Genel

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

SEO fiyatı hakkında son zamanlarda aldığım soruların artması üzerine konuyu detaylı anlatmaya karar verdim. Özellikle, geçtiğimiz hafta Ankaradan arayan bir firma sahibi, telefon görüşmemizde, 75 TL’ye SEO çalışması yaptırdığını söylediğinde artık bu yazının zamanın geldiğine kendimi ikna ettim.

Bütün E-ticaret siteleri başta olmak üzere, internet üzerinden ürün, hizmet satışı yapan bütün web siteleri Arama Motoru Optimizasyonuna ne kadar bütçe ayırmam gerekir? sorusunu kendilerine sormaları gerekir. Bütçe ayrılmalı mı?  sorusu üzerinde düşünmek bile gereksiz, eğer optimizasyonu kendiniz yapmayacaksanız.

İnternet üzerinden satışlarını arttırmak isteyen bütün yatırımcıların SEO çalışmalarına ne kadar harcamam lazım? sorusunun cevabını almak için lütfen okumaya devam edin, detaylı, doyurucu ve yol gösterici bilgiler öğreneceğinize eminim, ayrıca SEO ajanlarının fiyatlandırmaları, fiyat farklarının nedenleri hakkında resmi tam görmenizi sağlamaya çalışacağım.

Tam bu noktada küçük bir parantez açarak ehli tarafından oldukça iyi bilinen webmaster ve SEO uzmanlarının bilgi ve tecrübelerini paylaştığı R10’da yayınlanan SEO yalanlarına inanmayın – paranızı kaptırmayın başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi konumuza dönebiliriz.


Ödeme Metodları 

Aşağıda bahsedeceğim rakamların anlaşılması için ödeme metodları iyi açıklanması gerektiğini düşünüyorum. SEO firmaları veya ajanslar fiyatı belirleme noktasında aşağıdaki formatları kullanırlar;

 • Aylık Ödeme: En yaygın ödeme şeklidir, anlaşmada mutabık kalınan fiyatı, belirlenen süre zarfında her ay firmaya ödenir. Bu modelin daha çok tercih edilmesinin nedeni harika ROİ (return of investmen) sonucu vermesidir. SEO ve RİOROİ, Kazanılan miktarın yatırılan miktara oranıdır. Yani, SEO çalışmasına ayda 1000 TL ödeyip 10.000 TL kazanıyorsanız ROİ oranı %10 dur. Aylık fiyatlandırmaya genelde, düzenli haftalık SEO raporu, on-site – site içi içerik düzenlemesi,haber bültenleri, backlink çalışması veya Link İnşası , Anahtar kelime analizi ve optimizasyon dahildir.Bu modelde alıcının taleplerine, anahtar kelimelerin rekabetine ve buna benzer bir çok faktöre bağlı olarak farklı rakamlar çıkabilir. 
 • Fix Fiyatlar : SEO firmalarının fix fiyatlar sunduğu paketleri kapsar. Genelde bu paketler 6 aya yayılır ( bu zaman kriter değildir, firmanın açısından verim almak için gerekli minimum zaman dilimidir). Aylık sabit olmayan ödemelere hazır olan firmalar genelde fix ödeme modelini tercih ederler, en azından bilinçli olanlar. Aynı şekilde anahtar kelime analizi, rakip site analizi , haftalık veya aylık raporlamayı kapsar, ağırlıklı olarak, SEO firmasının arama motorlarında bilinirliği arttıracak tanıtım çalışmalarını içerir.
 • Proje Bazlı Fiyatlandırma: Yukarıda bahsettiğim iki fiyatlandırmaya benzerdir. Aradaki fark, müşterinin isteğine özel çalışmanın belirlenmesidir. Yani, fiyat projeye göre değişir. Örneğin, lokal SEO çalışması yapmak isteyen firmanın isteğine göre SEO ajansı, ücreti belirler ve sunar.
 • Saat Üzerinden Fiyatlandırma: Yabancı firmaların tercih ettikleri metod, fiyat saat üzerinden belirlenir. Yabancı firmalar yapacakları yatırımlarda maliyeti düşürmek için bu yola başvurur. Eğer firma büyükse, zaten SEO Fiyatları Ne Kadarbulunduğu ülkede SEO birimi vardır, yatırım yapacağı ülkede sadece dil desteği, Pazar araştırması yapacak uzmanlara ihtiyacı vardır. Maliyeti düşürmek için, tam zamanlı yerine saat başı fiyat ister.

SEO firmaları genelde fiyat politikasını bu metodlar üzerinden yürütürler. Bununla birlikte müşteri, birkaç modeli seçebilir. Örneğin, müşteri fix fiyatlar modelini satın alıp, proje bazlı çalışma isteyebilir ve aynı zamanda fix fiyatlar modelinden de yararlanmak isteyebilir.


Maliyeti 

SEO hizmeti satın almak için ayırdığınız bütçe ne kadar olmalı? Şimdi maliyetler hakkında, yukarıda bahsettiğimiz modeller hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım.

 • Aylık SEO Maliyeti: 600-5000 TL. Bu ödeme modelinde müşteri firmanın sunduğu servislerden sınırlı seviyede faydalanır. Genelde kapsadığı SEO servisler;
 • Site içi SEO analizi
 • Backlink Analizi
 • Rakip Analizi
 • Haftalık 1 veya 2 rapor
 • Sosyal Medya Paylaşımı
 • Tanıtım yazıları
 • Teknik destek
 • Sınırlı Anahtar Kelime
 • Ürün bazılı SEO
 • Basın Bülteni

Yukarıda beltirttiğim gibi, SEO hizmeti fiyatları sınırlı servisleri kapsar.

 • Fix SEO Maliyeti: Yukarıda bahsettiğimiz modele benzer, servisler ve fiyatlar bellidir ve müşteri hizmeter arasında tercih yapar. Backlink çalışması, içerik (makale yazımı) gibi, geneli veya birkaç kalemi kapsayan hizmetleri içerir. Bu modeller genelde müşterilertarafından test amaçlı alınır ve memnun kalınması durumunda diğer ödeme seçenekleri değelendirilir.
 • Proje Bazlı SEO Maliyeti: Projeler farklı olduğundan fiyat aralığı en fazla olan modeldir. 3.000 -100.0000+ değişebilir.
 • Saat Bazlı SEO Danışmanlığı: Sektöre göre değişmektedir, 100 – 300 TL aralığında fiyatlandırma yapılır. Fakat, proje süresi uzunsa saat üzerinden aylık fiyat verilebilir. Örnek verecek olursak, 6 aylık bir sözleşme’de günde bir-iki saat SEO danışmanlığı hizmetlerinden faydalanılır, süre uzatılarak maliyet düşürülür.

Not: Bu modeller 20 firma, 10 forum konuları incelenerek ve 5 SEO danışmanından düşünceleri alınarak çıkartılmıştır.


Şüphelenmeniz Gereken Durumlar 

Bazı uyarıları göz önünde bulundurmadan SEO hizmetleriyle ilgili fiyat ve anlaşma  konusuna geçilmez. Bu bağlamda anlaşmaya varılmadan önce tatmin ecidi cevap almanız gereken bazı hususlar var. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Garanti: Sürekli değişmekte olan bir sektörde kimse birinci sıra garantisi veremez. Çok düşük arama hacmi olan anahtar kelimeler de belki. Fakat buradan yola çıkarak, bunu garanti veren firmalarla çalışmayın anlamaında söylemiyorum. Eğer garanti veriyorsa ne ala ama bu konuda yeterince şüpheci olmanızı öneririm.
 • Anlık Sonuç: Yaklaşık 1 yıl önce, başka birisinin aracılığıyla İstanbul menşeli bir anaokulu yöneticisi beni arayıp ilgili anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkmak istediğini söylemişti. Bu konuşmada büyük bir hata yaptım ve siteyi, Google sıralamasını, sektörü incelemeden fiyatlar üzerinde konuştuk, hatta anlaştık. Bilgisayar başına seo-fiyatı-kalıcı-başarıgeçip analizler yapmaya karar verdiğimde anaokulunun ilgili anahtar kelimelerde zaten ilk sayfa 2.3. sıralarda olduğunu gördüm. Müşteriyi tekrar aradım ve durumu kendisine söylemeden hiç Google’da kaçıncı sırada olduklarını kontrol edip etmediklerini sordum, kontrol etmediklerini söyledi. Google’da ilk sayfada olduklarını söyledim ve birlikte kontrol ettik. Bana teşekkür etti ve ödeme için hesap bilgilerini istediğinde. Durumu kendisine izah ettim. Ve SEO çalışması yapmadan önce kendisine SEO’nun ne  olduğunu ve birkaç saat içerisinde sonuç alınamayacağını izah etme gereği hissettim. 

SEO hakkında bir şey bilmek zorunda değilsiniz ama bunu gizlemek zorunda da değilsiniz. Çalışmak istediğiniz firmadan öncelikle bu konuda bilgi isteyin. Eğer anlık veya kısa süreli çalışmalardan sonra garanti veriyorlarsa duruma şüpheli bakmalısınız.

Kısa sürede Google’da yükselmek mümkün değil mi? Mümkün tabii, ama birkaç saatte değil. Ayrıca kısa sürede alınan sonuçların uzun vadeli başarı sağladığını söylemek zor. SEO uzun soluklu olmalıdır, yapılan ve yapılacakar analiz edilerek gidilmelidir. Kısa süreçlerde kalıcı başarı vaad etmek şüpheli.

 • Google 1 Sıra: Google’da birinci sıra hepimizin hayali. Eğer çalışmaya karar verdiğiniz firma Google SEO çalışması sonucunda size 1. Sırayı garanti ediyorsa bu harika… Ama aynı zamanda birisinin bu garantiyi vermesinin mümkün olmadığını aklınızdan çıkarmayın. 
 • 600 TL’den az aylık maliyet: Konu SEO olunca, amacınız ucuz himzetler değil, en iyisini satın almak olmalıdır. SEO firmalarının fiyatlarına bakarak aylık en az 600 TL lik bütçeler ayrımanızı öneriyorum. Bu bir kriter değildir, ayrıca çalışmanın içeriğini firmadan detaylı şekilde öğrenmeniz gerekir. 

Aklınızdan Çıkarmayın 

Firmayla anlaşma aşamasına geldiğinizde aklınızda çıkarmamanız gereken bazı unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • SEO zaman alır. En az bir ay beklemelisiniz. Yatırımcının talebine ve fiyata bağlı çalışma kısa sürede ciddi sonuçlar almak mümkün, özellikle düşük ölçekli sektörlerde. Ama unutumamalıdır ki, önerilen fiyat ve harcanan rakam ne olursa olsun bir aydan önce ciddi sonuç almak zor. Yani, SEO firmasının sihirli değneği olduğunu düşünmemelisiniz, sabırla beklemesini bilmelisiniz.
 • SEO değişir, sizin sırlamanız da değişir. Sektörler rakiplerle dolu, bundan dolayı Google sıralamaları düşer ve çıkar, bu değişiklikler algoritmadaki güncellemelerle alakalıdır. Bir kere SEO yaptınız başarıyı yakaladınız ve bitti, maalesef böyle bir şey yok. Sürekli, analizler çerçevesinde çalışmalar devam ettirilmeli ve yakalanan başarının devam ettirilmesi sağlanmalıdır.
 • Her SEO çalışması/hizmeti aynı değildir: SEO hizmetleri fiyatı aynı olsa bile, içerik farklı olabilir. Düşük fiyat yerine doğru ve kaliteli olanı seçmelisiniz. Bu noktada takip edeceğiniz en doğru yöntem, firmaların servis, hizmet ve fiyatlarını inceleyerek en iyi olanını belirlemek, hatta firmadan hitmet hakkında çok daha detaylı bilgi istemelisiniz.
 • SEO oldukça önemlidir, kesinlikle uygulayın: İnternet üzerindeki bilinirliğinizi arttırmak satışlarınıza yansıyacaktır. SEO belki de bizim anlattığımız gibi karmaşık ve kompleks bir şey değil ama herkesin ileri düzeyde yapacağı bir şey de değil. Eğer kendiniz bu işi zaman ayırarak öğrenemiyorsanız, mutlaka işbirliği yapacak doğru kişileri bulmaya çalışın.
 • SEO Firmasıyla veya Uzmanıyla Çalışın: Yukarıda belirttiğim gibi, orta ve ufak ölçekli ticaretler için bunu kendiniz bile yapabilirsiniz, biraz ilgi ve araştırma işinizi görecektir ama rekabeti yüksek ve kazançlı bir sektördeyseniz en doğrusu bir SEO firması veya danışmanıyla yola çıkmaktır. SEO çalışmalarında başarı, evet Google’da yükselmek önemlidir ama RİO ile ölçmelisiniz. Yani yatırdığınız para size ne kadar kazandırıyor.

SEO Fiyatları Neden Farklı?

Fiyatların farklı olmasının bir çok sebebi olabilir, bunlardan bazılarını kısaca sıralayacak olursak;

 • Sitenin yaşı; Eski sitelerin Google’da yükselmesi yeni siteye göre biraz daha kolay olabilir. Yalnız, bazı durumlarda tam tersi olabilir…
 • Eski Sitelerdeki Sorunlar: Şimdi yukarıda bahsettiğimin tam tersini söyleyeceğim, site eski olmasına rağmen Google sılamalarında yükselmesine engel olan unsurlar olabilir. Tekrar eden içerikler, yenilenen başlık etiketi, eksik başlık etiketleri,

  SEO-Fiyatı

  Sayfalardaki eksiklerin tespit edilmesi ücretsiz, düzenlenmesi SEO fiyatına dahil edilir.

URL hataları, bulunamayan sayfalar, kırık linkler, Google standartlarına aykırı uzun linkleri güvenlik sorunları, ceza durumları, zararlı sitelerden alınmış backlinkler,

Hatalı URL

Hatalı URL lerin tesbiti ücretsiz, düzenlenmesi fiyata tabii olabilir

 • Diğer Teknik Eksikliklerin Giderilmesi: Sitenin robots.txt, Site haritası, 404 sayfası, mobil uyumluluğu, site hızı ve daha bir çok unsurun kontrol edilmesi, giderilmesi. Eğer anlaşmaya vardığınız firma ki, genelde bir çoğu site analizi yapar ama eksiklerin giderilmesi işlemlerini fiyatlara yansıtır, eğer çalışmaya karar verdiğiniz SEO firması bunlardan hiç bahsetmeyip, kendilerinin ücreti karşılığında bu eksiklikleri giderdiklerini veya size destek verdiklerini söylüyorlarsa bu harika.. ama direkt ve sadece tanıtım yazıları ve backlinklerden bahsediyorsa hiç başlamadan başka firma aramaya başlayın, çok ucuz fiyatlardan bahsetseler bile.
  404 sayfası

  404 sayfasının düzenlenmesi

  xml sitemap

 • SEO Araç ve Servisleri: SEO firmaları maksimum derecede verim alabilmek için ciddi analizler yaparlar, anahtar kelime analizi, backlink analizi, rakip site analizi v.s bunun için işlerin hızlanması ve daha doğru bilgi almak için düzenli şekilde araçlar kullanılar ve bunların büyük maliyetleri vardır.
 • Moz Servisleri 100$ – 600$ aylık
 • Semrush Servisleri 70$ – 550$ aylık
 • Ahrefs servisleri 80$ – 400$ aylık
 • Smilarweb servisleri 200$+ aylık

SEO uzmanlarının bunlara benzer kullandığı onlarca, hatta yüzlerce ücretli ve ücretsiz araçları vardır. Projenin hacmine göre fiyatları oldukça yüksek olan bu servislerin bir kısmını veya tamamını devreye sokabilirler, haliyle bu maliyete yansır.

 • Tanıtım Yazısı: Tanıtım yazılarının kalitesi ve hacmine göre fiyatlar değişerek maliyete yansır. Üzülerek belirtmem gerekir ki, bu işi istismar edenler maliyeti düşürmek adına, Google translateden İngilizce metni Türkçeye çevirerek tanıtım yazısı olarak kullanabilmektedir.
 • Backlink Fiyatları: Bir siteden 500 TL karşılığında backlink almak da var, 500 TL’ye 200 siteden backlink almak da, aradaki farkı siz tahmin ediyorsunuz zaten açıklamaya gerek yok.

Neden fiyatlar farklı? sorusuna  6 madde’de cevap vermeye çalıştım, 6 madde tabii ki yetersiz, daha bir çok faktör var ama inanıyorum ki resmin büyük kısmını görmenizi sağlamışımdır.


Sonuç

Size rahatlıkla şunu söyleyebilirim, günümüzde yaptığınız yatırımın yüksek oranda geri dönüşümünü sağlayacak faktörlerden birisi SEO dur.

Firma yöneticisi olarak yatırımlarınızın karşılığını maksimum derecede almak için sormanız gereken soru SEO yaptıralım mı değil, ne kadar bütçe ayıralım? olmalıdır.

Yatırımcı veya firma yöneticisi olarak kaliteli SEO firması seçtiğinizde, bu kararınız size kazanç olarak geri dönecektir.

Maliyeti belirlemekse tamamen SİZİN KARARINIZ.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SSL Güvenlik Sertifikası Olan Siteleri Google Sıralamalarda Yükseltiyor
Google RankBrain Algoritması
5 Comments
 • Cihan May 28,2016 at 01:05

  Şöyle birsey var ki Seo gerçekten yorucu bir iş ilk ama ilk öncelik bence siteme Seo yapmaya değermi benim sitem gerçekten kaliteli mi ? Giren aradığını bulabilecek mi gibi bu tip soruları cevaplamamız olacaktır diye düşünüyorum. Seo yapmadan önce ilk sitenin kalitesini arttırmaya yönelik hamleler yapıp ondan sonra Seo ya başvurmak gerekli, site kalitesi sağlamsa giren aradığını bulabiliyorsa ufak dokunuşlar bile siteyi güzel yerlere getirebilir kendi görüşüme göre tabiki. Makale ici anahtar kelime linklemeleri özellikle kaliteli sitelerden yayinlatilabiliyorsa cok cok fazla önem arz ediyor. Misalen 600 lira aylık Seo ücretinden bahsetmişsiniz tek bir sitenin bir makale icin 6500 TL+KDV fiyat istediğini biliyorum 600 lira aylık ne kadar uygun kalıyor dimi ? Şimdi bu siteden bir makale yayınlayanlar bir makale için bu parayı verenler ya kafaları çalışmıyor yada kaliteli siteden makale ici link almanın önemini keşfetmişler ondan yayınlatıyorlar Ersin bey yanlışlarım var ise düzeltirseniz sevinirim.
  Güzel makaleleriniz icin hem tebrik hem teşekkür ediyorum gerçekten bir cok makalenizi okudum ve bazılarından faydalandım bazılarını ise aklıma kazıdım kullanmak icin Zaman’ının gelmesini bekliyorum hatta sitemi inceleyip düşüncelerinizi ayriyetten bana Mail’le belirtirseniz memnunda olurum tekrar teşekkürler.

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 11:51

   Ülkemizde maalesef SEO eskiye göre daha iyi anlaşılmış olsa da hala hak ettiği yeri bulmuş değil.
   SEO bence bir yatırım aracıdır. Ne kadar yatırım yaparsanız o kadar kazanırsınız. Örnek verecek olursak; Ankarada bir iş güvenliği kursunun SEO yapmadan önce ayda bir sınıf açtığını ve 30 kursiyere kurs verdiğini düşünelim. Kişi başına atıyorum 1000 TL den aylık 30.000 TL ciro yapar. Bu firmanın işlerini arttırmak için SEO yaptırdığını ve ayda 3.000 TL bütçe ayırdığını düşünelim. Böylece bu sefer ayda 3 sınıf açarak kursiyer sayısını 90’a çıkardığını haliyle aylık cirosunu 90.000 TL ye yükselttiğini görürüz. Ki bu örnek olmasına rağmen tecrübeyle sabit gerçeğe yakın rakamlardır. Bu iş güvenliği kursu sahibi yıllık SEO’ya 36.000 TL ayırarak 1 yıllık cirosunu 1 milyon TL nin üzerine çıkardığını görebiliriz.
   Bu örneği vermenin nedeni SEO’nun mutlaka yapılması gereken önemli bir yatırım aracı olduğunu ortaya koymaktır ki bu yüzden markalar asla SEO yapsak mı yapmasak mı sorusunu sormazlar. Hatta SEO için ne kadar bütçe ayırsak diye bile sormazlar. Bunu mutlaka yaparlar.

   Google marka olmak isteyenleri ve bu yönde SEO çalışması yapanları destekler. Bundan dolayı SEO çalışması yaparken konuya bu perspektiften bakmamız gerekiyor.

   Şimdi sorunuza yukarıda yaptığım açıklamanın gölgesinde cevap vermek istiyorum.
   Aylık 600 TL aslında SEO çalışması için orta ölçekli firmalar için fena bir rakkam değil. Fakat o yazımda bunun bir kriter olmadığını istismarların önüne geçmek için sembolik olarak koyduğumu yazmıştım. Çünkü ülkemizde 50-100 TL ye SEO çalışması yapıldığına dair reklamlar dönüyor.

   Söyledikleriniz doğru ama eksik olan kısmı izninizle tamamlayayım. SEO çalışması site kurulmadan önce başlar. Domain seçimi, kategorilerin ve alt kategorilerin belirlenmesi, sayfaların belirlenmesi, bunların başlıkları, açıklamaları, kullanılacak görseller, v.s yi kapsayan bütün çalışmalar site kurulmadan önce tasarlanır, düzenlenir , yani iskelet SEO uzmanı yardımıyla tamamlanır ve site kurularak, yayına geçer. Ama maalesef ülkemizde sitelerin %99’u böyle kurulmaz. Başka sitelerin kopyası olarak kurulur, site mahvedilir ve sonuç alınamayınca da SEO uzmanı aranır. Halbuki en başta SEO uzmanıyla çalışılmış olsaydı mutlaka sonuç alınırdı.

   Böylece sizin ” site bir yere getirildikten sonra SEO çalışması yapılmalı” tezinizin eksik olduğunu affınıza sığınarak söylemem gerekiyor.

   Sitenin kuruluş aşamasında semantik çekirdeğin oluşturulması, açılış sayfalarından maksimum derecede geri dönüşüm oluşturacak şekilde tasarım yapılması, kullanıcı etkileşiminin arttırılması v.b bir çok konu ve kriter ancak iyi bir SEO danışmanı yardımıyla oluşturulur, bunu yapacak çok az sayıda yetenekli webmaster vardır.
   Bu eksikler dışında yazdıklarınıza katılıyorum.

 • Yunus Yıldız Eyl 22,2015 at 22:42

  Her şey bir kenara, bu sitede bu makale dahil bütün makaleler çok samimi yazılmış. Bir tane makale yok ki verdiği bilgiler doyurucu olmasın. Seo fiyatları nasıl belirlenir ancak bu kadar anlaşılır ve güzel anlatılabilir. Çok teşekkürler.

 • Hakan Biçer Eyl 21,2015 at 16:16

  merhaba seo hizmetleri ve google arama sonuçlarında ilk sıraya çıkmanın maaliyetini ve referanslarınızı bana mail ile gönderirseniz sevinirim.

  • Ersin Tezcan Eyl 23,2015 at 15:46

   Merhaba Hakan bey. Her ne kadar sizin için çok fazla bir anlamı olmasa da backlink almanız için yorumunuzu onayladım:).

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage