Netflix Bazı Akıllı Televizyonlardan Desteğini Çekiyor

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, insanların ihtiyacı olan her türlü hizmet de dijitalleşmeye başladı. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmesi sebebiyle dijital dünyaya taşınan gündelik zevklerden biri olan film-dizi izleme ile ilgili en popüler ürün Netflix olarak öne çıkıyor. Şirket, sunduğu özgün içerikler, yüksek içerik kalitesi gibi özellikleri ile kullanıcılar arasında oldukça popüler. Geleneksel televizyon izleme modasının geride kalmasıyla daha da popüler olan Netflix, akıllı televizyonlar sayesinde de kolay ulaşılabilir ve eski alışkanlıkların yerini tutar bir hale geldi. Şirket tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ise bazı kullanıcıları üzmüş durumda. Netflix, bazı akıllı televizyon modellerinden desteğini çekeceği yönünde bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bazı raporlar, Netflix’in başta Samsung TV’lerin eski modelleri olmak üzere, Vizio ve Roku cihazlarından desteğini çekmeye hazırlandığını ortaya koymuştu. Sonunda konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koyan da yine Netflix oldu. Şirket yapmış olduğu açıklamada, teknik birtakım sıkıntılar sebebiyle, eski tür akıllı televizyonlara bundan böyle destek verilemeyeceğini duyurmuş oldu. Şirketten gelen açıklamanın teknik detaylarına baktığımıza ise bir tür yayıncılık taban yazılımı farkı bulunduğu ortaya çıkıyor. Daha net söylemek gerekirse, eski akıllı televizyonlarda kullanılan Windows Media DRM tabanlı sistemlerin Netflix tarafından desteklenmediği, şirketin 9-10 yıldır Microsoft PlayReady teknolojisini kullandığı görülebiliyor. Ortaya çıkan bu teknik farklılıktan ötürü de 2 Aralık 2019 tarihinden itibaren özellikle 8-10 yaşında olan eski tip akıllı televizyon kullanıcıları Netflix’e erişemeyecekler. Söz konusu destek çekme açıklamasından etkilenecek cihazların listesi ise şu şekilde oldu:

Roku SD (N1050), Roku HD-XR (N1101), Roku HD (N1100, 2000C), Roku XD (2050X, 2050N, 2100X, 2100N) modelleri,

2010-2011 model Samsung SMART TV’ler,

2012-2014 model Vizio TV’ler.

Netflix, yaptığı bu destek çekme açıklamasıyla çok da yeni bir şey yapmış sayılmaz. Çünkü benzer alanlarda hizmet veren farklı şirketler de benzer adımlar atmıştı. Bu yılın başlarında Hulu, 2014 model LG televizyonlardan desteğini çekerken, bundan nerdeyse 4 yıl önce Youtube, 2012 model Samsung Akıllı TV’lerden de desteğini çektiğini açıklamıştı.

Yazar |2019-11-18T09:12:25+00:0018.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın