Blog

Link İnşası Rehberi

Backlink ve  Link İnşaası SEO çalışmalarının en önemli elementlerinden bir tanesidir. Geri bağlantı olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz, ‘‘ Backlink’’  kavramı İngilizce’den direkt dilimize geçmiş.

Yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi link inşaası SEO yeteneklerinin en önemlilerinden bir tanesidir ama yegane yetenek bu değildir, yani, web sayfalarınızın kullanıcılar tarafından sürekli ziyaret edilmesi ve popüler olması için aynı zamanda içerik oluşturmak, güncel kalmak, tasarım ve diğer bazı elementlerin de maksimum derece de iyi olması gerekiyor.

Modern Link İnşaası: Özellikle 2000 li yıllarda Google kuralları daha fenomen olmamışken kısa bir periyod’da spam yaparak binlerce backlink alınarak sıralamaları manuple etme devri kapanalı çok zaman oldu, öncelikle bunu bulmemiz gerekiyor. O günler çok eskilerde kaldı.

Bununla birlikte Black Hat SEO tekniklerinin hala, en azından şimdilik işe yaradığını söyleyebilirim ama başarı çok kısa sürer. Bunu çnemli bir not olarak en başta söylemek isterim.

Bugün, SEO çok daha kompleks ve sofistike bir kavram haline geldi ve daha fazla emek, enerji, zaman ve para harcama gereksinimi hissediyor.

Neden?

Çünkü bugün arama motorları nicelikten ziyade niteliğe önem veriyorlar. Bu yüzden alakalı ve  otoriter sitelerden backlink almak öyle eskisi kadar kolay değil.

Bu yazımda modern SEO’nun en önemli parçalarından olan Link İnşasını ele alacağım ve umarım bu makaleyi okuduktan sonra Link İnşası ile akalı başka kaynak okumaya gerek kalmayacaksınız.

Link İnşaasının Temelleri

Arama motorları (bence) sadece arama mororlarında çalışan mühendisler tarafından bilinen çok karmaşık ve sofistike algoritmalarıyla, web sitelerini birbirine bağlayan ve köprü görevi gören linklerin yardımıyla tararlar ve bu tarama sonucunda sayfaların nasıl ve hangi alaka düzeyinde birbirleriyle ilişkilendirildiklerini belirlerler.

90’lı yılların sonlarına doğru arama motorları linkleri sadece bir oylama gibi değerlendirlerdi, yani en çok backlinki alan site en popüler site olurdu ama zamanla arama motorları mühendisleri yaptıkları çalışmalarla algoritmaları çok daha karmaşık hale getirdiler ve uygulama rafa kaldırıldı.

Backlinkler SEO çalışmalarında herşey değildir ama büyük bir pay Backlink veya Link İnşaasına aittir. Bu linler sayesinde arama motorları algoritmaları web sayfalarının popüleritelerini, güvenilirliklerini, spam yapıp yapmadıklarını , otoritelerini analiz eder ve belirlerler. Güvenilir bir site diğer bir güvenilir siteye link verir, aynı şekilde spam yapan bir site de diğer spam yapan siteye link verir, bununla birlikte spam yapan siteler güvenilir sitelere çok az link verirler.

Arama Morlarının Link Değerlendirmeleri:

Link inşaası ve backlink çalışmasına başlamadan önce, kesinlikle arama motorlarının linkleri nasıl değerlendirdiklerini ve arama motorlarının linkleri değerlendime kriterlerini bilmemiz gerekiyor. Arama motorları linkleri değerlendirme noktasından çok farklı yllar kullanmaktadırlar. Biz kesin olarak arama motorlarının linkleri hangi kriterlere göre değerlendirdiğini bilemeyiz, ama yıllarca elde edilen deneyimler ve tecrübeler sonucunda arama motorların linkleri değerlendirme noktasında hangi faktörleri kullandığına dair fikirler edinebiliriz ki bu fikirlerle SEO çalışmaları yürütülüyor. Aşağıda sunacağım liste benim ve bir çok SEO uzmanı tarafından kabul görülen ve arama motorlarının bir sitenin link profilini ve hacmini ortaya çıkarmak için kullandığı bazı kriterleri eçerecektir. Bu yüzden profosyonel SEO uzmanları Link İnşaası çalışmalarında bu listeyi gözönünde bulundurmalıdır.

 • Küresel Popülerite: Bir web sitesi ne kadar popüler ise, dışarı verdiği linkler de o kadar popülerdir. Buna içerisinde 1000 lerce link barındıran Wikipedia’yı örnek olarak verebiliriz. Arama motorları nezdinde Trust/Güven ve otorite kazanabilmeniz için link partnerlerine ihtiyacınız olacaktır. Bir link ne kadar popülerse o kadar iyidir.
 • Lokal/Başlık-Spesifik Popülerite: ‘‘Lokal’’ popülerite konesptini ortaya ilk atan Teoma arama motorudur, buna göre lokal veya alakalı bir başlıktan alınan bir backlink genel içerik sağlayan sitelerden alınan backlinklerden daha değerlidir. Buna somut bir örnek verecek olursak: siteniz şayet SEO hakkında ise, SEO ile ilgili bilgiler paylaşan bir siteden backlink almanız, gayrimenkul ile alakalı içerik yayınlayan siteden backlink almanızdan çok daha önemli ve değerlidir.
 • Anchor Text: Anchor Text arama motorlarına en güçlü sinyal veren link çeşididir. Yüzlerce Anchor Text marifetiyle sitenize backlink verilmesi arama motorlarına inanılmaz decede söz konusu anahtar kelimede sinyal verir ve sitenizin popüleritesinin artmasına doğrudan yardımcı olurlar. Örnek olarak verecek olursak sadece ‘‘ Buraya Tıkla’’ site içi bağlantılarda ne kadar sonuç çıktığını görmemiz mümkün. Google’ın 2014 yılında yaptığı bazı seri günclellemeler sonucunda anchor textlerin etkisini kaybettiği yönünde iddialar var, hatta azıları ileri giderek zararlı olduğunu söylüyor. Bu durumda akıllı bir SEO uzmanı bu tür link alımına son vermez, sadece hacmini düşürür ve alıma devam eder.
 • Trustrank/GüvenDerecesi: İnternet’in yüksek derecede spam içermesi sürpriz olan bir durum değil. Bazı araştırma sonuçlarına göre internetin %60’ı spamdan oluşuyor. İşte bu ndeneden dolayı arama motorları spam içeriği arama sonuçlarında minimuma indirmek için çalışmalar yapmakta ve önlemler almaktadır, bu önlemleri ise link grafiğine göre alırlar. Güvenilirlik derecesi yüksek sitelerden backlink amak metrşk puanlamasına inanımaz derecede katkı sağlar. Bu tür linkler genelde Üniversite, resmi v.s sitelerden alınır.
 • Komşu Linkler: Spam linkler iki yolla yayılırlar. Birincidi web sayfasının kendisi spam sitelere link verir ve aynı şekilde bir çok spam site bu web sayfasına link verirler. Arama motorlarından bu linklere genel bir bakış yapıldığında spam siteleri olarak algılanır ve bu linkler arasında sizin sitneizde var ise aynı şey sizin siteniz için de geçerlidir. Bu yüzden bir siteye link verirken çok dikkatli olmalısınız ve aynı derecede link alacağınız sitenin seçininde dikkat etmelisiniz. Bunlar dışında bence aynı kategoriye giren paravan blog ağları var. Her ne kadar paravan blog ağı spam yayıyor olmasada, aynı İP ve server’da hatta aynı hosting firmasında aynı kişiye ait 100 lerce blogdan backlink almayı da bu kategoriye ekleyebiliriz.
 • Güncellik: Link sinyalleri için bir zaman aşımı vardır. Vakt-i zamanında popüler olan bir site yeni linkler almayı bırakınca popüleritesini de kaybedebilir. Bu yüzden web sitenize backlink almıp bırakmak yeterli değildir, zaman zaman backlink alımına devam etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden gerek site içi bağlantılar gerekse site dışı bağlantılarla sitenin güncelliği korunmalıdır.Bununla alakalı detaylı bir makale yazmam gerektiğine kanaat detirdiğim için not olarak buradaya düşüyorum.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: Son yıllarda Facebook, Twitter, Google+ gibi platformlarda içerik paylaşımın önemi SEO açısından artmıştır. Özellikle Google’ın desteklediği G+ çok önemli. Bunun sebebi, sosyal medyada paylaşılan bağlantıarı arama motororları farklı değerlendirmektedirler. Doğrusunu söylemek gerekirse, sosyal medyada paylaşılan linklerin değeriyle alakaı SEO uzmanları arasındki tartışmalar son bulmuş değil, fakat kendi tecrübelerime dayanarak G+ nın diğer bürün sosyal paylaşım sitelerinden önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 Sosyal Paylaşımın Gücü

Google+, Twitter ve Facebook oyunu nasıl değitiriyor:  2011 ve 2012 yıllarında sosyal medya kullanımında ciddi bir artışın olmasıyla birlikte durumdan Google’da etkilendi, daha doğrusu Google bu yıllardan itibaren Sosyal Medya’dan gelen sinyallere önem vermeye başladı. İlk başlarda sadece sosyl paylaşım sitelerind online olan kullanıcıların görebildiği paylaşımlar daha sonra arama yapan kullanıcılar için de sıralamalarda yer aldı. Aslında, sosyal medya’da yer alan içeriğin arama motorlarında ki sıralamalarda yer almaması gerekir, fakat artık alıyor, işte bu durum bile sosyal sinyallerin ne kadar güçlü ve önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Sosyal medyanın arama motorları açısından önemli hale gelmesinin diğer bir nedeni de, çok fazla ki milyarlarca ifade edilebilecek bir kitlenin kendi aralarında paylaştıkları bilgi ve bu bilgi hacminin arama motorlarının kayıtsız kalamayacak kadar çok fazla olmasıdır. Google için soyal medya denildiğinde ise önem sırasına göre ilk sırada Google+  vardır.

Sosyal Medya Linkleri Normal Link Değerindemidir?

Her ne kadar Soyal Paylaşım ağlarının web sitelerine katkılarının çok önemli olduğunu söylesek de, linkler kadar etkili oldukları söylenemez. Sosyal medya paylaşımlarının içeriğe değer kattığı bir gerçek ama natural linkten daha değerli olması söz konusu bile değil.

Link İnşasının Temelleri:

Link inşaası bir sanat dalı gibidir.  SEO çalışmalarının önemli bir parçası olan Link İnşaası aynı zamanda en zor kısımlardan birisidir. Link İnşaası yaratıcılık ve sabır ister ama genelde bir bütçe ayrılması gerekir. Link İnşaasının bir standartı yoktur, standartlar kişiye ve web sitesine göre özel olarak belirlenir.

 1. ‘’Natural’’ Editoryal Linkler: Bu linkler farklı sitelerin veya sayfaların sizin içeriğinize verdiği doğal linklerdir Bu linklerin aslında SEO ile direkt alakası yoktur, mükemmel içerik veya bir konu hakkında farkındalık yaratmak için başkaları tarafından sitenize verilen linkleridir.
 2. Manual ‘‘Sosyal’’ Link İnşaası: Bu tür linkler SOE uzmanları tarafından alınır, kısaca linkler rehberlere veya imleme sitelerine kaydedilir, listelere veya forumlara kayıt yapılır bu platformlar link inşaası çalışmalarında kullanılırlar.
 3. Kendi Kendine Oluşan, Editoryal Omayan Linkler: Binlerce web sitesi ziyaretçi defteri, blog imzası, blog yorumları veya kullanıcı profillerinden backlink alma tavsiyesinde bulunur, hatta bu iş pazara dönüşmüş durumda. Bü tür linklerin önemi yok demek yanlış olur ama değerleri çok düşüktür. Geçmişte çok ciddi anlmada değer ifade eden bu linkler artık aşırıya gidilidğinde arama motorları tarafından spam olarak algılanırlar. Bu link kategorisine ayrıca istatistik veya whois siteleri tarafından sizin isteğiniz dışında oluşturulan linkleri de ekleyebiliriz.

Link İnşaası-SEO

Bütün Pazar aktivitelerinde olduğu gibi, link inşasının da ilk adımı bir amaç ve strateji oluşturmaktır. Üzülerek belitmrliyim ki link inşaası SEO çalışamlarının en zor kısmıdır, belki de bunun en büyük nedeni arama motorlarının hangi linke daha çok değer verdiğini belirleme noktasında kullandığı kriterlere net olarak hakim olamamız ve bu linklerin belirlenmesinde çok fazla emek ve zaman harcanması.

Fakat SEO uzmanlarının çoğunluğunun mutabık olduğu ve değerli linklerin belirlenmesinde önemli rol oynayan elementeleri şu şekilde strakayabiliriz.

İlgili Arama Terimleri İçin Sıralama: Arama motorlarının belirli bir kelimede aranan sayfanın arama sılaramasını belirleme noktasında en önemli faktörlerden birisi aynı başlık  başlık ve başlık alt tagları kullanan diğer sitelerden backlin almaktadır. Örneğin, ‘‘ kedi maması’’ kelimesinde üst sıralara çıkmak istiyorsanız, aynı anahtar kelimede yükselmek isteyen sitelereden backlink almanız ciddi katkı sağlar.

MozDeğeri:  Moz ilgili sayfanın ne kadar popüler olduğunu gösterir. Moz değeri yüksek olan sayfalar, sitenizin yükselmesinde yardımcı olurlar. Moz değeri yüksek sitelerden ne kadar çok backlink alırsanız kendi sitenizin o kadar çok popüler olmasını sağlarsınız. Örnek verecek olursak www.turkiye.gov.tr  gibi Moz değeri yüksek sitelerden alınan backlinkler popüler olmayan sitelerden alınan backlinklerden daha fazla katkı sağlarlar.

Domain Otoritesi:  Aslında bu kriter ile yukarıdaki kriterin aynısı diyebiliriz. Domain otoritesi siteye gelen ve siteden çıkan bağlantırlar dahil olmak üzere tasarımından, içeriğine kadar bir çok kriter göz önünde bulundurularak belirlenir. Genelde açık kimlik kullandıkları için resmi, kurumsal v.s siteler otoriter sitelerin çoğunluğunu oluştururlar.

Rakip Sitelerin Backlinkleri: Şimdiye kadar bu konuyla alakalı yapılan bütün denemeler, aynı anahtar kelimelerde yükselmek isteyen rakip sitelerden alınan backlinklerin tartışmasız olarak çok faydalı olduğu ortadadır. Bununla birlikte rakip sitelerin backlink aldığı sitelerden backlink almak aynı şekilde sıralamaları etkileyen faktörlerdendir.

Sayfadaki Link Sayısı: The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine adlı makaleden anladığımız gibi ki bu konuda Seo uzmanları hemfikirdirler, bir siteden çok fazla backlink almak yerine birkaç sayfadan az backlink almak çok daha değerli ve önemlidir.

Potansiyel Yönlendirme Trafik: Link inşaası sadece arama motorları için yapılmaz. Yüksek derecede direkt ziyaretçi sağlayan backlinkler de arama motorlarına güçlü sinyaller verir, yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey alaka. Örnek verecek olursak SEO ile alakalı web sitenize yemek tarfi ile alakalı bir forumdan yönlendirme yapmakla bir webmaster sitesinden yönlendirme yapmak aynı şey değildir. Yemek tarifi forumundan yapılan yönlendirme alakasızdır ve arama motorları gözünde büyük bir ihtimalle değersizir.

