Sahte Videolar Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz aylarda çok hızlı bir şekilde yayılan video montaj yazılımı DeepFake, birçok kişiyi mağdur etmesiyle tanınır hale geldi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları, sahiplerinin izni olmadan uygunsuz videolara yerleştirme özelliğine sahip olan bu yazılım, kötü niyetli kişilerin elinde çok büyük zararlara yol açabilecek durumda. Birçok kişinin olumsuz etkilendiği ve iftiralara maruz kaldığı bu yazılımın kötü etkilerine çözüm üretmek için hareket geçen Facebook ve Amazon gibi dev şirketler, New York Times, MIT ve Oxford Üniversitesi ile işbirliği yaparak çözüm üretmeyi amaçlıyor.

Yapay zekâ kullanarak üstün başarılı işlere imza atan DeepFake, sosyal medyada ya da diğer mecralarda yayılmış olan insan yüzlerini topluyor ve istenilen her türlü fotoğraf ya da videoya kusursuz bir şekilde yerleştiriyor. Birçok kişinin mağdur olduğu bu olayın önüne geçebilmek için başlatılan projeye ise “DeepFake Detection Challange” ismi verilmiş durumda. İnternette yayılan videoların yapay yolla imal edilip edilmediğini anlamak için harcanacak para ise 1 milyon dolar civarlarında görünüyor.

İlk etapta başlatılacak çalışma kapsamında, 5000 civarında video incelenerek ilk testler yapılacak. Toplamda internete yayılmış 100 binden fazla görüntünün olduğu tahmin ediliyor. Facebook tarafından aralık ayında yapılacak bir konferans ile birlikte, kamuoyunun konuya dair bilgilendirilmesi bekleniyor. Facebook’un ve Amazon’un güçlerini birleştireceği bu çalışmaya birçok yazılımcının yanı sıra 2 profesörün de katılacağı bilinenler arasında. Araştırma görevlilerine gönderilecek olan 5000 kadar video ile bu sistemin nasıl çalıştığı konusunda net bilgilere erişildikten sonra, geri kalan örneklere de yayılacak olan çalışma sayesinde internetteki büyük bir güvenlik problemi de çözülmüş olacak.

Bir milyon dolarlık bir maliyetle yola çıkılan projede, kişisel verilerin korunumu ile ilgili karıştığı skandaldan sonra kan kaybetmeye başlayan Facebook’un da yer alıyor olması önemli bir gelişme. Zira Facebook, skandalın ardından yaptığı çalışmalarla kullanıcılarına daha güvenli bir ortam sunmayı hedeflemekte. Dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon’un da destek vereceği projeye, MIT ve Oxford gibi dev üniversitelerin haricinde Microsoft ve New York Times’ın da katılması bekleniyor.

Yazar |2019-11-29T16:39:25+00:0025.11.2019|

Yorum Yap