içeren sitelere odaklanır.
 5. Spam Siteleri: SEO tekniklerinde spam yapan sitelere odaklanın. Google genel anlamda zaten spam siteleri, sayfaları hedef alır ama bu algoritma her siteyi hedefler.

Teknik olarak yukarıda sıraladığımız tüm işlemler için Google cezası diyemeyiz ama terminoloji olarak bu şekilde ifade edebiliyoruz.

Sonuç olarak bu ceza türlerinde sitenin organik trafiği düşer.

İşte yukarıda sıraladığımız ceza türlerinde işler biraz daha zorlaşıyor, çünkü ortada istikrarlı şekilde düşen organik trafik var ama spesifik bir sorun görünmüyor. Google search console’da bir uyarı göndermedi.

Bu durumda iş SEO uzmanına ve onun tecrübesine kalıyor. Siteyi, içeriğini, backlink profilini çok iyi analiz ederek tanıması gerekiyor.

Üzülerek söylemeliyim ki genelde bu durumdan kurtuluş olmuyor, eğer bu durumla karşı karşıya kaşan büyük bir marka değilse.

Google Panda ve Penguin güncellemeleriyle alakalı duyurulular yapmıştı, uzun süredir yapmıyor, yani, kendi başınıza kalmış durumdasınız. Sitenizi çok iyi bilmeyen hiç kimse size yardımcı olamaz.

Bu tür ceza sorunlarını çözebilmek için Google algoritmasına çok iyi hakim olmak gerekir ve akabinde site çok detaylı incelenmelidir Sorunun çözümü zaman yayılmalıdır, pek çok faktör test edilerek ilerlenmelidir.

Google Doğal Olmayan Linkler Cezası ve Çözümü

Eğer siteniz doğal olmayan linkler cezası aldıysa bu başlık size yardımcı olacak ve sorunu çözmenizi sağlayacaktır.

Bu başlık aynı zamanda Penguin algoritmasını anlamanızı da sağlayacaktır, dolayısı ile sitenizi kurtardıktan sonra ne tür yol izleyeceğiniz konusunda fikir verecektir.

Bu nedenle maalesef pek çok site sahibi kontrolsüz ve doğal olmayan yollarla backlink alımı yaparak sitelerinin SERP sıralamalarına zarar vermektedirler.

Aslında Google backlink alımına karşı değildir, doğal ve kaliteli olmalıdır.

Google’ın karşı olduğu parayla satın alınan, farklı yazılımlarla kısa sürede alınan, aynı anahtar kelime kullanılarak, kalitesiz içeriklerden alınan backlink tipleridir.

Google botları sitenize gelen linkleri ve içerikleri tarayarak kalitesini belirler, sonunda sitenize bir değer verir. Kaliteli veya kalitesiz.

İşte sitenize gelen linklerin çoğunluğunun kalitesiz olduğuna karar verdiğinde ceza işlemini uygular.

Sorunlara neden olan link çeşitleri şunlardır:

 • Paralı Linkler:Dünya çapında ücreti karşılığında yüzlerce siteye sitenizi ekleyecek paralı platformlar vardır. Google paralı linklere karşıdır. Böyle bir şey, denemenizi önermem, eğer denerseniz en azından ‘‘nofollow’’alarak riski azaltmalısınız.
 • Firma Rehberleri: Türkiye’de backlink alınacak firma rehberi sayısı iki elin parmağını geçmez. Şüphesiz firma rehberlerine işletmenizin kaydını yapmak faydalıdır, özellikle Lokal SEO çalışmalarında bu gereklidir. Zaralı olan kısmı, link almak adına yüzlerce alakasız sektörlerdeki firma rehberlerine kayıt yapmaktır.
 • Makale Siteleri: Ücretsiz makale yayınlayan siteler. Firma rehberleri başlığında olduğu gibi, dünya’da buna benzer onbinlerce site var ama kaliteli link alınabilecek site sayısı iki elin parmağı kadar yoktur. En iyilerinden spam yapmadan almak işe yarayabilir ama kendi tecrübem ‘‘hiç bulaşmayın’’der.
 • Yabancı Siteler: Yukarıda bahsettiğim gibi yabancı sitelerden link alımının bir mantığı ve doğallığı olmalı. Örneğin, Rusya Tarım Bakanlığı’nın web sitesinin formundan Türkçe metin içerisinden ‘‘oto kiralama’’ firmasına link alımı sizce doğal mı? Google anlamaz mı? Ve bu linkler çok fazlaysa?

Önemli: Geçtiğimiz aylarda Google resmi olarak hala bazı sektörlerde spam yapan sitelerin sıralama aldığını kabul etmiştir.

Backlink profillerini incelediğimde yukarıda ve aşağıda sıraladığım ‘‘uzak durun’’ listesinin tamamını ve daha fazlasını yaratan Google SERP’de ilk sıraları alan site sayısı az değil. Fakat, bu durum bugün böyle. Ayrıca, durumun böyle olması SEO uzmanlarının hemfikir olduğu konuların yanlış olduğu anlamına gelmez.

 • Kupon Siteleri:Eğer e-ticaret sitenizde ürün satışı yapıyorsanız, indirim kuponu dağıtarak daha fazla ürün satışı hedeflemiş olabilirsiniz. Bu durum SEO için farklı bir fırsat oluşturuyor, backlink… Sadece çok kaliteli olan birkaç siteden alınabilir.
 • Affiliate Spam: Eğer yayıncıya ücreti veya komisyon karşılığında sitenize satış, yorum vb işlemler için trafik göndermesini istiyorsanız bunu yapmayın.

Önemli: Geçmişte daha çok tıklama, form doldurmak, içeriğe yorum yazmak gibi işlemler için kullanılan bu sistemler günümüzde daha modern Google kriterlerine uygun şekilde ürün, hizmet indirim duyuruları vb uygun reklam modelleriyle ciddi ajanslar tarafından yapılmaktadır.

 • Yorum Spamı: Bütün blog ve forum sitelerini dolaşarak buralardan link almak adına yorumlar yapmaktan uzak durmalısınız.

Önemli: Kaliteli forumlardan kaliteli içerikler veya yorumlar içerisinden link alınabilir bu faydalıdır, link çıplak olmalıdır, anchor kullanılmadan. Kullanıcının tıklama yapacağı kaliteli içerik backlinki değerli kılar.

Önemli: Aynı şekilde, yüksek trafik alan, otoriter bloglardan sitenizin konusuyla alakalı içeriğe kaliteli yorum yazarak link almak faydalıdır.

 • Link Değişimi: Link değişimi aslında Google’ın karşı geldiği bir durum değildir. Sorun hacimle alakalıdır. Eğer, örneğin, link alınan 30 siteden 20’i bu şekildeyse işte bu sorun olabilir.
 • Aşırı, kötü optimize edilmiş Anchor: Anchor text linke yerleştirilen metin (anahtar kelimedir).  Geçmişte SEO adına yanlış kullanıldı. Anchor textler içeriğin ve dolayısı ile sitenin ne ile alakalı olduğuna dair arama motorlarına güçlü sinyaller verirler.  Anchor textlerde aynı anahtar kelimenin kullanılarak aşırı optimize edilmesi cezaya neden olabilir.

Sorunlu Linkleri Temizleyin

Cezayı kaldırma noktasında acele etmeyin, zaten olan olmuş, daha kötüsü olamaz zaten. Sabırlı olun ve yeniden değerlendirme isteğinizi bir inasanın inceleyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Eğer sitenizin ceza aldığına dair bildirim aldıysanız veya tehlike sınırına yaklaştığınız düşünüyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Öncelikle Google Docs’da bir Exel dosyası oluşturun. Bütün çalışmalarınızı bu dosya üzerinde yapın.

Bütün notlarınızı, site sahiplerine göndereceğiniz e-mail tarihlerini ve benzeri tüm işlemleri bu dosyaya kaydedelim. Bütün çalışmalarınızı bu Ecel dosyasında toplayın;

Sizin için bir örnek hazırladık;

Örnek Çalışma Dosyası

Örnek Çalışma Dosyası

Önemli:  Bu dosyayı kendiniz için hazırlıyorsunuz, daha sonra linkleri disavow yaparken Google’a yazacağınız mesaj’a bu dosyanın URL’ini ekleyeceksiniz.

Unutmayın ki sitenizin yeniden değerlendirilmesini istediğiniz kişi bir insan ve onu gerçekten çalıştığınıza, uğraştığınıza ikna etmelisiniz.

2019 Ocak ayı başlarında bir markanın sitesi ceza almıştı ve SEO uzmanı yeniden değerlendirme istediğinde 2 tane linki reddetmiş ve mesaj kısmına kelimesi kelimesine şunu yazmıştı.

‘ Merhaba, isteğimiz ve bilgimiz dışında bu linler sitemize verilmiş, sevgiler’’.

Yeniden değerlendirme reddedilmişti, proje bize geldiğinde cezayı kaldırdığımız siteler arasına girmişti…

Kurtarılmış Web Sitesi Çalışmaları

Google manüel spam cezasından kurtardığımız bir markanın çalışma dosyası konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak:

Google Cezası Kurtarma Dosyası

Google Cezası Kurtarma Dosyası

Google ekibine yeniden değerlendirme için gönderdiğim metin…

‘‘Dear Google Webspam Team,

 On 06.08.2018 we received a manual action penalty from Google, due to unnatural links pointing to our site, isimveremiyorum.com.tr.

Our fired SEO consultant SEO uzmanının adı   attempted to resolve the problem and sent a reconsideration request on 20.09.2019. Unfortunately, this request was rejected.

First of all, allow us to apologise for the inconvenience caused, and thank you for taking the time to read this reconsideration request.

 We sincerely apologise for the inconvenience we have caused. We have re-evaluated our link profile meticulously, and believe we have resolved the problem once and for all.

 As you will see, we re-analyzed every single domain and links to our websites and contacted the owners and we were able to remove many unnatural links but many of them we added to disavow file.

 Also we have found five suspicious redirected domain to aysha.com.tr and we were able to remove 4 of them.

 arnavutkoysteakhouse.com

izleniyoruz.net

ekdilamerica.com

neysemuzik.com

abim.biz

 Please see the records of our work in the Google Docs spreadsheet below:

 (Google Dosyası Buraya)

 If we have still not addressed the problem, I would ask for you to please include in your reply some examples of our links that do not meet your quality guidelines. We would like to prevent the possibility of using up any more of your time, and while we have worked hard to comply with Google’s guidelines and to locate offending links, it is possible that we have missed something. We would be most appreciative for any additional guidance!

By warranting that this happened bad experience would not repeat again, we are quite sorry due to the mistakes made by Yemliha Toker up to this time. Presently, we understand that how a big mistake was made, and we want to state that it would not repeat once more.  

 At the present time, we believe that our site is in conformity with the rules of Google webmaster guidelines, and we would like to state that it will remain all along. 

Thank you very much for your time.

 Regards

 Ersin Tezcan

(Marka İsmi)’’

Dosyada URL leri 5 kategoriye ayırın:

 • Zararlı: Kırmızı renkteki bu siteler mutlaka kaldırılması gerekenler.
 • Zararsız: Bu renkli siteler zararsızlar
 • Sarı: Sarı olanlar spam siteleri
 • Kavuniçi: Bu siteler doğal
 • Yeşil: Bu sitelerde şüpheli, kararsızsınız ve büyük ihtimalle linkleri reddedeceksiniz.

Bu şekilde dosya’da linkleri hazırlayın ve kendi sile bildiğiniz linkleri silin, silemediğiniz linkleri site sahiplerine 3-5 gün arayla e-mail göndererek kaldırılmasını isteyin veya iletişim sayfalarından telefonlarına ulaşarak arayın.

Yaptığınız tüm işlemleri nerede kaldığınızı anlamak için bu dosyaya not alın.

E-mail için bir şablon hazırlayın ve belirli aralıklarla (spama düşmesin diye) site sahiplerine gönderin.

Örneğin:

Merhaba!

‘‘Ben Ersin Tezcan, orneksite.com’un SEO çalışmasını yürütüyorum. Maalesef son günlerde sitemiz zararlı linkler yüzünden sıralama kaybına uğradı. Tespit ettiğimiz zararlı linkerden biriside sizin sitenizde orneksite.com/seo-nedir URL’inde barınmaktadır.

Sizden önemle bu içeriğin kaldırılmasını rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ediyor, işlerinizde başarılar diliyorum.

Saygılarımla’’

Alınacak notların örneği

Aynı şekilde bu e-mail formatını da dosyaya ekliyoruz.

İstisnasız her şeyi…

Site sahipleri içeriği kaldırırlarsa ne ala, kaldırmazlarsa Disavow listesine alıyoruz.

Disavow kullanmanın mantığı şu değil, ‘‘ bizim sitemize şu linkler verilmiş, bunları reddediyoruz’’, hayır… Linkleri kaldırmak sizin göreviniz, Google çalışanının değil ve kaldırma yönünde harcadığınız, zaman, mesai emeği çalışana göstermelisiniz. Kaldırmayı başaramadığınız linkler için Disavow kullana bilirsiniz.

Kısaca Google’a şunu diyoruz ‘‘ evet biz bir hata yaptık, bu hatayı düzeltmek için çok emek ve mesai harcadık, şı linkleri kaldırmayı başardık ama şu site sahipleri bize dönüş yapmadılar, cevap vermediler bu yüzden linkleri reddediyoruz’’.

Linkleri Belirlerken Şu Adımlara Dikkat Edin

 1. Moz’s Link Explorer, Majestic veya Ahrefs SEO araçlarıyla sitenize verilen linklerin listesini oluşturun. Farklı SEO araçlarının verdiği listeleri karşılaştırın ve bütün linkleri içerdiğinden emin olun. Son olarak, Search Console’da link alınan siteler listesini indirin ve yine karşılaştırın.
 2. SEO araçları ve Search Console listesini karşılaştırdıktan sonra tüm listenin içeriğine emin olduğunuz siteleri yukarıda bahsettiğim Google Docs çalışma dosyasına aktarın ve bu aşamada önemli noktaya dikkat edin. URL SEO aracında düşük kaliteli veya spam mı, 2. İçerik kaliteli mi, spam mı.

Unutmayın: SEO aracı linki kaliteli gösterebilir ama içerik sorunlu olabilir, eğer sorunlu olduğuna kanaat getirdiyseniz ‘‘Zararlı’’ linkler kategorisine ekleyin.

 1. SEO araçlarının spam olarak göstermediği linkleri açarak içerikleri kontrol edin, gerekirse onları da kaldırtın.
 2. Disavow listesine eğer site spam sitesiyse URL değil, domaini ekleyin.
 3. Bütün hazırlıklar bittikten sonra Google Disoavow Aracı ile yeniden değerlendirme isteyin.
Google Link Reddetme

Google Link Reddetme

Doğal Olmayan Linkler Cezasının kaldırılması için yeniden değerlendirme isterken yazacağınız mesajda her şeyi, olanı biteni dürüst bir şekilde anlatın, yalan söylemeyin.

Örnek;

‘‘Merhaba!

08.08.2019 tarihinde Search Consol’da aldığımız bildirimle sitemizin doğal olmayan linkler cezası aldığını öğrendik ve çok üzüldük.

Bunun bizim yaptığımız hatadan kaynaklandığının farkındayız ve telafi etmek için elimizden geleni yaptık.

20 gün boyunca sitemize verilen tüm linkleri tek tek inceleyerek zararlı ve spam olanları kendimiz kaldırdık, fakat bazı sitelerde bizim kaldırma imkânımız olmadı bu yüzden farklı zamanlarda 3-4 kere site sahiplerine e-mail yazdık, bir kısmını telefonla aradık ama maalesef geri dönüş yapmadılar ve bu linkleri kaldıramadık, bu çalışmamıza buradaki (Google Docs Dosyası URL’si) dosyadan ulaşa bilirsiniz.

Tamamen bizden kaynaklanan bu hatadan dolayı çok özür diliyor ve sitemizin yeniden değerlendirmeye alınarak cezasının kaldırılmasını rica ediyoruz.

Orneksite.com ekibi olarak bir daha böyle bir hata yapmayacağımızın garantisini veriyoruz.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Saygılarımla…’’

Samimi bir dille tüm sorumluluğu alarak, hataları kabul ederek ve bir daha tekrar etmeyeceğinin garantisini vererek yeniden değerlendirme isteğinde buluna bilirsiniz.

Bütün emekleriniz sonunda böyle bir hayırlı haber almalısınız

Manüel Spam Cezası Kaldırma

Manüel Spam Cezası Kaldırma

Penguin Cezası Kaldırma Süreci

Kalitesiz linkler alan siteleri hedefler.

Penguin’den etkilenen siteler için Google tarafından bir bildirim gitmediğini ve bunun işi daha da zorlaştırdığını belirtmiştim.

Diğer bir ifadeyle, Penguin’den kesin şu şekilde kurtulabilirsiniz diye bileceğimiz bir şey yok.

Tüm SEO uzmanları ancak engin tecrübeleriyle bu işin üstesinden uzun ve zorlu bir çalışmadan sonra gelebilirler.

Tecrübeli SEO uzmanı, SEO çalışmasını yürüttüğü web sitesinin neden trafik kaybettiğini az çok tahin edebilir.

Başka insanlara ait sitelerin ceza uyarısı gelmeden organik trafik kaybına uğramasının neden kaynaklandığını anlaması uzun süreli backlink profili, içerik analizi, analytics metriklerinin incelenmesi, teknik SEO parametrelerine bakılması gibi çok sayıda işlem gerektirebilir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yine tecrübelerinden yola çıkarak yapacağı değişikliklerin performansını takip ederek siteyi kurtarmak için farklı yol haritaları çizer, stratejiler uygular.

Bu zahmetli, uzun, stresli süreç yüzünden pek çok SEO uzmanı bu tür projelere bulaşmak istemez.

Bundan dolayı web sitesi sahipleri Penguin cezasını almamaları, aldılar ise kurtulmaları  için aşağıdaki unsurlara dikkat etmelidirler;

Google’ın Sevmediği İçerikler

Google’ın sevmediği linkler olduğu gibi içerikler de vardır ve bir kısmı ceza sebebidir.

Bunların en önemlileri şunlardır;

 • Kısa içerikler:Bir web sitesindeki içeriklerin çoğunluğu kısa, birkaç cümleden oluşuyorsa ceza alabilir.
 • Alıntı İçerikler: Bir kısmı başka sitelerden alınıp, az miktarda özgün eklemeler yapılan içerikler.
 • Kopya İçerikler: İçeriklerin tamamının başka sitelerden alınması. Hiçbir değer, ekleme olmayan içerikler.
 • Anlamsız İçerikler: Özellikle Black Hat SEO taktikleriyle farklı dillerden, araçlarla otomatik tercüme edilen anlamsız içerikler.
 • Zararlı URL İçeren İçerikler:Aslında site ve içerik kaliteli, otoriter, güvenilir olabilir, fakat içeriğe yerleştirilen zararlı URL’ler ilgili sayfanın veya sayfaların ceza almasına neden olur.
 • Tamamı Reklam Olan İçerikler: Bir markanın, ürün veya hizmetinin açık ve yoğun şekilde reklamının yapıldığı içerikler.
 • Yanıltıcı İçerikler: Kullanıcının yanıltılarak zarara uğramasına neden olan içerik türleri, 2019 Google algoritması güncellemeler’inde bu tür içeriklerin kapsamı genişletildi.
 • E-Ticaret Siteleri İçerikleri: Boş ürün sayfaları, tekrar eden içerikler, eksik, yanlış, yanıltıcı ürün bilgileri.

İçerikleri optimize edin, çeşitlendirin.

 • Ürettiğiniz özgün içerikler kullanıcının soru ve sorunlarını cevaplayacak ve ilgilerini çekecek şekilde oluşturulmalı.
 • Ürün sayfalarında kullanıcıların yorum ve görüşlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapın. Not: başka sitelerden yorumları kopyalamayın.
 • Nasıl yapılır? Başta olmak üzere içeriklerinizi video, infografik, resimlerle zenginleştirin.
 • Kısa cümlelerle yukarıda bahsettiğimiz gibi görsel video ve resimlerle desteklenmiş uzun içerikler üretin.
 • Gerekirse işletmenizin sayfasına içerik oluşturmak için bütçe ayırın.
 • Sektörler alakalı analizler, istatistikler, daha önce benzerinin hiçbir yerde yayınlanmadığı datalar üretin.

Penguin cezası aldıktan sonra backlink profilini inceleyip zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri kaldırdıktan sonra ilk yapmanız gereken şey içeriğin kalitesini arttırmaktır.

İçerik Kalitesini Sürekli Arttırın

SEO uyumlu içerik oluşturma noktasında bir sınırlama yoktur.

Google cezası aldıktan sonra ‘‘İçeriği geliştirin’’ söylemi aslında geç sayılır, en baştan itibaren içerik kalitesinin geliştirilmesi gerekir.

Site ziyaretçilerinin sorunlarını çözen, faydalı içerikler oluşturulması gerektiği konusu aklınızdan çıkmamalıdır.

Rekabetin yüksek olduğu dijital dünyada kuralları belirleyen Google kaliteli SEO içeriği istemektedir.

Bir önceki ve bu başlık altında sıraladığımız şekilde içerik düzenlendikten ve kalitesi arttırıldıktan sonra yeniden değerlendirme isteye bilirsiniz.

Bu makalenin sonunda her ceza türünde özet halinde adım adım yapılması gerekenleri sıraladım.

Panda Cezasını Kaldırma Süreci

Panda, Google algoritmasının diğer önemli bir parçasıdır.

Fakat Penguin ile kıyaslandığında çarpma etkisi biraz daha az olabilir.

Fakat maalesef organik düşüşteki nedenin kesin olarak Panda’dan kaynaklandığını söylemek mümkün değil.

Bu durumda sitenizin her hangi bir yerlerinde düşük kaliteli içerik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka optimiza edin.

Eski içerikleri optimize ettikten sonra yeni içeriklerin kalitesini yükselterek siteyi güncellemeye devam edin ve bu işlemle eş zamanlı olarak eski anahtar kelimelerin performansını takip edin.

Yeni indexlenen sayfaların sıralamalarını trafik düşmeden önce indexlenen sayfalarla kıyaslayın. Yani, eskiden Google yeni içeriği kıyasladığında kaçıncı sırada yer verirdi, şimdi kaçıncı sırada.

Aldığınız bu yeni önlemler ve yaptığınız tüm çalışmaların etkisi etkisini görmek birkaç ay hatta 12 ay alabilir.

Google Search Console’da her hangi bir uyarı almaksızın organik trafikte düşüş yaşanıldığına ilk yapılması gereken şeylerden birisi hemen içeriği optimize etmektir.

Bu başlık altında belirttiklerim ile Penguin cezası başlığı altında verdiğim bilgilerin benzediğini fark etmişsinizdir.

Aslında her iki durumda da yapılması gerekenler birbirine yakın. Birisi kalitesiz backlink alan siteleri hedeflerken, diğer kalitesiz içeriği.

Ama aslında her iki algoritma birbirinden farklı olsa da, eş zamanlı çalışır. Haliyle, her iki ceza durumunda hem içerik ve site içi SEO, hem de backlink profili ve site dışı SEO uzun zamana yayılarak detaylı analiz edilip, gerekli önlemler alınmalıdır.

Yeniden Değerlendirme İsteği

Siteniz manüel ceza aldıktan sonra tüm sorunları giderdiğimize emin olduktan sonra yeniden değerlendirme isteği göndermelisiniz.

Google size yeniden şans veriyor ve sitenizi tekrar incelemeden önce mutlaka gerekli değişiklikleri yapmış olmalısınız.

Yeniden değerlendirme isteğinden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini makale’de belirtmiştim, burada yeniden sıralamış olalım.

En önemlileri şunlardır:

 • Sorunu çözün: Google’ın ceza vermesine neden olan unsurları ortadan kaldırmadığınız sürece yeniden değerlendirme istemeyin. Asla… Eğer yeniden değerlendirme isteğinizi inceleyen Google çalışanı ciddiyetsiz bir şekilde bir şey yapılmadığını görürse diğer değerlendirme isteğiniz yüksek ihtimalle ciddiye alınmayacaktır. Yeniden değerlendirmenizi bir insan inceleyecek ve onu ciddiye almalısınız.
 • Reddedildi: Bu makalede sıraladığım her şeyi yaptınız ve yeniden değerlendirme isteğiniz reddedildi. Mutlaka bir şeyleri unutmuşsunuzdur, 1 gün sonra yeniden denemeyin, daha detaylı inceleyin, gerekirse yardım isteyin ve 2. yeniden değerlendirme isteğinizde yukarıda yazdım mesaja ek olarak şu cümleleri yazabilir ve direkt kendilerinden yardım isteye bilirsiniz ‘‘ Biz bütün tecrübelerimizle tüm hataların düzeltildiğini düşünüyoruz, eğer eksik bıraktığımız veya yanlış yaptığımız şeyler varsa lütfen çalışmalarımızın bulunduğu Excel dosyasına yazar mısınız’’. En azından şansınızı denemiş olursunuz.
 • Yeniden değerlendirme isteği metnini kısa tutun: Hatanızı kabul edin, düzenlemeleri yaptığınızı belirtin, dersinizi aldığınızı söyleyin, tekrar etmeyeceğini belirtin, teşekkür edin. Bu kadar.
 • İşi uzatmayın: Yeniden değerlendirmeyi incelecek Google çalışanının sizinle empati kurmasını beklemeyin. Aldığınız cezanın e-ticaretinizi ne kadar olumsuz etkilediğini, işlerin durduğu konusuna hiç girmeyin, kuralları koyan Google ve çalışanlar ne yapılması gerekirse onu mutlaka yaparlar.
 • Unutmayın Onlar İnsan: Yeniden değerlendirme isterken karşınızda (nadir durumdur) bir insan olduğunu hatırlayın. Onunla arkadaş olmaya çalışmayın ama size değerli zamanını ayırarak isteğinizi incelediği için teşekkür edin.

Yeniden hatırlatmış olayım:

Gerekli önlemleri almayıp, sorunları ortadan kaldırmadıkça yeninden değerlendirme asla istemeyin.

Eğer böyle yaparsanız sadece sitenizin cezadan kurtulmasını geciktirmiş olur ve yeniden değerlendirme isteğinizin ciddiye alınmamasına neden olursunuz.

Diğer Ceza Türleri

Bu rehberde sıraladığım büyük cezalar dışında daha başka ceza türleri de var.

Umarım bunlardan hiçbiriyle karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Bu ceza türleri:

 • Gizli Yönlendirmeler: Google’a başka siteyi ziyaret eden kullanıcıya başka içerik göstermek. Google tespit eder.
 • Gizli metin veya anahtar kelimeler: SEO azmanları kullanıcı veya site sahiplerinin görmemesi için URL içeren anahtar kelimeleri gizlemeleri, genelde beyaz yapmaları. Googledan kaçmaz.
 • Kullanıcı Bazlı Spam: Çok farklı formatlarda web siteleri vardır. Bazılarında içerikleri kullanıcılar üretir. Yeterince dikkatli incelenmeden onaylanan kullanıcı içerikleri spama ve cezaya neden olabilir.
 • Sitenizden verilen doğal olmayan linkler: Genelde agresif link satan blog ve haber siteleri maruz kalırlar. Başka siteler SEO çalışmalarında avantaj yakalamak için makaleler içerisinden link alabilirler. Eğer siteniz aşırı şekilde ve kontrolsüz bunu yapıyorsa bu uyarıyı alır.
 • Hacklanmiş Siteler: Doğrusu bunu ben ceza olarak değerlendirmiyorum. Aslında bu Google tarafından kullanıcıların güvenliğini sağlamak için alınmış geçici önlem. Hacklanmış sitelere Google search consoledan uyarı gönderir ve indexten kaldırır. Sorun giderildiğinde yeniden değerlendirme istendiğinde tekrar eski haline döner.
 • Tam Spam: Web siteniz agresif spam tekniklerini kullandığında Google bu uyarıyı gönderir.
 • Spam İçeren Ücretsiz Host: Sitenin barındığı host ile ilgilidir.Güvenilir firmalarla çalıştığınıza emin olun.

Sonuç

Bütün burada sıraladıklarımı gerçekten yaptınız ve olmadı mı son şansınızı kullanın ve aşağıdaki hikayeyi lütfen okuyun.

Son Şansınız:  Her şeyi yapmanıza rağmen sitenizi cezadan kurtaramadıysanız web sitesini tamamen silin ve çok büyük değişiklik yapın. Tasarımını yeninden yapın, SEO uyumlu, kullanıcı deneyiminin yüksek, içeriğin kaliteli olduğundan emin olun.

Kısa vadede sonuç beklemeyin ama uzun vadede emeklerinizin karşılığını alma ihtimaliniz yüksek, yılmayın.

İşletmeniz bu durumdan gerçekten büyük zarar görmeye başladıysa ceza alan sitede çalışmalarınıza devam ederken eş zamanlı olarak yeni sitenizi kurmaya başlayın.

Yorum kısmında kendi tecrübenizi paylaşa bilir, iletişim kısmından destek, yardım için çekinmeden iletişime geçe bilirsiniz.

 

 

Yazar |2019-10-06T21:00:48+00:0013.08.2019|

Yorum Yap