Microsoft Edge Tarayıcısının Yeni Sürümünü Duyurdu

Microsoft, yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısını macOS ve Windows için piyasaya sürdü. Dahili izleme koruması, internetten direkt olarak resim yakalama özelliği, işletmeler için Internet Explorer modu gibi özelliklerle gelecek olan yeni tarayıcının arayüzü ise halı hazırda Chrome kullanıcılarının çok rahat edeceği şekilde tasarlanmış.

Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 ve macOS kullanıcılarının tamamı Edge’nin yeni çıkan bu sürümünü indirebilir durumda. Microsoft yeni gelen bu güncellemeyi Windows Update aracılığıyla Windows 10 kullanıcılarına otomatik olarak gönderecek. Edge’nin yeni sürümüne kendiniz geçmek istiyorsanız da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle Microsoft Edge’nin internet sitesinden yükleyiciyi indirin.
  • Yükleme işlemini başlatın. Bittikten sonra görev çubuğundaki Edge logosunun değiştiğini farkedeceksiniz.
  • Yeni Edge’yi açın. Güncellenmiş hoş geldin ekranı ile karşılaşacaksınız ve burada size eski sürüm ya da Chrome’deki verilerinizi alabileceğiniz bir seçenek sunulacak. Tüm bunların dışında temiz bir başlangıcı da seçebilirsiniz.
  • Devamında gelecek olan yapılandırma sayfasından şifrelerinizi, sık kullanılanlarınızı ve yeni sekme görünümünün ayarını da yapabilirsiniz.
  • Son olarak ileriye tıkladıktan sonra, Microsoft kişiselleştirilmiş reklamlar, aramalar, haberler gibi özelliklerle ilgili de ayarlamalar yapabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda Yeni Edge Tarayıcısı

Eğer masaüstü haricinde mobil cihazlarınızda da Edge tarayıcısını kullanmak istiyorsanız, Microsoft Edge iOS ve Android için de kullanıma sunulmuş durumda. Google Play veya Apple Store aracılığı ile indireceğiniz Edge’de Microsoft hesabınızla açacağınız oturum sonrasında sık kullanılanlarınızı, şifrelerinizi ve daha fazlasını senkronize edebilirsiniz.

Mobil cihazlar ile masaüstü cihazlar arasında tam senkronizasyon henüz hayata geçirilmiş değil. Geçmiş ve açık sekme senkronizasyonu gibi özelliklerin önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi planlanıyor. Ayrıca koleksiyonlar adı ile duyurulan ekrandan resim yakalama özelliğinin de mobil cihazlar ile senkronize bir şekilde çalışmasına yönelik de bir güncelleme gelmesi bekleniyor.

Özellikle Google Chrome’un piyasa payının çok fazla olduğu günümüzde Microsoft, İnternet Explorer’dan kalma eski başarılı internet tarayıcılı günlerine dönmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor. İnternet Explorer ile yavaşlığın özdeşleşmesinin hemen ardından hem logo hem de isim değişikliği ile temiz bir sayfa açan şirket, Chrome ile rekabette öne geçebilmek için yenilikler yapmaya devam ediyor.

Yazar |2020-01-30T19:17:30+00:0030.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın