Mozilla, Youtube’de Daha Fazla Şeffaflık İstiyor

En bilinen tarayıcılardan birinin sahibi olan Mozilla, Google’ın Youtube algoritmaları konusunda daha şeffaf politikalar yürütmesini sağlamak için yaşanan olumsuz olayları yayınlamaya başladı.

Yeni giriştiği bu yol ile birlikte, Google’yi baskıda bırakıp videoların neye göre sıralandığı, önerilerin nasıl yapıldığı gibi konularda daha açık davranılması konusunda baskı yapmayı planlıyor. #YoutubeRegrets adındaki bir etikette 28 olay yayınlandı. Yayınlanan olumsuz öneri olaylarından bazıları, Alman geleneksel şarkıları aranırken karşılaşılan neo-Nazi klipleri ya da dans videoları arayan 10 yaşındaki bir kızın çok değişik vücut hareketleri ile ilgili videolarla karşılaşması gibi örnekler.

Mozilla tarafından gelen açıklamada, “En büyük sorun, Youtube’de neler olduğunu bilmiyoruz.” dendi. Açıklamayı yapan Guillaume Chaslot, 2013 yılında Youtube’den ayrılan ve ünlü video sitesinin neye göre video önerdiğini araştıran bir mühendis. Chaslot açıklamalarına şöyle devam etti, “Ortada kötü giden bir şey olduğunun farkındayız fakat bunların insanlardan mı yoksa algoritmalardan mı kaynaklandığını bilemiyoruz.”

Aylık 2 milyardan fazla kullanıcı olan dünyanın en büyük video kaynağı Youtube’de geçirilen zamanın %70’i önerilen videoları izlemekle geçer. Fakat özellikle yapılan önerilerde pedofili, aşırılık yanlısı içerikler ve yanlış bilgilendirme videoları bulunması da tartışmaları beraberinde getirdi. Bunun üzerine Youtube, yeni yılda öneriler ile ilgili iyileştirmeler yaptığını, daha kaliteli içerikler önermeye çalıştıklarını açıkladı.

Bir Youtube sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Mozilla’nın iddiaları konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyoruz fakat doğrulayacak herhangi bir veri elde edemedik. Yine de yaptığımız 30’dan fazla değişiklik sayesinde, kötü içeriklerde geçirilen zamanı %50 oranında azaltmayı başardık.” dendi.

Mozilla başkan yardımcısı, Ashley Boyd, Youtube tarafından yapılan %50 oranında kötü içerik izlenmesini düşürdük açıklamasının bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi. Boyd, “Bize güvenin, bunu yaptık, sürecinin sonuna geldik.

Artık herkes yapılanları görmek istiyor” dedi. Mozilla, ulaşmaya çalıştığı sonucu, insanların önemsemeden vakit geçirdikleri bir platform konusundaki tehlikeleri ortaya koymak olarak açıklıyor ve kullanıcılara yeni bir bakış açısı sunmaya çalışıyorlar. Yapılan bu çalışmaların işe yarayıp yaramadığını zaman gösterecek olsa da Youtube öneri algoritması konusunda gerçekten de net açıklamalar bulunmaması bir gerçek. Tehlikelerle dolu olan internette, bu kadar sık ziyaret edilen bir internet sitesinin bu şekilde suçlamalara maruz kalması da oldukça doğal. Gelecekte neler olacağın hep beraber göreceğiz.

Yazar |2019-11-29T16:55:15+00:0017.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın