SEO

SEO2019-01-06T23:27:55+00:00

Bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda SEO Nedir? Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır? sorularının cevabından daha fazlasını bulacaksınız.

Arama motoru optimziasyonu (SEO) hakkında edineceğiniz bilgileri SEO uzmanlığına ilk adım atanlar için eşsiz kaynak, işletme sahipleri, yatırımcılar, iş insanları için ise açıklayıcı rehber niteliğindedir.

SEO Nedir?

SEO dilimize İngilizceden ( Search Engine Optimization ) Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltılmışı şeklinde geçmiştir. Kısaca tanımlayacak olursak; belli bir amaç için bir web sitesinin Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında görünürlüğünü arttırarak yapılan pazarlama sürecidir.

SEO Nasıl Çalışır?

Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi bilinen arama motorları, kullanıcıların arama sorgularına cevap veren siteleri listeler, en iyi, faydalı, kullanıcı deneyimi yüksek içerikleri üreten siteleri ilk sıralara koyar. Bu listelere arama sonuçları (SERP) denir.

Arama sonuçlarında ayrıca ücretli listelemeler bulunur, bunlar Google Adwords Reklamlarıdır, lakin sıralamaların yüksek kısmı organik listelerden oluşur. Organik sıralamalar, kullanıcıların arama sorgularına en iyi, özgün, bilgilendirici, kaliteli, soruyla en alakalı içeriği üreten sitelerden oluşur.

Organik sıralamalarda ilk sayfada, özellikle ilk 4 sırada yer almak oldukça önemlidir. Organik sıralamalardan alınan trafik ücretli reklamlardan alınan trafikten daha fazladır. Eğer işletmenize ait siteniz organik sıralamalarda yer almıyorsa tüketici pazarın büyük bölümünden mahrum demektir.

Google ilk sayfada en iyi optimize edilmiş siteler bulunur. İşletmenizin optimize edilerek ilgili anahtar kelimelerde Google ilk sayfaya girmesi için çok sayıda modern SEO tekniği vardır.

SEO Neden Önemlidir?

Web sitesi olan işletme sahibi iseniz mutlaka organik trafik almak istersiniz. SEO önemlidir çünkü sitenizin bilinirliğini, trafiğini, arttırmaya yardımcı olarak, işletmenizin hedeflediği cirolara ulaşmasını sağlar.

Tüm işletmeler için SEO gerekli midir? Çoğu durumda bu sorunun cevabı evet. İşletmeniz eğer Google’da aranan ürün veya hizmet sunuyorsa SEO uzmanı desteğine, arama motoru optimizasyonu ihtiyacı vardır.

Web siteniz sadece mevcut müşterilerinizin size iletişime geçmesi için varsa veya kısa vadeli, bir kaç günlük satış amaçlıyorsa SEO çalışmasına ihtiyaç yoktur çünkü SEO uzun vadeli iyi hesaplanmış stratejilerle ancak başarıya ulaşır.

 • Daha fazla trafik almasını sağlar: Siteniz Google 1. sıraya çıktığında diğerlerinden en az %27 fazla trafik alır
 • Markanızın bilinirliğini arttırır: Sayfanız Google’da ne kadar yükselirse görünümü o kadar artar, kullanıcılar markaları 6-7 kere gördüğünde hatırlarla SEO arama motorlarında markanızın görünürlüğünü arttırarak hatırlanmasını sağlar.
 • Markanıza güvenilirliği arttırır: Google’da arama yapan kullanıcıların %98’i Google 1. sayfadaki siteler giderler, ilk sayfadaki siteler güvenilir kabul edilir.
 • SEO markalaştırır: İşletmeniz küresel veya ulusal bir işletme olmadığı için marka isminde arama olmayacaktır. Markanız ile alakalı arama olması için sürekli ilk sayfalarda, görünür olmalısınız.
 • Kaliteli organik trafik: Modern SEO stratejileri sitenizin her sayfasını online arama yapan müşteriler için girişe çevirerek, potansiyel müşterileri girişten içeri alır.
 • SEO geleceğe yatırımdır: Araştırmalar SEO’ın sağladığı satışların kapanma oranının %16,6 olduğunu gösterirken diğer modellerin ( basılı reklam, posta, el ilanı) %1.4 olduğunu gösterir.
 • Müşterilerinizi daha iyi tanımayı sağlar: SEO güçlüdür çünkü sitenize gelecek müşterileri daha iyi tanımayı sağlar. Google Analytics başta olmak üzere diğer SEO araçları ile müşterilerin, demografik, cinsiyet, eğitim, gelir düzeyi, lokasyon gibi bilgileri belirler. Google  Search Console üzerinde müşterilerin karar aşamasını analiz eder.
 • Uygun maliyetli yatırım: Uzun vadeli SEO yatırımı yüzlerce kat dönüşüm sağlar.
 • Rakipleriniz SEO yapıyor: Sektörünüz’de internet üzerinden satılan ürün, hizmet varsa SEO yapılıyordur. İşletmenizi büyütmek istiyorsanız SEO hizmeti almalısınız veya kendiniz öğrenerek yapmalısınız.
 • Kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirliği arttırır: İnsanlar sitenizde geldiğinde memnun kalıp tekrar gelmeleri için kullanıcı deneyimi yüksek olmalıdır. Başarılı SEO çalışması kullanıcı deneyimi odak noktasına alır.
 • İşletmenizin vazgeçilmez personeli uyur SEO asla: Arama motoru optimizasyonu’un en harika yönü, herkes uyurken o size potansiyel müşteri getirmeye devam eder.

SEO’na Nasıl Başlamalı?

Temel SEO tecrübeleri elde etmek sabır gerektirir. Rekabeti yüksek anahtar kelimelerde sitelerin bir gecede 1. sayfaya girmeleri mümkün değildir.

Web siteniz için sağlam arama motoru optimizasyonu oluşturmanız sabır ve zaman ister, köşeleri kısa sürede kapatmaya çalışmak kısa vadeli SEO başarıları sağlar sadece.

Web sitesi için SEO nasıl yapılır? Sayfa optimizasyonu nasıl öğrenilir? Başlığı uzun tutmayacağım çünkü ilerleyen başlıklarda detaylı cevap alacaksınız. SEOndex blogu takip ettiğinizde en güncel SEO teknikleri öğreneceksiniz.

Arama motoru optimizasyonu ilk adım İngilizce en azından okuduğunu anlayacak seviyede öğretmektir. Bu mesleğin dili İngilizcedir. İkinci adımı Google’ın nasıl çalıştığını öğrenmektir. Diğer adımlar yüzlercedir.

Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?

Arama motorları kütüphane mantığıyla çalışırlar. Web sitelerini kategorilere göre sınıflandırarak kullanıcıların yaptıkları kategori, içeriğe göre bilgi ile ilgili siteyi arama sonuçlarında sıralarlar.

Web sitesindeki metin, video, görsel ve diğer tüm dosyaları dizine eklemek için örümcek dediğimiz robotlar kullanırlar. Dizine ekleme esnasında algoritme diye adlandırdığımız yazılım devreye girerek içeriğin kalitesi, özgünlüğü, benzersizliği başta olmak üzere diğer kriterlerde ölçer ve sıralamaya koyar.

Google algoritması en kaliteli, faydalı içeriği sunmak için yılda 500 den fazla güncelleme yapar, en büyük bilinen güncellemeleri, Panda, Penguen, Hummingbird, Pigeon, Mobile, RankBrain, Possum ve Freddir.

Google algoritmasının tam olarak nasıl bir yazılım olduğunu bilen çok az sayıda insan vardır tecrübelerimiz algoritmasının tek bir yazılım olmadığını birbiri ile eş zamanlı çalışan yazılımlar zincirinden oluştuğu yönündedir.

Arama motoru robotları içeriği dizine eklenmesi gerektiği kadar değerli olduğunu belirlediğinde, kullanıcı sorgularında çıkması için sıralama verir. Arama motorlarının gerçek sırrı budur. Google karmaşık algoritmasıyla en iyi sonuçları veren arama motoru olarak bilinir.

Kullanıcı niyeti Google sıralamasında büyük rol oynar.  Örneğin, kullanıcı ”SEO ajansı” için arama yaptığında kullanıcı SEO firması nasıl kurulacağı hakkında bilgi mi arıyor yoksa SEO hizmeti sağlayan ajanların listesini mi arıyor? İkinci durum bu durumda kuvvetle muhtemeldir.

Google kullanıcının niyetini belirleyerek SEO ajansları aramasında büyük olasılıkla ajansların listesini göstermesi gerektiğini anlıyor. Algoritma geçtiğimiz yıllara göre çok daha gelişmiş olduğundan artık kişiye özel arama sonuçları sunma noktasına kadar gelmiştir ve yüksek oranda doğru bilgi sunuyor.

Google Sıralama Faktörleri

Daha önce belirttiğimiz gibi arama motorları algoritmaları karmaşık yapıya sahiptir. Sıralamayı belirleyen sayısız faktör bulunmaktadır. Google işletmelerin sıralamaları maniple etmemeleri için her yıl algoritma güncellemeleri yapmaktadır, haliyle sıralamayı etkileyen faktör sayısı artmaktadır.

Peki sıralamayı belirleyen kaç tane faktör vardır? Matt Cutts 2006 yılında yaptığı açıklamada 200 den fazla olduğunu söylerken, yine kendisine yöneltilen bir soruya cevap olarak 2010 yılında her bir faktörün  ortalama 50 toplamda 1000 den fazla benzersiz sinyal algıladığını belirtmiştir.

Temelde Google sıralamasını etkileyen faktörleri etkilemek için site içi SEO, site dışı SEO ve ek olarak ceza kaldırma çalışmaları SEO uzmanları tarafından yürütülür.

Sayfa içi SEO çalışması genelde içeriği, sayfa dışı SEO genelde link inşası ile ilgilidir. Google cezası ise sitenin sıralamalardan kısmen veya tamamen çıkartılmasıyla ilgilidir ki, işletme bu durumda rekabete asla giremez.

On-Page SEO ( Site/Sayfa İçi SEO)

Site içi SEO web sitesine verilen dış linkler yerine site HTML kodları başta olmak üzere içeriğin optimizasyonudur.

On-Page SEO arama motorlarının site içeriğini kolayca bulmasını ve içeriğin hedeflenen kitleye ilgili anahtar kelimelerde ulaşmasını sağlayacak şekilde optimize edilmesini sağlar. Bunu doğru şekilde yapılmalıdır. Her sayfanın amacına özgü tasarımı olmalıdır. Anahtar kelimeler ürün/hizmet ile uyuşmuyorsa başka sayfalar oluşturmalısınız.

İçeriğe uygun sayfa, başlık açıklaması optimize edildiğinde, son kullanıcı beklenti içerisinde olduğu içeriği sayfada bulduğunda harika deneyime sahip olacaktır. Meta title ve description yanlış optimize edildiğinde kullanıcı beklediği içeriği bulamayarak sitenizden hemen ayrılacak böylece sitede kalma süresi, kullanıcı deneyimi düşecek haliyle bu sıralamayı etkileyecektir.

Sayfa içi SEO, HTML kodları, anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonu dahil olmak üzere birkaç çalışmayı kapsar. Bu çalışmalar Google’da yükselmeyi sağlayan önemli, temel unsurlardır.

Web Sitesi Kontrolü, Denetimi

Buna web sitesi SEO kontrolü, denetimi de diyebiliriz. Web sitesinin arama görünürlüğü düzeyi ile ilgili yapılan tüm kontrollerdir. Kapsamlı web sitesi denetimi hedeflediğiniz trafiğe veya satışa neden ulaşmadığını belirler.

 • Site içi SEO
 • Teknik SEO
 • Off-Page SEO

Hatta sosyal medya bu kontrol kapsamındadır.

Web site  veya SEO audit olarak da adlandırdığımız süreç genelde uzun süre yayında olmasına rağmen Google’da sıralama kaydetmeyen, trafik almayan siteler için detaylı yapılır.

360 derecelik analiz yaparak sitenin eksikleri belirlenir, akabinde düzeltilerek sağlam bir temele sokulur. Bu analiz sadece sitenin genel sağlığını değil, ilgili anahtar kelimelerle alakalı sayfaların yükselmesini engelleyen sorunların tespitini de kolaylaştırır.

DeepCrawl

 

Süreci hızlandırmak ve sağlıklı sonuçlar almak için siteyi tarayan SEO araçları kullanılır, SEOndex ekibi olarak sık kullandığımız araçlardan bazıları;

SEO audit salt teknik analiz olarak değerlendirilmez.

HTTPS Güvenliği

Google SSL Sertifikasını kullanıcıların web sitesinde güvenli deneyim için istemektedir. SSL sertifikası artık sıralamaları etkilediği bilinen bir gerçek.

Google ilk sayfaya her hangi bir arama yaparak baktığınızda SSL sertifikası olmayan site neredeyse göremezsiniz.

SSL

Google web sitesi sahiplerini SSL kullanmaya teşvik ederken, kullanıcılar açısından da artık sertifikasının olması önemlidir, güvenli sitelerde alışveriş yapıyor olmaları açısından.

SEO açısından bakıldığında Google resmi olarak SSL sertifikasının sıralamalara etki ettiğini  belirtmiştir. SSL sertifikasının SEO’na ciddi etki etmediği yönünde yaygın kanat olmasına rağmen ekip olarak kanaatimiz Google’ın hayat hakkı tanımayacağı yönündedir.

Mobil Uyumlu Tasarım

Mobil arama sorguları günümüzde %60’ın üzerindedir. Google en iyi arama deneyimi oluşturmak istediğinden dolayı web sitelerinin mobil uyumlu olmasını istiyor.

Daha iyi mobil deneyim sunmak için web mastırlarda  görüntülenen tarayıcının boyutuna göre ayarlanacak duyarlı tasarımlar oluşturuyorlar. Diğer yöntem ise sunucu kullanıcının mobilden geldiğini algıladığında mobil versiyonu gösterir.

WordPress tabanlı sitelerde kullanılan temalar ise genelde mobil uyumludur. Sayfanın mobil uyumlu olması SEO açısından hayati önem taşır.  Google mobil uyumlu olmayan siteleri mobil aramalarda ilk sayfada çıkartmaz.

Google mobil uyumluluk testi aracı ile sitenizin uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz.

Google Mobil Uyumluluk

Mobil sayfa hızı aynı şekilde SEO açısından önemli faktörler arasındadır. Google resmi bir açıklama yapmamış olsa bile AMP sayfalara sıralamada öncelik verdiği bir gerçek.

Google Mobil Hız Testi Aracı ile sitenizin hızını test edebilirsiniz. Search Google Console’da, Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) hataları hataları mobil aramalarda arama motoru optimizasyonunu ciddi anlamda olumsuz etkiler.

Siteniz mobil uyumlu değilse, AMP sorunları varsa veya yavaş ise panik yapmanıza gerek yok fakat uzun vadede de olsa sorunu çözmelisiniz. Mevcut durumda zaten bu tür siteler ciddi trafik kaybı yaşarken yakın gelecekte nerdeyse hayat hakkı olmayacaktır.

Web Sitesi Sayfa Hızı

Bir web sayfasının yüklenmesi için gereken süreye sayfa hızı denir.  Google mobile first index ve sayfa hızı günümüzde önemli fakat ilerleyen süreçte daha önemli duruma gelecek. SEO faktörleri arasında sayabiliriz.

Site hızı kullanıcı deneyimi ile ilgilidir. Google’ın son yıllarda yaptığı algoritma güncellemelerine baktığımızda kullanıcı deneyimini her faktörde ön plana çıkarttığını görüyoruz.

Kullanıcı açılan sayfaları beklemeden siteyi terk etmektedir. Sayfa’da kalma oranını düşüren bu durum, sıralama ciddi anlamda etki eder. Bu konuyla alakalı Google’ın yaptığı çalışma sonucu 1 saniyede açılan sayfa ile 5 saniyede açılan sayfa arasındaki bounce rate ( hemen çıkma oranı) %90 civarındadır.

Bu durum aynı zamanda sıralama faktörü olduğundan dolayı göz ardı edilemez, sadece bununla kalmıyor aynı zamanda e-ticaret siteleri için büyük maddi kayıptır.

Google PageSpeed Insights aracı ile sitenizin hızını test edebilirsiniz.

PageSpeed İnsigst

GTmetrix site hızını test edebileceğiniz diğer araçtır.

 

GTMetrix

Sayfa hızını test ettiğinizde araçlar genelde sayfa hızı optimizasyonu konusunda öneriler sunar, bunları bazıları:

 • Dosya sıkıştırmayı etkinleştirme
 • Yönlendirilen sayfaları azaltmak
 • CSS, Javascript ve HTML’yi küçültme
 • Gerekliyse JavaScript’i kaldırma
 • Tarayıcı önbelleğini kullanma
 • Sunucu yanıt süresini iyileştirme
 • CDN kullanma
 • Görüntü dosyası boyutlarını optimize etme

Web Sitesi Taranabilirliği

Google örümce veya robot dediğimiz yazılımlarla sitenizi tarayarak dizine alır. İçeriği faydalı bulursa kullanıcıların bulması için sıralamaya alır.

Bundan dolayı arama motorlarının site içeriğine kolayca eriştiğinden emin olmalısınız, Google’ın erişemediği içeriğe kullanıcıların erişmesi imkansızdır.

Arama motorlarının sitenizi bulmasını engelleyen genelde teknik sorunlardır. Bunlardan bazıları;

 • Bazı sitelerde JavaScript ve Flash kullanımı
 • Robots.txt dosyasında yanlışlıkla sayfanın engellenmesi
 • Bazı sayfalarda yanlışlıkla Noindex etiketi kullanımı
 • Sitenin tamamen indexe kapatılması, özellikle WordPress sitelerde yaygın yaşanır
 • Sitenin zararlı yazılım veya içerik barındırması sonucu Google’ın indexten kaldırması
 • Sitenin ceza alması

Site içeriğinin görüntülenmesini sitemap.xml dosyası oluşturularak sağlanır. Bu dosya web sitenizin sayfalarını listeleyerek arama motorlarının bulmasını sağlar. Site haritası özellikle sayfa sayısı çok fazla sitelerde faydalıdır çünkü binlerce sayfa içeren sitede bazen içerikler site içine gömülür ve arama motorları bulamazlar.

Tekrar Eden İçerik & sayfalardan Kaçının

SEO çalışmasını olumsuz etkileyen faktörlerden birisi yenilene içerik veya sayfalardır. Bu sorun en önemli sayfaların bazen sıralama almasını engeller.  Google sitenizi tararken birbirinin aynısı iki veya daha fazla içerik bulduğunda hangisinin daha önemli olduğunu anlayamaz, böylece bütün sayfalar olumsuz etkilenir.

İstenmeden, yanlışlıkla yenilenen içeriğe neden olan bazı durumlar şunlardır;

 • WWW ve WWW olmayan versiyonlar arası yönlendirme: Sitenizin birinin diğerine yönlendirilmesi yerine Google’ın her ikisini de indexlemesi durumu. Google son zamanlarda bununla alakalı ciddi yol katetti ama hala sorunu yaşayan siteler olabiliyor. Bu durumda 301 yönlendirmesiyle sorun aşılır.
 • Sayfalama, orjinal adıyla Pagination: Daha çok e-ticaret SEO sorunudur. Yaygın şekilde e-ticaret sitelerinde yaşanan durum, sayfa sayısı fazla web sitelerinde de meydana gelebilir. Örnek verecek olursak, ” beyaz etek modelleri” satışı yaptığınız e-ticaret siteniz var ve yüzlerce beyaz etek modelleriniz var. Bu durumda yüksek ihtimalle tıklanabilir birden fazla sayfa olacak “beyaz-etek-modelleri / sayfa2 /” gibi, buna biz sayfalama deriz. Doğru şekilde düzenlenmemesi durumunda yüzlerce aynı içeriğe sahip sayfayı indexe ekleye bilir. Bu sorunu Rel = canonical etiketlerini kullanarak çözebilirsiniz.
 • URL Parametreleri: Ayakkabı modellerinden gidelim bu sefer . Ayakkabı numaralarında 40.5 numaraya gelerek uygun neler olduğunu incelemek istediğinizi düşünelim ve listeleyelim. Listeleme esnasında URL’nin ayakkabi-modelleri/40.5 vb olduğunu görürüz. İşte bazen bu parametreler indexlenir. SEO açısından olumsuz bir durumdur ve e-ticaret sitelerinde yaygın karılaşılan sorunlardandır. Bunu rel = canonical etiketlerini kullanarak veya URL parametrelerini Google Arama Konsolu ile işleyerek çözebilirsiniz.

URL Parametresi

Yapılandırılmış Veri (Structured Data)

Yapılandırılmış veri (Structured Data) arama motorlarının bir web sitesini daha iyi tanımasını sağlar.  Yapılandırılmış verinin arama motoru optimizasyonuna katkısı daha çok tıklanma oranını arttırmasından kaynaklanmaktadır, yani kullanıcı deneyimi ile direkt alakalı.

Yapılandırılmış verinin SEO açısından sağladığı avantajlar;

 • Yıldızlı değerlendirme ve inceleme verileri
 • Bilgi grafikleri
 • Arama sonucu sayfalarındaki sayfa işaretleri yolu
 • Arama sonuçlarına rich snippets özelliğinin dahil edilmesi

Bizim tecrübelerimiz  sıralamaya direk etki etmediği fakat arama sonuçlarında yıldız kutucuklarının çıkmasının kullanıcı deneyimini ve tıklamayı arttırdığı için sıralamayı dolaylı etkilediği yönünde.

Alan Adının Rolü

Yükselmek istediğiniz anahtar kelimelerin alan adında geçmesi SEO çalışmalarında avantaj sağlayıp sağlamadığı hala tartışma konusu.

Biz bunun marka değeri oluşturma ile alakalı olduğunu düşünüyoruz ve domainin bu özellikte olmasının önemli olmadığını savunuyoruz.

Fakat SEO’na katkısının özellikle lokal SEO stratejilerinde hala işe yaradığını itiraf etmek zorundayız. Bundan şu sonucu çıkarta biliriz eğer anahtar kelime rekabeti düşük aranma hacmi yüksek veya aranma hacmi düşük rekabet düşük anahtar kelimelerde yükselmek isteniyorsa anahtar kelimelerle tam uyuşan alan adı seçimi doğru strateji olacaktır.

SEO Uyumlu URL Yapısı

URL ler sadece arama yapanların görüp tıkayacağı yapılar değil aynı zamanda arama motorlarının sırlamasını belirleyen kriterlerden dir.

 • URL’deki Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimeleri kullanabileceğiniz en iyi yerlerden birisi URL lerdir. URL’de anahtar  kelime kullanmak ilgili sayfanın ne ile alakalı olduğuna dair verdiğiniz onlarca güçlü sinyalden sadece birisidir.
 • URL Yapılarında Aşırı Anahtar Kelime Kullanımı: SEO stratejilerini belirlerken öncelik verdiğimiz çalışmaların başında URL yapıları gelir. Spam yapmadan mantıklı şekilde anahtar kelimeleri URL’de kullanırız. Ama özellikle e-ticaret sitelerinde bilinçsizce uygulandığında istenmeyen sorunlara neden olur. Şöyle bir URL gibi: ayakkabi/ayakkabi-modelleri/en-kaliteli-mavi-ayakkabi
 • URL Uzunluğuna Dikkat Edin: Uzun URL sayısı ne kadar fazla olursa SEO stratejileriniz o kadar olumsuz etkilenir. Google çok uzun URLleri indexlemez arama sonuçlarına almaz. 
 • Dinamik URL lerden kaçının: Bu durum aslında birazda kullandığınız içerik yönetimi sistemiyle alakalıdır. Bazı e-ticaret siteleri örnekteki https://domain.com/cat/?urn=7034 gibi URL leri otomatik atamaktadır.

 

 • Statik URL Yapıları:  Dinamik URL yapılarının hem görüntü açısından hoş durmadığını, hem de yukarıda bahsettiğimiz kurallara aykırı  olduğunu söylememiz gerekir. Google’ın dinamik URLlere yaptırım uygulandığını söyleyemeyiz ama SEO bakımından statik URL öneriyoruz.

Başlık Etiketleri (Title Tags)

Başlık etiketi arama motoru sonuçlarında (SERP) bulunan tıklanılabilir HTML kodlarıdır. Arama sonuçlarında tıklama oranına direkt etki eder. Arama yapan kullanıcının sayfa hakkında okuyacağı ilk şeydir haliyle jenerik, ilgi çekici olması önelidir.

Başlık etiketleri 1-2 saniyede kadar veren kullanıcıyı tıklama noktasında etkileyen en önemli faktördür.

Etkili SEO sonuçları almanın başlangıç noktası olan başlık etiketlerinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermelidir.
 • Başlığın başına veya sonuna önemli anahtar kelime yerleştirilmelidir.
 • Başlık etiketi yaklaşık 50-60 karakterden oluşmalıdır. Daha uzun olması durumunda Google gösterimi kısıtlayacak ve başlık etiketi böylece amacına ulaşamayacaktır.
 • Mümkün olduğunca sıfatlar kullanın örneğin ” 2019 Yılında Uygulanacak Ölümüz 19+ SEO tekniği”.
 • Rakiplerden farklı başlıklar atın: Google daha önce söylediğimiz gibi içeriği bütün olarak değerlendirir, kullanıcı deneyimi öneminin artarak devam edeceği 2019 yılında özgünlük değeri yüksek, sunumu farklı ama her şeyde SEO uyumlu içerikler fark yaratacak.  Markalara baktığımızda, şüphesiz sıralamayı etkileyen başka faktörlerde var ama LCWaiki’nin ” Kadın etek modelleri” anahtar kelimesinde ilk sırada olmasının pek çok nedeni yanında başlık etiketinin özgün olması +1 faktördür.

 • Marka bilinirliğini arttırmak için marka ismini ekleyin

Marka Bilinirliği

Meta Açıklama Etiketleri

Meta açıklama etiketleri. Arama sonuçlarına etki eden faktörler arasında gösterilmemesine rağmen kullanıcı deneyimini arttırdığı için biz SEO Google için güçlü sinyal gönderdiğine inanıyoruz.

Eğer meta açıklama etiketleri doğru şekilde uygulanırsa tıklama oranı artacaktır, tıklama oranı artan içerik gerçekten kullanıcının gereksinimine cevap veriyorsa Google buna kayıtsız kalmaz.

 • Anahtar kelime kullanın ama spam yapmayın:  Meta açıklamalarda anahtar kelime kullanılabilir fakat en çok spam yapılan seçimlerdendir. Ör; SEO, SEO Nedir, SEO Nasıl Yapılır, SEO stratejileri, kaliteli SEO nasıl yapılır? gibi sadece anahtar kelimelerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.
 • Uzunluğu: Google şuanda 320 karakter kullanılmasına izin vermektedir ama 150 karakterde tutulması bizce makuldür. Meta açıklama sayfanın kısaca ne hakkında olduğunu  açıklar.
 • Doğruyu açıklayın: Meta açıklamalar sayfanın neyle alakalı olduğunu kısaca açıklar, sayfada olmayan şeyleri girerseniz, sırf ilgili anahtar kelimede yükselmek için belirli bir dönem başarılı sonuçlar alsanız dahi kullanıcı aradığını bulamadığından hemen sayfayı terk edecek ve uzun vadede site sıralama kaybedecektir.

Meta Anahtar Kelimeler

Geçmişte Yahoo, Google, Bing, Yandex meta anahtar kelimeleri değerlendirmeye almıştı, fakat 2014 yılından itibaren Google ve diğer arama motorları resmi açıklama yaparak meta anahtar kelimeleri değerlendirmeye almadıkları açıkladılar.

Google’ın rankbrain ile birlikte algoritmasında yapay zekayı sürekli geliştirmesi anahtar kelime bazlı değil, kişiye özel arama sonuçları sunma noktasına durumu getirdi.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri web sayfasının başlıklarının önemini belirten HTML kodlarıdır. Kullana bileceğimiz başlık etiketleri H1, H2, H3, H4, H5, H6.

Genelde özellikle WordPress tabanlı sitelerde H1 otomatik olarak atanır. H1 sayfaya adını verdiğimiz en önemli etikettir.

Saya optimizasyonu için önemli olan başlık etiketlerini arama motorları dikkate alırlar. SEO açısından H2 ve H6 birden fazla kullanılabilir.

Rakip Analizi

Rakip analizi SEO stratejisi belirlerken yapılması gereken en önemli unsurlardandır. Rakip analizi aşamasında elde edeceğiniz datalar ve metrikler ilerleyen süreçte her zaman lazım olacaktır.

Rakip analizi web sitenizin hangi alanları kapsaması gerektiğini ve hedef kitlesini belirleme konusunda hayati önem taşır.

 • Mimari Yapı: Web sitenizi hayata geçirmek istediğiniz sektördeki mevcut sitelerin mimari yapılarını analiz ederek onların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Fakat bunu rakibin sitesini kopyalamak için değil bir adım ileri taşımak için yapmalısınız.
 • Anahtar Kelime Analizi: Ahrefs, Semrush gibi araçları kullanarak rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde trafik aldığını, aranma, tıklama, zorluk oranını belirleyerek atacağınız diğer adımlarda pek çok amaç için kullana bilirsiniz. Anahtar kelime analizi ile alakalı detaylı bilgileri SEO uyumlu içerik nasıl yazılır başlıklı makalemizde paylaştık. O makalede yapılan yaygın hataları ve nasıl yapılması gerektiğini sıralamıştık.

Anahtar Kelime Analizi

 • Backlink Analizi:  Backlink analizi arama motorları için hala önemini koruğu için SEO uzmanları ayrıca analiz ederler. Backlink analizinin pek çok nedeni var yaygın olan rakibin backlink aldığı siteleri belirlemek ve bunlardan backlink almaktır. SEOndex ekibi olarak biz bu yolu takip etmiyoruz. Biz sadece domain, sayfa otoritelerini belirlemek için yapıyoruz fakat rakibin yaptığı backlink çalışmasını bire bir uygulamıyoruz.

Backlink Analizi

SEO Metin Yazarlığı + İçerik Optimizasyonu

Söz konusu SEO olduğunda içerik kraldır “content is king” sözünün duymamış olamazsınız. Başlı başına bir makale konusu olan içerik hakkında daha önce detaylı makale yazmıştık.

Okumanızı Öneririz:  SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerik pek çok faktörü kapsar. Web sitesi ister ürün veya hizmet pazarlayan e-ticaret sitesi olsun, ister kişisel blog veya haber v.s mutlaka içerik özgünlük değeri yüksek, sunumu özgün, semantik değeri yüksek optimize edilmiş içerik ister.

SEO uyumlu içerikle alakalı genel kurallar ve ipuçlarını şu şekilde sırlamak mümkün;

 • İçeriğin amacını belirlemek: İlgili sayfada ürün veya hizmet mi pazarlanacak, ürün veya hizmet pazarlanacak ise online ödeme mi olacak, kapıda ödeme mi olacak, kullanıcı telefonla mı iletişime geçse daha fazla dönüşüm alınır yoksa iletişim, fiyat teklifi formu mu? Yoksa sadece bilgi mi verilecek ve daha pek çok faktör yapılan analizlere göre değerlendirilir ve amaç belirlenir. Bu aşama en önemli aşamadır, burada yapılan hata içeriğin amacına ulaşmasını engelleyecektir.
 • Anahtar kelime analizi: Anahtar kelime analizi içeriğinizi hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Diğer bir tabirler doğru hedef kitleye ulaşmak için doğru anahtar kelimeler seçilmelidir. Anahtar kelime analizi aynı zamanda hedefe varılabilir anahtar kelimelerde rekabete girmeyi sağlar.
 • SEO uyumlu bir içerikte 3-5 anahtar kelime öbeği hedeflemek yeterlidir, onlarca anahtar kelimede hedefleme yapmak sonuç getirmez.
 • Anahtar kelime sıklığı, sayısının artık önemi kalmamıştır, Google algoritması artık yapay zekayı çok iyi kullanmakta ve kullanıcının niyetini daha iyi anlamaktadır. Belirli anahtar kelimeler yerine semantik anahtar kelimelere odaklanmalısınız, semantik anahtar kelimeler tüm metni kapsamalıdır sadece belirlenen anahtar kelimeleri değil.
 • İçerik oluştururken e-ticaret siteleri dahil içeriğin uzunluğuna, özgünlük değerinin ve semantik değerinin yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Uzun içeriklerin Google tarafından desteklendiği artık tartışılmaz bir gerçek.
 • İçeriklerde mümkün olduğunda ve mantık çerçevesinde, kullanıcı deneyimini arttıracak video, resimler kullanmak.

Site İçi Linkleme

Site içi linkleme faydalı SEO stratejileri arasında güncelliğini hala korumaktadır. Google’ın önemini arttırdığı kullanıcı deneyimine katkısı oldukça fazladır eğer SEO odaklı yapılmıyorsa.

Site içi linklemenin öncelikli amacı ne ilgili anahtar kelimede Google’da yükselmek olmalı nede otoriter sayfadan otoritesi düşük sayfaya link vererek sayfa otoritesini arttırmamaya çalışmak olmalı.

Amaç kullanıcı deneyi mi olmalı, kullanıcının ilgili konuyla alakalı daha kapsamlı, faydalı bilginin link verilen sayfada olduğunu belirtmek amacıyla kullanılmalı. Sayfada paylaşılan bu link tıklama alıyor ve kullanıcı gittiği sayfada aradığını buluyorsa işte o zaman sayfa içi linkleme Google için anlam ifade eder ama sadece link koymak için eklenmişse bir faydası yoktur.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO çalışması aynı zamanda Off-Site SEO olarak adlandırılır. Sitenin dışındaki dijital dünya mecralarında Facebook, Twitter, Pinterest, İnstagram gibi sosyal medya ağlarını da kapsar.

Google algoritması sitenizi değerlendirirken, sizin siteniz dışındaki dünyayı da kapsayarak değerlendirme yapar. En iyi içeriği oluştura bilirsiniz ama sitenizin bilinirliğini arttıracak site dışı SEO çalışmalarına başlamalısınız.

Google algoritması insan olmadığından sosyal medya başta olmak üzere diğer mecralardaki sitenizle alakalı haber, basın bülteni, makale, video v.s her şeyi kısa sürede tespit eder ve buna bir değer vererek sıralamaları belirler.

Link İnşasının Önemi

Kaliteli içerik oluşturmadan Google’da yükselmek mümkün olmadığı gibi anahtar kelimelerde dış bağlantı almadan yükselmek oldukça zordur.

Dolayısı ile Google’daki aramalarda sayfanızın yükselmesi için ilgili, otoriter sitelerden link (bağlantı) almak önemini hala korumaktadır.

Farklı sitelerden kaliteli, doğal link alımı site dışı SEO çalışmasının en önemli parçasıdır.

Link Kalitesi

Sitenize verilen linklerin hepsi eşit değildir. Google sitenize link veren sitelerin başta otoritesi ve güvenliği olmak üzere bazı kriterleri göz önünde bulundurur.

Örnek verecek olursak, Hürriyet veya Milliyetin web sitesinden link almakla arkadaşınızın bir kaç hafta önce açtığı blogdan link almak aynı değerde değildir.

Web sitesinin veya alınan linkin otoritesi önemlidir, buna biz domain otoritesi de deriz. Domain otoritesini belirlemek için farklı SEO araçları kullanırız.

Domain Otoritesi

1 ile 100 arasında bir değer verilen sitelerin domain otoritesini belirleyen kriterler vardır. Her domain otoritesi çok yüksek olan siteden alınan link her zaman kaliteli olmayabilir.

Domain Otoritesi kalitesi

SEOndex ekibi olarak domain otoritesi yanında link kalitesini belirlediğimiz farklı stratejiler de kullanmaktayız.

Bir Web Sitesi veya Sayfanın Bağlantı Miktarı

Link alınan web sitesinin alaka düzeyi kadar link sayısının önemi vardır. Link kalitesi kadar link sayısı önemlidir. Otoriter sitelerden alınan link sayısı arttıkça sitenizin ilgili anahtar kelimelerdeki rekabet etme gücü artar.

10 farklı siteden 100 link almaktansa 100 farklı siteden 100 link almak daha etkili olacaktır. Ancak bu durumda site otoritesini arttırmayı başarmış olursunuz.

Tabii ki link almaya başladıktan sonra bunu durduramazsınız çünkü rakipleriniz durmayacaktır. Bu durumda sürekli güvenilir SEO uzmanına ihtiyacınız olacaktır.

Çünkü link alımını ancak bir uzman gözetiminde yaparsanız siteniz Google tarafından ceza almadan varlığını devam ettirebilir.

Link alımı doğal olması gerektiğinden dolayı belirli bir zaman diliminde istediğiniz kadar link alamazsınız. Siteye özel link alımı yapılmalı ve burada devreye tecrübe girmelidir yani SEO uzmanı.

Anchor Text

Kullanıcıyı bir bağlantı metnine tıklaması sırasında baş siteye yönlendiren web sitesi sayfasında vurgulanan köprüdür. 

Bağlantının web sitenize nasıl bağlandığı konusu algoritmada farklılık yaran denklemin bir parçasıdır bu parçanın birisi anchor text dir.

Anchor Text

Örneğin, bir web sitesinde Google algoritması nasıl çalışır? başlıklı makalede sitenize SEO ajansı anahtar kelimesinde (anchor text) link verilmişse bu Google’a sitenizin neyle alakalı olduğuna dair verilen güçlü bir sinyaldir.

İşte anchot text dediğimiz anahtar kelimelerde web siteniz ne kadar fazla link alırsa o kadar fazla otoritesi artar ve anahtar kelimelerde rekabete girer.

Bahsettiğimiz süreç solduğundan dolayı anchot text çeşitliliğini arttırarak doğal olmasını sağlamalısınız bu da ancak uzmanı tarafından yapılabilir.

Bağlantı Yerleşimi

Google için link otoritesi, sayısı kadar nereden, nasıl verildiği de önemlidir. Her ne kadar tartılma konusu olsa bile örneğin sitenin tüm sayfalarından görülen sitewide, footer linkler eskiye göre etkili değildir, nasıl verildiği de şüphesiz önemlidir.

Yukarıdaki görseldeki link ile aşağıdaki görseldeki linkin değeri Google için aynı değildir.

URL

Metin içerisinden alınan linkler her zaman diğer link türlerinden daha faydalıdır.

Do-Follow  ve No-Follow Linkler

Do-follow bağlantı, basit anlamıyla arama motorlarının ilgili siteyi takip etmelerinin istenmesidir.  Google’ın arama ilgili bağlantıyı takip etmesi istenilmiyorsa = nofollow HTML kodu eklenir.

Wiki, sosyal imleme, forumlar ve hatta bazı web siteleri genelde do-follow linkler vermektedirler, fakat SEO çalışmalarında bu durum istismar edildiğinden dolayı no-follow etiketi eklenerek durum ortadan kaldırılmaya çalışıldı.

Do-follow linkler otorite akışı nedeniyle no-follow linklerden daha değerlidir ama daha önemli değildir.

Do-follow link mi önemli no-follow link mi?

İbretlik şekilde bazı SEO uzmanları do-follow linklerin daha önemli olduğunu savunmaktadır ama SEO ( arama motoru optimizasyonu) na bütünsel bakılmadığı için bu yargı yanlıştır.

Google doğal link alımına önem vermektedir, hatta doğal olmayan linkler Google cezasına neden olur. Peki bir web sitesi sadece do-follow link almış ise sizce bu doğal olabilir mi? Tabii ki hayır.

Dolayısı ile oran önemlidir, orantıya göre de siteye özel do-follow ve no-follow linklerin önemi değişir.

Link Kazanmak vs. Link Satın Almak

Aslında link kazanmak gibi bir terim, burada aktarmak istediğimiz link kazanma link almanın karşılığı değil. Link satın almak ise tamamen Google yönergelerine aykırı.

Web sitesinin otoritesini arttırmak için sitenizin link laması gerekir ama link alımının da bir nedeni olmalıdır, otoriter içerik, kalite hizmet, ürün vs olması gerekir.

Linklerin alakalı site veya bloglar, sitelerden alınması veya farklı kategorilerdeki ilgili, alakalı kategorilerden alınıyor olması, tıklana bilir olması SEO stratejilerine ciddi katkı sağlar.

Çoğu SEO ajansı web sitesinin otoritesini arttırarak veya ilgili anahtar kelimelerde yükselmesi için anchor lardan link alarak sayfa otoritesine yönelik çalışma yapar.

İşte en çok risk alınan bu kısımda link alımı yapılırsa site Google tarafından ceza alır. 

Bundan dolayı link kesinlikle satın alınmamalı, link kazanılmaya çalışılmalıdır. Bu da ancak gerçekten kullanıcının işine yarayan özgünlük değeri yüksek otoriter içeriklerle mümkündür.

Sosyal Medya  SEO İlişkisi

Birçok SEO danışmanı Sosyal medyanın SEO çalışmalarına etkisi olduğunu savunurken,  2014’te Google dan Matt Cutts olmadığını belirtti. 2016 yılında, bir Google Webmaster Trendleri Analisti Gary Illyes, sosyal medyanın bir sıralama faktörü olmadığını da doğruladı.

Her ne kadar Google tarafından Sosyal medyanın SEO’na etkisi olmadığını resmi olarak açıklamış olsa bile Seondex kurucusu Ersin Tezcan bunun böyle olmadığını açıklamıştır.

SEO çalışmasını yürüttüğümüz pek çok projede dataları detaylı analiz ettiğimiz için en küçük detayı bile gözden kaçırmamaya çalışırız.

Bildiğiniz gibi Google’ın kullandığı pek çok örümcek vardır, bunların bir kısmı bilinir ama çoğu bilinmez.

SEO himetleri verdiğimiz bir projede googleapis.com dan yoğun trafik aldığımızı farkettik, ziyaretçilerin geldiği sayfadaki içeriğin yeni yayınlandığını (1-2 saat) ve Google’da daha index bile almadığını gördük.

Fakat Google dan yoğun trafik geliyor. Peki bu nasıl olabilir?

Tabii ki Facebook sayfasından. Arama motorları her siteyi olduğu gibi Facebook, Twitter, Pinterest gibi web sitelerini de tarar ve bunlar için daha özel adı bile bilinmeyen robotlar kullanır.

Bu robotlar sosyal medyada popüler, trend  olan içerikleri belirler ve referral dediğimiz trafik gönderir.  Bu durumla ilk defa karşı karşıya kaldığımız için içeriğin formatını yeniden inceleyerek tekrar tekrar ve hatta başka projelerde denedik.

Google SEO

Sonuç aynı. Bu tür trafik alabileceğimiz kategorileri, sektörleri, içerik formatlarını belirledik ve SEOndex SEO stratejilerine ekledik.

Google my business yorumlarının Google haritalarda ilk sırada çıkmaya etki ettiğini biliyoruz, peki Facebook sayfa yorumlarının da etki ettiğini biliyormuyuz?

Facebook Google SEO

Her ne kadar Pinterest’i Sosyal Medya olarak değerlendirmesek de SEO’na katkısı yoktur iddiası bu sahne gibi farklı sektörlerde binlerce sahne gördükçe havada kalmıyor mu?

Pinterest SEO

Sitenizi bir nedenden dolayı Google indexe kapatırsanız ne olur?

Seondex SEO

Örnekleri daha da arttıra biliriz.

SEO Başarı Metriği

Her işletmenin SEO hizmeti almasının arama motoru optimziasyonu yaptırmasının farklı nedeni vardır. Bir kombi servisi daha fazla telefon araması almak isterken inşaat firması daha fazla teklif formu toplamak isteyebilir veya bir e-ticaret sitesi daha fazla ürün satışı yapmak ister.

Aşağıdakiler, bir SEO optimizasyon kampanyasının başarısını ölçmek için kullanılan bazı metriklerdir.

 • Talep ve Satışlar: Her işletme yatırımlarının karşılığını almak ister aynı şey SEO için geçerli. İşletmenin en önemli yatırımı SEO olduğunu düşünürsek belirli süreden sonra satışların, cironun artması gerekir. Sonuç olarak SEO başarısının en önemli belirtisi satışların artmasıdır.
 • Organik Arama Trafiği: Organik trafik artıyorsa bu SEO çalışmasının başarılı olduğunun en önemli kanıtıdır. Arama trafiğinin artması anahtar kelimelerde sitenin yükseldiğini gösterir ama çok özel durumlarda ki bu özel durumla siz karşı kaşıya olabilirsiniz, Marka Bilinirliğinin SEO’a etkisinden olumsuz etkilene biliyor olabilirsiniz. Bu ne demek? İlk sırada sizin siteniz olabilir ama 3.sıradaki site sizden daha fazla trafik alabilir. Nasıl Yani?

”Bayan spor giyim” araması yaptığımızda markalarda en çok trafiğin ilk 3 sitenin gittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, decathlona.com’a giden trafik LCWaiki’ye gidenin 4 katı.

Moda SEO

Bu şu anlama geliyor, ürün ve hizmet ile alakalı marka bilinirliği, güvenilirliği organik trafiğe direkt etki eder.

 • Anahtar Kelime Sıralaması: İşletmelerin çoğu anahtar kelimelerde yükselmeyi SEO başarı kriteri olarak değerlendirir. Fakat anahtar kelime kadar doğru içerik hayati önem taşır. Rekabet ve aranma hacmi düşük anahtar kelimelerde yükselme etkili SEO çalışmasıyla hızla olacaktır. Rekabet, aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerde yükselmek deneyimli SEO uzmanı, sabır ve uzun zaman ister. Ortama 1 yıl bazı sektörde daha fazla.
 • Anahtar kelime Çeşitliği: Sadece tek kelimelik anahtar kelimelerden trafik alındığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. SEO bütçesi düşük, küçük işletmelere yaptığımız SEO çalışmalarında genelde belirlenen anahtar kelimelere uzun kuyruklu anahtar kelimelerde ekleyerek hedefleme yaparız. Trafiğinin %80’ni anahtar kelime çeşitliği yaptığımız uzun kuyruklu anahtar kelimelerden alan pek çok işletme var.
 • SEO Bütçesi vs. Başarı Oranı: Başarılı SEO çalışmasının maliyeti, düşük maliyet ve iş gücüyle yüksek başarı. Yüksek maliyet ve fazla iş gücüyle yüksek başarı. İşletmeler için en önemli metriklerden birisi ki burada SEO ajansının tecrübesi konuşur.

Kazandıran SEO Stratejisi Oluşturmak

Günümüzde markala ve işletmelerin çoğu temel SEO stratejilerini artık bilmektedir. SEO uzmanları ve ajanslarının bloglarında, web sitelerinde bu konuda son yıllarda yeterli olmasa da ciddi farkındalık yaratıldı.

Farklı SEO fonksiyonlarını uygulama noktasına başarılı olabilirsiniz, link inşası, içerik pazarlama, news kaydı vs gibi ama tüm parçaları birleştirerek kazandıran SEO stratejisini ancak uzun yıllara dayanan tecrübelerle elde etmiş SEO danışmanı bilir.

İşte işletmenizin cirosunu katlayacak stratejisini tecrübeli SEO ajansı veya uzmanı uygular.

Kazandıran SEO stratejisini belirlemek uzun zaman, analiz ister, ki SEO başlı balına analizden ibarettir. SEO analizleri şunları kapsar:

 • Hedefleri Belirlemek: Başarılı, kazandıran SEO stratejisi önelikle ne yapmak istediğiniz belirler. Amacınız nedir?  SEO stratejisini bu amaç çerçevesinde oluşturur. Yapmak istediğiniz potansiyel müşteri mi yoksa satış mı? Bu amaç doğrultusunda siteyi, içeriğini düzenler ve müşterileri sitenizin satış hunisine gönderir.
 • Konuya Hakimiyet: Kişi bilmediği, tanımadığı ürünü veya hizmeti pazarlıya bilir mi? Pazarlasa bile ne kadar başarılı pazarlar? Ürün veya hizmeti bilmek SEO başarısını arttırır. Çünkü web sitesini bu ürünü veya hizmeti satın almak isteyen potansiyel müşteriye göre şekillendirir.
 • Analiz Yapmak: Rakip, anahtar kelime, backlink profili, pazar, hedef kitle, içerik başta olmak üzere pek çok konuda sonu gelmeyen analizler yapar. 
 • İçerik Oluşturmak: Başarılı SEO uzmanı özgünlük, semantik değeri yüksek, otoriter içerikler üretme, eğitimini verme konusunda yetkindir. İletmeye ait web sitesinin sayfalarını, içeriğini kullanıcı deneyimi yüksek, Google’ın desteklediği şekilde düzenlemeyi bilir ve oluşturur.
 • İçeriği Geliştirmek: Web sitesi SEO uyumlu içerik oluşturuyorsa yolun büyük bölümünü katetmiştir ama içeriği geliştirmek rakipleri geçme sürecini hızlandırır. Son yıllarda pek çok marka özellikle blog içerikleriyle yeni kitlelere ulaşamaya çalışmakta ama bu içerikleri geliştirmemektedir. Bundan dolayı o taraftaki emek boşa gitmektedir. Bu yüzden oluşturulan otoriter içeriklerin SEO sonuçlarını direkt etkilemesi içim sayfa otoritesinin backlinklerle, doğal şekilde desteklenmesi gerekir.
 • Markalaşma: Kullanıcı sizi severse Google sizi sever, Google sizi severse markalaşırsınız. Sıradan blog yazıyor olsanız bile amacınız markalaşmak olsun. Google markalaşmak isteyenleri sever ve destekler.

SEO Sonuçları Ne zaman Beklenmeli?

SEONdex ekibi dahil tüm SEO ajanslarının en çok muhatap olduğu  soru, SEO sonuçlarını ne zaman görürüz?

5 ila 8 ay sonra sonuçları göremeye başlamalısınız, bu göreceli süreç aynı zamanda anahtar kelimelerdeki rekabetle alakalıdır. Rekabete göre süre değişe bilir.

Aşağıda SEO hizmetlerini başarıya götüren faktörleri sıralamaya çalıştık:

 • İlk Başlangıç Noktası: Her web sitesi başarılı SEO uygulandığında iyi sonuçlar alabilir. Her web sitesi benzersizdir. Sitenin farklı içeriği, mimarisi, backlink profili, otoritesi olacaktır. Yeni web sitesi eski siteye göre çok daha farklı sonuçlar verecektir.
 • Anahtar Kelime Rekabeti: Her anahtar kelime aynı değildir. Genelde en çok aranan anahtar kelimeler rekabeti en yüksek olanlardır. Rekabeti yüksek anahtar kelimede ilk 3.sayfa 30 sıralarda değilseniz çok uzun süre SEO çalışmasına devam etmeniz gerekecektir. Ki SEOndex ekibi SEO çalışmalarının süresiz yapılması gerektiğini bilir, siz dursanız bile rakipler durmaz.
 • SEO Stratejisi: Sağlam SEO stratejisi oluşturmak web sitesinin arama sonuçlarına direkt etki edecektir. Strateji tüm çalışmaları kapsar ve doğru yapılması durumunda SEO başarısı getirir.
 • SEO Yatırımı: Ne koyarsanız onu alırsınız, aynı şey SEO için geçerlidir. Arama motoru optimziasyonu için zaman ayırmıyorsanız, sonuç görüşemeyeceksiniz. Aynı şey çalıştığınız SEO ajansı için de geçerlidir. SEO’na yatırım yapmak istemiyor ve ucuz seçenekler üzerinden gidiyorsanız sonuç almak mümkün değil. SEO ajansı bütçe konusunda desteklenmediğinde süreç uzar veya biter.

Arama Motoru Algoritması (Google) Güncellemeleri

Google algoritma güncellemeleri kullanıcı deneyimini arttırarak kullanıcıya en en faydalı içeriği en güvenilir ve hızlı şekilde ulaştırmak için yapılır.

Google yılda ortalama 500 güncelleme yapmaktadır. Bunların bir kısmı küçük düzenlemeler bir kısmı ise büyük güncellemelerdir.

Google’ın yaptığı güncellemelerin bazıları SEO toplulukları tarafından isimler aldı.

Google’ın şimdiye kadar yaptığı bilinen algoritma güncellemeleri:

 • Panda: Kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sunulması Google için her zaman büyük önem taşımıştır. Google Panda güncellemesi düşük kaliteli, faydasız içerik üreten siteleri hedef alırken, faydalı, benzersiz içerikler üreten siteleri yükselterek ödüllendirmiştir.
 • Penguen: Web sitesinin aldığı backlinkler SERP’lerde sitenin iyi performans almasını sağlar. Böylesi etkili rol oynamasından dolayı etik olmayan SEOlar tarafından maniple edilmiştir. Spam yapan siteleri cezalandırmak için Google tarafından devreye konuldu, doğal olmayan yollarla link alan siteler cezalandırılırken, diğer siteler ödüllendirildi.
 • Hummingbird: Google Hummingbird Google algoritmasının kullanıcı sorgularına nasıl yanıt vermesi gerektiği konusunda yaptığı revizyondu. Bu güncelleme, kullanıcının Google’ın Bilgi Grafiğini ve anlamsal aramayı kullanma amacını tanımlamaya dayanan alakalı sonuçlar vermeye odaklanmış diğer güncellemelerin alt yapısını oluşturdu.
 • Pigeon: Google’ın lokal arama sonuçlarını geliştirmeye yönelik yapılan güncellemeydi. Lokal arama sonucu amacı taşıyan işletmelerin yakınlığı ve mesafesi ile ilgili sıralama faktörlerini belirleyen güncellemeydi. Örneğin İstanbul’da ”kombi tamiri” diye aradığınızda artık İstanbul dışındaki işletmelerin sıralamaya girmeyeceği anlamına geliyordu.
 • RankBrain:  Kullanıcının arama sorgularını yorumlamak için yapılan güncellemeydi. Google RankBrain güncellemesi aslında yapa zeka kullanımını bu güncellemeyle zirveye taşıdı. Google algoritması kullanıcının arama niyetini belirlemeyi amaçladı. Örneğin ” Kara kartal” aramasında amacın Beşiktaş Spor Kulübü olduğunu anlamak gibi.
 • “Medic” Core: 1 Ağustos 2018’de yapılan yılın en büyük güncellemelerinden birisi sağlık sitelerini hedef aldı. Yanlış olması durumunda kişilerin yaşamlarını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilecek bilgileri paylaşan siteler ciddi sıralama kaybetti. Bu tür içeriklerin uzmanlar tarafından yazılması gerektiği sonucu çıkartıldı.
 • Chrome Güvenlik Uyarıları:- 24 Temmuz 2018’de yapılan güncelleme SSL sertifikasına geçmeyen siteleri kapsadı. SSL sıralamaları etkileyen bir faktör olduğu Google tarafında resmi olarak açıklandı.
 • Mobil Hız Güncellemesi:  9 Temmuz 2018’da yapılan güncellemeyle birlikte sitenin sadece mobil uyumlu olması değil, mobil hızının yüksek olması yükselme kriterleri arasına girdi.

Google Arama Motoru Cezaları

Web sitesi iki şekilde ceza alır, manüel, algoritmik

Manüel cezalar, Google çalışasın sitenizi manüel incelemesi  Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırı optimizasyon taktiklerini bulmasının bir sonucudur. Manüel cezaları Google işletmeye ait Google Search Console’da bildirir.

Algoritmik cezalar, Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyumlu olmadığını tespit ettiği sitelere verilen cezadır, algoritma tarafından uygulanır.

Bu tür cezalar bildirilmez, SEO uzman ise tecrübesi sonucu belirler. Algoritmik cezalar genelde ciddi trafik kayıplarına neden olur, hiç bir uyarı olmaksızın sıralama kaybeder ve bu durum genelde Google güncellemelerine denk gelir.

Bu tür siteler güncellemeler’de SEO topluluklarında paylaşılır ve nedenler anlaşılmaya çalışılır.

En yaygın cezalar zayıf içerik ve linkleri kapsar. 1 Ağustos 2018 Medic Core hariç, bu güncelleme spesifik konularda sitelerin çoğunu özellikle domain otoritesi düşük siteleri etkiledi.

Bu tür cezaları alan siteler sıralama, trafik kaybeder.

SEOndex ekibi olarak başta manüel ceza almış pek çok sitenin cezadan kurtularak eski ihtişamlı günlerine geri dönmelerini sağladığımızı gururla söylemeliyiz.

WhiteHat, Black Hat SEO

SEO konusunda iki düşünce hakimdir.

Birisi uzun vadeli, kalıcı başarı, markalaştırma odaklı White Hat SEO diğer ise kısa süreli, kural tanımayan, kısa sürede para kazanma odaklı Black Hat SEO.

Üçüncü bir alternatif ise Black Hat SEO tekniklerini riski düşürerek doğru uygulamak. Her Black Hat SEO tekniği etik veya Google kuralları dışında değildir, bunların neler, nasıl uygulanması gerektiğini ancak tecrübesi SEO uzmanı bilebilir.

Her iki taktik belirli zaman dilimlerinde uygulanır ve sonuçlar diğer algoritma güncellemesinde görülür, son yıllarda Google bunlara anlık, kısa süreli cevaplar da vermektedir.

SEO’ın Geleceği Nedir?

Arama motoru optimizasyonu’nun geleceği hakkında tecrübeli her SEO uzmanı öngörüde bulunması gerekir. Arama motoru optimizasyonu’nun geleceği hakkında kafa yormak bir adım önde olmayı sağlar.

SEOndex ekibi olarak yakın gelecekte öne çıkacak kriterlerle ilgili öngörümüz şunlardır:

 • 1 Ağustos 2018’deki “Medic” Core güncellemesinin kapsamı genişleyecek, bu yönde şimdiden önlemlerin alınması gerekir.
 • Sesli aramalarla ilgili optimizasyon önemini giderek arttıracak.
 • ”0” zero ranking güncellemesine yönelik daha fazla optimize edilmiş içerikler ön plana çıkacak.
 • Lokal/Yerel SEO ile Google my bussines, Google harita sıralaması önemini arttırarak devam edecek.
 • Kullanıcı etkileşimi SERP sonuçlarından başlayarak içeriğe ve siteden ayrıldıktan sonraki sürece taşınacak, SEO uyumlu içerik hiç olmadığından daha önemli hale gelecek.
 • AMP özelliği sıralama kriteri olacak.
 • Video içerikler önemini önümüzdeki yıllarda daha da arttıracak.
 • Markalaşmak 

SEO Danışmanları

İşletmenizin dijital pazarlama ajansı ile çalışmasına karar verdiyseniz değerlendirme süreci oldukça önemlidir. Çünkü işletmenizin var olma veya yok olma süreci tam da burada başlıyor.

SEO firması seçerken dikkat etmeniz gereken kilit noktalar şunlardır:

 • Danışmanlık: İşinizi otomatik pilota teslim eden SEO ajansı muhtemelen istemezsiniz. İşletmenizin hedefleri, beklentileri, ürün ve hizmetleri, web sitesinin geçmişi, geleceği ile aktif olarak ilgilenmiyorsa ajansı ciddiye almayın. SEO teklifini sadece e-maille almamalısınız, görüşme talep etmelisiniz, SEO ajansıyla çok yakın ilişki kurmalısınız. Aynı şeyi onlardan beklemelisiniz.
 • Eylem Planı: SEO firmasının işletmeniz ile ilgili yapacağı şeylere inanmalısınız. Teklif sürecinde hizmet sağlayacak SEO ajansı size teklif sürecinde detaylı eylem planı sunmalıdır. Site içi, Site dışı, metriklerin, başarının neyle ölçüleceği ile ilgili kapsamlı SEO analizi sunulmalıdır. SEO çalışmalarının zaman çizelgesi, takvimi sunulmalıdır.
 • Miktar Değil Kalite: Aylık on binlerce lira veya tam tersi karşılığında linklerden bahseder bazı SEO uzmanları, kısmen söyledikleri sektörü de göz önünde bulundurulursak gerçekçi olabilir fakat asla unutmayın kaliteli iş uzun zaman alır ve ucuza olmaz. Kulağa hoş gelen miktarlar yüzünden kaliteden ödün vermemelisiniz.
 • Referanslar: Bazı uzmanlar referanslar almanız gerektiğini söylerler ama ajansın parlatılmış referans listesinin dışında başka bir şeyi olamayacağı ihtimalini unutmamalısınız. Vaka çalışmaları, en azından telefonla görüşebileceğiniz gerçek müşterileri ve sorunlara nasıl çözümler üretildiğine dair daha fazla bilgi almalısınız.
 • Uzmanlık: Hizmet alacağınız ajansın seçiminde en iyisini tercih etmek hakkınız. SEO sürekli gelişen, değişen bir alan bu durumda yerinde sayan bir şirketle çalışmak mantıklı sayılmaz. SEO dünyasına katılım, katkıları hakkında daha fazla bilgi alın. SEO adına ajans veya uzman ne üretmiş, çalışma örnekleri nelerdir.
 • Başarı Ölçükleri: Sıralamalar, organik trafik dışındaki ölçütler hakkında konuşan SEO ajanslarıyla çalışın. Satış veya potansiyel satıştan bahsediyorlarsa önemsemeyin. Anahtar kelimelerde sarılma almanızı sağlayabilirler ancak dönüşümle sonuçlanan ticari anahtar kelimeleri önemseyin.
 • Maliyet: Gerçek arama motoru optimizasyonu fazla zaman aynı şekilde çaba gerektirir. Eğer SEO ajansı aylık 1-2.000 TL lik paketler sunuyorsa yanlış yerdesiniz. SEO hizmeti için mal varlığınızı ipotek etmek zorunda değildiniz lakin çalışmaların başarıya ulaşması için yeterli bütçe ve zaman ihtiyacınız var.

SEO Kariyeri

Arama motoru optimizasyonu hızla değişen, büyüyen, gelişen pazardır. Bazı araştırmalar 2021 yılında pazarda harcamaların yılda 120 milyar doları aşacağını ortaya koymaktadır.

Eğer SEO alanında kariyer yapmak istiyorsanız size şunlar yardımcı olacaktır;

 • Değişimin Keyfini Çıkarın: SEO’ın temel kriterleri zaman içerisinde pek değişmemiş olsa da algoritma değişmektedir. Algoritma yanında her müşterinin kendine has sorun çıkarma kapasitesi vardır. Bu değişime hazır olmalısınız.
 • Araştırmaya Aşık Olun: SEO’ın en keyif veren tarafı araştırmaktır, yeni şeyler keşfetmek, bunları kendi projelerinizde uygulamaktır.Test edin, yanılın, hata yapın, yılmayın.
 • Öğrenmeye Açık Olun: Öğrenmeye açık olmak için mütevazi olmalısınız, kendinizi asla yeterli görmeyin, unutmayın bulunduğunuz zemin kaygan ve kuralları siz koymuyorsunuz.
 • Başarma Tutkusu: Kazanma, başarma tutkunuz yoksa her işte olduğu gibi SEO uzmanlığı kariyerinde ilerleyemezsiniz, zoru tercih edin.
 • Dürüst Olun: Sizinle çalışmak isteyenlerin çoğu hiç gard almadan size teslim olanlardır, onları kandırmanız çok kolaydır, asla onlara yakını uzak, uzağı yakın göstermeyin, realist olun, gerçekleri konuşun, gerçeği saklamayın, hatanızı kabul edin. Kaybedin ama itibarınızı sarsmayın. İtibarınız kariyerinizden önemlidir.
 • İngilizce Öğrenin: Bu mesleğin dili İngilizcedir. Mutlaka araştırmalarınızı anlayacak kadar İngilizce öğrenin aksi durumda hep bir yanınız eksik kalır, bağımlı olursunuz, onlarca adım geriden gelirsiniz.

SEO Araçları

Neredeyse tüm mesleklerde olduğu gibi başarıya giden yol’da bazı araçlar kullanmak gerekir. Biz SEO ajansları bazen projeye özeli bazen bir proje için hepsini kullanmak zorunda kaldığımız SEO araçları vardır.

Moz SEO Aracı: Bilinen en iyi SEO araçlarındandır. Moz Pro anahtar kelime analizi, backlink analizi, web sitesi, site hatalarının taranması belirlenmesi, öneriler vb gibi önemli araçlara sahiptir. Bunun yanında liste yönetimine yardımcı olan Moz Local adında bir ürün var.

Ahrefs: Ahrefs, anahtar kelime analizi, Domain otoritesi başta olmak üzere SEO çalışmalarına ciddi katkıda sağlayan araçları barındırır. SEONdex ekibi olarak farklı amaçlarda kullanmaktayız, URL analizi, Sosyal Medyada trend içeriklerin takibi.

SEMrush: Ahrefs gibi, organik ve ücretli trafik analizi sunar fakat daha detaylıdır. Semantik anahtar kelime bulma noktasında başarılıdır. Web sitesini tarayarak hataları tespit etme, öneriler sunmak gibi özellikleri vardır. Sıkça güncelledikleri ürünleri SEO uzmanına paha biçilmez istatistikler verir.

Majestic: Majestic, herhangi bir web sitesinin veya web sayfasının backlink profilini analiz eder. Her sayfayı konuya göre sınıflandırarak milyonlarca URL’yi tarar, dizine ekler. Ayrıca, analizlerine dayanarak. Bir web sayfasının güvenilirlik, mantion akışı hakkında harika datalar sunar.

Screaming Frog: Screaming Frog sık kullandığımız SEO araçları arasında değildir. Daha çok sorunlu, teknik problemleri barındıran projeler için kullanırız.  Yazılım PC, Mac ve Linux için kullanılabilir.

DeepCrawl: DeepCrawl, sitenin mimarisini, içeriğini, linklerini inceler. SEO aracı sitenizi düzenli ziyaret eder ve olası sorunlardan sizi haberdar eder.

LinkResearchTools: Her zaman kullanmayız, daha çok Google cezası alan projeler bize geldiğinde kullandığımız başarılı backlink analizi yapan faydalı SEO aracıdır.

Google Analytics: En popüler web ziyaretçisi analitik aracı, kullanıcı deneyimi hakkında daha derin analiz yapmanızı sağlar. Size sunduğu metrikleri doğru analiz ettiğinizde harika bir SEO aracına dönüşür.

Google Search Console: Google tarafından sitenizin sağlığının taranmasını sağlar, hatalar, uyarılar, cezalar hakkında e-mailinize bildirim gönderir.

Google PageSpeed ​​Insights: PageSpeed ​​Insights, bir web sayfasının masaüstü ve mobil cihazlardaki performansı hakkında bilgi verir. Performansı artırmak için optimizasyon ipuçlarıyla birlikte bir hız puanı da vermektedir.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı: Bu araç, yapılandırılmış verilerin doğru şekilde kodlandığını kodlanıp kodlanmadığını belirlemeye yardımcı olur var olan sorunları çözmeye yarar.

Mobil uyumluluk Testi: Sitenin mobil uyumlu olup olmadığını belirlemeye yarar. Sayfa yükleme, teknik sorunlarla alakalı ek ayrıntılar sunar.

Faydalı SEO Kaynakları

SEO bilgisi, tecrübesi ajansın en güçlü yanıdır. Sürekli değişen sektörde ajansın değişmemesi, gelimemesi söz konusu olamaz.

Bilginizi, tecrübenizi geliştirten, başkalarından, otoriter kaynaklardan faydalanmak yolu kısaltır.

Aşağıda SEO uzmanı için hazine niteliğinde kaynakları sizin de takip etmenizi öneririz, yorumlar dahil, bazen yorumlar makalenin kendisinden daha değerli oluyor.

Google Webmaster Central Blog: Google Web Yöneticisi Merkezi resmi blogudur, ilk öğrenen olmak her zaman altın kuraldır.

HigherVisibility’nin Insite Blog: Insite blog, işletme sahipleri ve pazarlamacılar için dijital pazarlamanın çeşitli yönleri hakkında günceli faydalı bilgiler almak için harika bir platformdur. Sosyal medya konusunda makaleler bulabileceğiniz gibi Arama Motoru Motivasyonu odaklı müthiş içerikler bulabilirsiniz.

Moz Blog: Moz blog dünyada sektörün devasa akıllarından birisidir. Araştırmalarınız yanında düzenli takip etmeniz gereken kaynakların başında.

Search Engine Land: Google son dakika haberlerini genelde buradan alırız. Dijital pazarlamanın kalbinin attığı  platformlardandır.

Search Engine Watch: Arama motoru optimziasyonu, PPC, Sosyal medya konularını kapsayan düzenli takip edilmesi gereken platformdur.

Backlinko: Özellikle SEO stratejilerinizden kullanacağınız doğal backlink çalışmaları için mükemmel ipuçları paylaşan eşsiz bir blog.

Neil Patel:  SEO uzmanı olup tanımayan yoktur. Genel anlamda harika SEO ipuçları verir, basit dil kullanımı ve harika istatistikler paylaşması ufkunuzu açmaya yardımcı olacaktır.

SEO Konferansları ve Etkinlikler

SEO sektöründe katılacağınız konferans ve etkinlikler yeni çözüm ortakları bulmanız yanında dünyada otoritelerin görüşlerinizi anlık almanızı saplar.

MozCon: MozCon, SEO ve dijital pazarlama ile ilgili  konulara odaklanan taktiksel oturumlar sunan ve çözüm aranan konferanstır. Her zaman üst düzey uzmanlar katılır.

SMX (Search Marketing Expo): SMX, Search Engine Land ve Marketing Land’ın arkasındaki şirket olan Third Door Media tarafından düzenlenir. Arama pazarlamacıları için önde gelen etkinliklerden biridir. Zengin içerik sunar.

SearchLove Konferansı: Dijital pazarlamanın önde gelen uzmanlarını bir araya getiren SearchLove Konferansı, pazarlamacıların çevrimiçi pazarlamadaki en son trendleri takip etmelerini sağlar.

PubCon: PubCon, pazarlamacılara en ileri düzeyde gelişmiş eğitim içeriği sağlayan lider bir internet pazarlama konferansı ve fuarıdır.