Rekabetin  Gerçek Kazananı Youtube Oluyor

Günümüz medya değişiminde belki de en önemli dönemden geçiyor olabiliriz. İzleyici alışkanlıkların şekillenmeye başladığı şu dönemde, özellikle yayıncılığı uzun süre tekelinde tuttuğunu söyleyebileceğimiz Twitch’in tahtı sarsılmaya başladı. Amazon’un satın almasının ardından çok önemli büyümeler yakalayan şirket, diğer teknoloji devlerin de olaya müdahil olmasıyla zor zamanlara girdi. Shroud, Ninja gibi çok büyük izleyici kitlelerini elinde tutan Twitch, bu isimleri Mixer’e kaptımış durumda. Sadece bu isimler değil, Türkiye’de de yayın yapan çok önemli isimlerin Facebook gibi farklı platformlara kayıyor oluşu da şirket adına çok büyük bir olumsuzluk. Özellikle yayın platformu değiştirme furyasının başlamasıyla birlikte, birçok büyük yayıncı çok sayıda şirket tarafından gelen teklifleri değerlendirmeye almış durumda.

Canlı yayın platformları arasında geçen bu savaşlar sadece günümüzle alakalı değil, televizyonun internete geçmeye başladığı yeni dünyamızdaki medyanın da nasıl şekilleneceğine yönelik. Fakat yayın platformlarındaki bu rekabetin belki de en büyük kazananı Youtube oluyor. Çünkü nerede yayın yaparlarsa yapsınlar, tüm yayıncılar yayınlarındaki önemli kısımları mutlaka bir Youtube videosu haline getirip yayınlıyor ve ek bir gelir kapısı elde etmiş oluyorlar. Twitch ve Mixer, önemli yayıncıları elde edebilmek için çok büyük paralar harcasa da Youtube, herhangi bir harcama yapmadan sadece durumdan avantajlar elde etmeyi biliyor.

Örnek vermek gerekirse Twitch’in en fazla takipçisi olan aktif kanalı Turner “Tfue” Tenney, site üzerinde 7 milyon takipçiye ulaşmış durumda iken Youtube’de de 11,3 milyon takipçisi bulunuyor. Yaptığı yüklemeler sayesinde de milyonlarca izlenmeye ulaşan Tfue, Youtube’de de çok önemli bir yıldız haline geldi bile. Bu gibi yıldızlar, canlı yayın izleyicisini Youtube’ye çekmeyi başarıyor ve Youtube’de açılan canlı yayınlara da çok fazla izleyici geliyor.

Sonuç olarak Youtube, canlı yayın savaşlarına dahil olan her yayıncının mutlaka içerik bulundurması gereken bir platform haline geldi ve bu sayede şirket büyük harcamalar yapmadan canlı yayın izleyicisini de kendine çekmiş oldu. İlerleyen günlerde Youtube’nin canlı yayınlar konusunda yapacağı bir atılımda çok başarılı olabileceğini söylemek hiç de zor değil.

Yazar |2019-11-29T16:56:30+00:0028.10.2019|

Yorum Yap