Arama Motorlarından gelen trafiğiniz arttırmak için yapmanız gereken link inşaasını istenilen standartlarda ve etkili bir şekilde oluşturmak zaman, tecrübe ve sabır ister.Sadece link inşassını yapmanız yetmez, periyordik olarak websitenizin link profili analizini yaparak doğru yolda olup olmadığınızı ve stratejinizin işleyip işlemediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Başarılı bir link inşaası çalışması ancak site trafiğinin artması, aramana kelimelerde sonuçlarda üst sıralara çıkıması, index sayısı ve hızının artması bariz bir şekilde hissedildiğinde anlaşılır. Şayet link inşaası yaptığınızda bu sonuçları alıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Müşterilerinizden Backlink Alın: Eğer sürekli çalıştığınız müşterileriniz var ve sizin oluşturduğunuz markayı beğeniyorlar ise oluşturacağınız ikon veya logolar aracılığı ile kendi sitenize link almayı deneyin ( Google bunu Adwords Sertifika Programında  çok kullanır). Müşerinizin sizin ürettiğiniz elbiseyi giymiş halde çekildiği resmi veya sizin ürettiğiniz bir ürünü tanıtımı şüphesiz her açıdan sitenize ve marka değerinize katkı sağlayacaktır.

Firmanız İçin değerli, bilgilendirici bir Blog oluşturun:  Türkiye’de SEO uzmanları bu konuya çok önem vermiyorlar maalesef, özellikle kurumsal firmalarda sanki, arama motorları yasaklıyormuş gibi Blog açılması yönünde teşvik yok. Fakat Blog sayesinde kurumsal bile olsa site sürekli güncellenir ve buradaki eşsiz bilgiler marifetiyle diğer site ve bloglardan backlinkler alınabilir.

Viral Paylaşım ve Doğal Link Paylaşımını arttıracak içerikler oluşturun: Ziyaretçilerin başta sosyal paylaşım ağları olmak üzere, başka platformlarda paylaşmalarını teşvik edecek kaliteli ve bilgilendirici içerikler oluşturun. İçerriğin dilinin tek tip olmamasına dikkat edin, yani diğer bir ifade ile her zaman ciddi bir dil kullanmayın aynı zaman zaman espirili dikkat çekecek üzerinde düşünülmüş veya ironi yaparak içerikler oluşturmayı amaçlayın. Bu şekilde oluşturulan içerikler aynı zamanda marka değerinize de katkı sağlayacaktır. Bu şekilde ziyaretçi odaklı dil kullanılan içerikler sayesinde alınacak backlinklerin yukarıda açıkladığımızgibi, site kalitesinden domain otoritenize kadar bir çok noktada sitenize katkı sağlayacaktır.

Haber Değeri Olun: Medyanın, blogcuların ve basının dikkatini çekin ama dürüst yöntemlerle bunu yapın. Bunu başarmak için yaratıcı olmanız gerekiyor. Ve en azından şansınızı denemekten asla korkmayın. Buna somut bir örnek vermek istiyorum, pek kullanılmayan ama etkili bir yöntemdir, Dudu.com’un Seo çalışmalarına start verdiğim bir dönemde site hiç popüler değildi 2011 yılıydı yanılmıyorsam. O zamanlar  Dudu o kadar popüler değildi. Bazı medya kuruluşlarıyla kontağa geçtim ve proje hakkında bilgi verdim, çok ilgin sonuçlar aldım ve Ülke TV’de program yapan Melih Bayram Dede projeyi haberleştirdi. Aslında ben Melih Bayram Dede’den Yeni Şafaktaki köşesinde Dudu’dan bahsetmesini istemiştim ama beklemediğim bir şekilde girişimim çok daha iyi sonuç vermiş ve TV’de yayınlanmıştı.

O programın TV’de yayınlandığı gün siteye 25.000 civarı kişi gelmişti, ama Dudu.com hakkında yayınlanan o video dan da ekmek çıkarmam gerekirdi, bu videoyu kaynak olarak kullanarak Türkiye’nin önde gelen  forum ve bloglarıyla iletişime geçtim ve kaynak olarak Ülke TV’de yayınlanan videoyu kullandım, sonuç olarak 2 hafta gibi bir sürede siteye 85.000 civarında kayıtlı kullanıcı sağlandı.

Bu şekilde medya’nın gücünü kullanmaya çalışın, haber değeri oluşturabilecek içerikler veya veriler oluşturun, dönüşü hayal edemeyeceğiniz kadar etkili olabilir.

Backlink-Rehberi

Kaçınmanız Şey, Link Satın Almak: Google, Yandex ve Bing başta olmak üzere neredeyse bütün arama motorları link satın alan sitelerin arama morları sonularında çıkmasını sınırlar ve trafiğini azaltırlar. Hala arama motorlarının link alımını belirleyemediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her ne kadar arama motorları bu tür bağlantıların hepsini tesbit edebilir diyemesemde bu konuda ciddi efor harcadıklarından şüphem olmadığını belirtebilirim. Link satın alan veya bu tür işlerde girişimleri olan sitelerer veya geç belirlenir ve ciddi anlamda trafik kaybına uğrarlar. Bu yüzden uzun süre emek, zaman ve para harcayarak oluşturulan bir Link İnşası çalışmalarını hem de para ödeyerek riske atmanın çok mantıklı olmadığını düşünenlerdenim.

Bu bölümde kısaca arama motorlarının geçmişine bir göz atmış olduk ve Link İnşasının temellerini detaylı olarak ele aldık. Verdiğimiz örneklerle Backlink alımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve linklerin sınıflandırmalarını yaptık.

Bu makalenin bundan sonra yapecağınız Link İnşası çalışmalarına gerçek anlamda katkı yapacağına inanıyorum. Backlink alımı konusunda kafanızda oluşan bazı sorularıda cevaplamaya çalıştığım bu makale aynı konuyla alakalı başka makaleler’de yazmam gerektiğini bana gösterdi. Link İnşası ve backlink konusunda doğrusunu söylemek gerekirse anlatılması gereken bir çok şeyi hala anlatamadığımı görüyorum. Bu yüzden bundan sonra yazacağım yazılarla bu makaleyi destekleme çalışacağım. Makale içerisinde konunun anlaşılması için bazı video ve görseller kullanmaya çalıştım, umarım size yardımcı olur.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
İnternetten Para Kazanma Yöntemleri
Kaliteli SEO Çalışması
12 Comments
 • banu Oca 12,2017 at 17:49

  merhaba yazınız için teşekkürler ancak çok fazla yazım hatası var bence birçok kişinin anlamadığı yerler olmuştur.

  • Ersin Tezcan Şub 24,2017 at 11:04

   Banu hanım bunların neler olduğunu yazarsanız ben de detaylı açıklamalar yapabilirim. Belki ben yanlış biliyorumdur, hatamdan dönmek isterim.

 • bürosit Ara 19,2015 at 12:06

  faydalı bir yazı olmuş bencede teşekkürler

 • […] Link İnşası Rehberi aynı şekilde SEO açısından avantaj sağlayan backlink çalışmalarının nasıl ilerleyeceği konudunda harika ipuları veriyor. […]

 • […] Link İnşası Rehberi başlığında ise backlink çalışmasının temellerini ve nasıl ilerlemesi gerektiğinden bahsetmiştik. […]

 • kadir Ara 2,2015 at 15:22

  yazı güzel fakat zoraki uzatmışsın

 • […] Link İnşası Rehberi : Link inşası ve backlink rehberinde ciddi emek harcandı, özellikle yeni başlayanlara faydalı olacağında inanıyorum. […]

 • […] on-site – site içi içerik düzenlemesi,haber bültenleri, backlink çalışması veya Link İnşası , Anahtar kelime analizi ve optimizasyon dahildir.Bu modelde alıcının taleplerine, anahtar […]

 • […] Link İnşası Rehberi […]

 • […] Link İnşası Rehberi , link inşası rehberine mutlaka göz atamnızı öneririm. […]

 • Ali Yalçın Ara 16,2014 at 18:31

  Makaleniz için çok teşekkür ederim. Baştan sona kadar okudum ve çok faydalı buldum. Tekrar teşekkürler..

 • alpaslan Eki 26,2014 at 21:43

  Güzel bir çalışmaolmus

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage