Microsoft Sesli Asistanı Cortana’yı Android ve iOS’a Kapatıyor

Microsoft tarafından edinilen bilgilere göre, şirketin sesli asistan uygulaması Cortana, Ocak ayından itibaren iOS ve Android platformlardan kalkacak. Şirketin destek sitesinde yayınlanan bir cevapta İngiltere, Kanada ve Avustralya’daki Cortana kullanıcılarının Android ve iOS marketlerinde uygulamayı bulamamalarının sebebine yönelik bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına, kişisel asistan uygulamamız Cortana’yı Microsoft 365 üretkenlik uygulamaları ile entegre ediyoruz. Bu dönüşümün bir parçası olarak da 31 Ocak 2020 tarihinden itibaren Android ve iOS marketlerde Cortana uygulaması yer almayacak.” denildi.

Yapılan açıklamadan şunun net bir cevabı yer almıyor: diğer ülkelerde de aynı durum söz konusu mu? Henüz bu sorunun açık bir cevabı Microsoft’tan yapılan açıklamalarda yer almıyor olsa da, kesin olarak söyleyebiliriz ki 31 Ocak’tan itibaren İngiltere, Kanada ve Avustralya’da Cortana uygulaması Android ve iOS marketlerde bulunmayacak.

Microsoft Cortana uygulaması, bazı kulaklıklarda da kullanılıyor. Uygulamadan yönetilebilir kulaklıkların akıbeti konusunda da kullanıcıların akıllarında soru işaretleri oluşmuş durumda. İngiltere veya diğer erişime kapanan ülkelerdeki bu tür ekstra ürünlerin kullanımı konusunda ne tür sorunlar yaşanacağı henüz bilinmiyor.

İlk kez 2015 Aralık ayında yayınlanan Cortana uygulaması, esasen Windows 10 bilgisayar ve telefonlara erişmek için tasarlandı ve iOS ile Android işletim sistemlerinde de kullanıma sunuldu. Her ne kadar büyük yatırımlar ve heveslerle başlatılmış bir proje olsa da Microsoft, rakipleriyle olan yarışta geri kaldı ve telefon ya da diğer dijital ürünlerde hizmet veren sesli asistanlardan geride kaldı.

Bu yılın başında da Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından yapılan açıklamada da Cortana’yı Alexa ve Google Asistan hizmetlerine bir rakip olarak görmediklerini söyledi. Bir nevi itiraf olarak kabul edilebilecek bu açıklamayla zaten sesli asistan Cortana’nın istediği başarıyı elde edemediği açık bir şekilde görülüyordu. Bundan böyle şirket, Cortana’yı daha farklı yollarda kullanmayı deneyecek ve kendisini rekabetten çekip kendi ürünlerinin işlevselliğini arttırmak için çalışacak.

İş dünyasına çok daha fazla hitap eden ve oldukça başarılı bir şekilde yoluna devam eden Microsoft 365 ile entegre edilecek olan Cortana’nın şirket için daha faydalı bir uygulama haline geleceği tahmin ediliyor. Henüz şirketin ne olarak nasıl bir yol izleyeceği belli olmasa da edinilen bilgiler Microsoft’un bu şekilde bir değişikliğe gideceği yönünde.

Yazar |2019-11-18T09:09:48+00:0018.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın