facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

SEO Araçları

SEO çalışması Arama Motoru Optimizasyonu çalışması olarak değerlendirilmektedir. Search Engine Optimisation kelimelerinin kısaltılması olan SEO kavramı internet teknolojisinin yoğun olarak hayatımızda yer etmesi ile birlikte daha da önemli bir hale gelmiştir.

Sitenizin arama motorlarında daha ilk sıralarda yer alması ve dolayısıyla buna bağlı olarak reklam verenler nezdinde popüler olmanızı sağlayacak olan şey hem içeriğinizin orijinal olması hem de sitenizin sürekli yenilenmesidir. Tüm bu faktörler değerlendirildiğinde SEO çalışması kadar SEO araçlarının da önemli olduğuna değinmek gerekmektedir.

SEO araçları sitenizin pek çok farklı şekilde analizini gerçekleştirecektir. SEO gelir hesaplama, SEO analiz, link uyum kontrolü, keyword density, sıra bulucu gibi pek çok farklı SEO araçları bulunmaktadır. SEO gelir hesaplama aracı Arama Motoru Optimizasyonu için yapılan harcamaların geri dönüşümüne ilişkin bilgi elde etmek amacıyla değerlendirilen bir araçtır. Söz konusu araç sayesinde anahtar kelimenizin arama hacmini rahatlıkla öğrenmeniz mümkündür. Aynı zamanda ürünlere ait bilgiler, ortalama ürün fiyatına ilişkin veriler de söz konusu araçlar sayesinde öğrenilebilir. Söz konusu araçlar sayesinde dönüşüm oranının rahatlıkla ayarlanabilmesi söz konusudur. Aynı zamanda e-ticaret için ideal oranın %2 olduğu da söylenebilir.

Link uyum kontrolü adı verilen SEO aracı sayesinde linkiniz ve anahtar kelimeleriniz arasındaki uyumun rahatlıkla kontrol edilmesi mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey sayfa linkini ve anahtar kelimenizi yazmanız olacaktır. Bunun ardından kelimenin URL’nizde bulunup bulunmadığı, kelimenin H1 etiketinizde var olup olmadığı, alt etikette kelimenin olup olmadığı, Title’nızda, sayfa içeriğinde bulunup bulunmadığı ve hangi oranda bulunduğuna ilişkin bilgi elde etmiş olacak ve bu sayede anahtar kelime ile ilgili değişiklik yapıp yapmayacağınıza karar vereceksiniz.

Keyword density kavramı aynı zamanda anahtar kelime yoğunluğunu ifade eden bir kavramdır. Söz konusu kavram değerlendirildiğinde bu kavramın hedeflenen anahtar kelimelerin toplam içeriğe oranı şeklinde değerlendirilmesi söz konusudur. Söz konusu oran %2 ile %5 arasında değerlendirilmektedir. Söz konusu oran içinde bulunan her kelimede arama motorunda daha yüksek noktaya yükselmek daha kolaydır. Ancak bu oranın üzerine çıkıldığında da spam olarak algılanmanız mümkündür. Söz konusu ayarlamayı dengeli bir şekilde yapmak gerekmektedir.

SEO araçları arasında bulunan başka bir araç da Sıra Bulucu adı verilen araçtır. Söz konusu araç sayesinde arama motorlarında ilk 1000 değerlendirildiğinde kaçıncı sırada olduğunuzu rahatlıkla öğrenmeniz mümkün olabilmektedir. Site adresinizi ve anahtar kelimenizi belirtmeniz gerekmektedir.

You may also like
SEO Yapmamış Site Neden Google Sıralamasında Daha İyi Yerde
En İyi 100 Ücretsiz SEO Aracı ve Kaynağı

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage