facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

Kaliteli SEO Çalışması

kalitesi seoKonuya kısaca ‘‘ SEO çalışması nedir’’sorusunun cevabını vererek başlayalım. SEO çalışması; aranan anahtar kelimelerde arama motorlarında en üstlerde çıkarak sitenin ziyaretçi sayısını ve kazancını arttırma işlemlerinin tümüdür, diyebiliriz. Fakat bu açıklama ‘‘Arama Motoru Optimizasyonu’’ kavramı tam olarak karşılamaz, SEO çok daha kopmleks ve karmaşık bir kavramdır. Ama SEO çalışması nedir, sorusunun kesmen anlaşılmasına yardımcı olacağında inanıyorum.

Detaylara geçmeden önce Seondex için hazırladığımı videoyu izleyelim ve arama motorlarının nasıl çalıştığı ve SEO’nun önemini pratik olarak öğrenelim.

Eğer, SEO çalışması yaptırmak istiyorum diyorsanız ve nasıl yapılacağı hakkında fazla bilginiz yoksa, en doğrusu SEO uzmanı veya SEO hizmetleri veren firmalarla iletişime geçmenizdir. Eğer mümkünse siteniz için SEO çalışmalarına, sitenin kuruluş aşamasında başlayın, çünkü kuruluş aşamasında yapılan bazı hataların telafisi mümkün değil.

Şayet SEO çalışması yapmak istiyorum, lakin bütün SEO çalışmalarını öğrenerek kendim yürütmek istiyorum diyorsanız iki önerim var; eğer büyük hedefleriniz soksa ve sadece rekabet oranı düşük az sayıda anahtar kelimede Arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız buna zaman ayırmaya değer. Bir çak ayınızı ayırarak temel SEO kriterlerini öğrenerek sonuca varabilirsiniz. Amacınız eğer bu ise, buraya tıklayarak Google SEO Faktörlerini kısa yıldan öğrenebilirsiniz.

Fakat, hedefleriniz çok yüksekse, internette ciddi kazançlar elde etmek istiyorsanız, kurumsal firma, ürün pazarlamacısı, hizmet veya benzeri sektörlerde ciddi satışlar yapmayı hedefliyorsanız SEO uzmanı veya SEO firmasıyla çalışmanız kaçınılmaz.  Çünkü rekabetin yüksek olduğu sektörlerde kaliteli SEO çalışması yapacak seviyeye gelmeniz yılları alabilir, ki sürekli değişen bir alan.

SEO çalışmasın önemi, anlaşılmadığı sürece yaptırmanın anlamı yoktur. Öncelikli olarak kişi veya kurum SEO çalışmasının önemi nedir sorsunun tatmin edici cevabını alması gerekir. Kısa bir örnekle buna cevap verelim: Rekbetin fazla olduğu bir sektörde web sitesi açarak yüksek kazançlar hedefliyorsunuz. Sitenizi yayına geçirdiniz. Peki, sizinle aynı sektörde bulunan ve yıllar önce yayına başlamış otoriter yüzlerce site varken Google ve diğer arama motorları neden sizin sitenizi ilk sayfaya veya ilk sıraya çıkarsın? Google’ın sitenize ziyaretçi akışı sağlaması için neler yapılması gerektiğini ancak SEO uzmanı bilir. SEO çalışmasının önemi, sitenin varlığından önemlidir. Ciddi bir iddia ama öyle.

kalitesi seo hizmetiKaliteli SEO çalışması nasıl yapılır, ne kadar sürer; kaliteli SEO çalışması sitenin kurulmasından önce başlar ve bitmemeli. İnternet sürekli değişen bir alandır. Arama motoru optimizasyonu da aynı şekilde sürekli değişir. Bugün hayati önem taşıyan bir SEO kriteri yarın sıralamanızı olumsuz yçnde etkileyen bir faktör haline gelebilir. Çünkü kuralları koyan SEO uzmanı değil Arama Motorlardır ve maalesef kurallar sürekli değişmektedir. Bundan dolayı kaliteli SEO çalışması güncel ve sürekli olandır diyebiliriz. SEO çalışması ne kadar sürer sorusuna, E-Ticaret siteleri, sağlık, haber siteleri gibi arama hacmi yüksek kelimelerdeki siteler için, süresiz diyebiliriz, lakin kişisel blog, krumsal firma için limit koymak mümkün, ki şahsi kanatim en az 8 ay. Fakat bu sürede kalıcı başarı garanti edilemez.

En iyi SEO çalışması, güncel olandır. Aynı şekilde en iyi SEO taktikleri, güncel olanlardır. SEO çalışması yapma belirli aşamalardan geçer, site öncesi SEO, site dışı SEO ve site içi SEO olarak üç aşamaya ayrılır. Kaliteli SEO, belirttiğim üç aşamayı kapsamaldır.

Site öncesi SEO: Site kuruşmadan önceki aşama, sektör belirlenir, anahtar kelimelerin rekabeti ölçülür, anahtar kelime çalışmaları yapılır. Buraya tıklayarak Anahtar Kelime Rehberi makalemizde anahtar kelime analizi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.Site öncesi SEO çalışmasında sitenin iskeleri ve semantik çekirdeği oluşturulur. Site öncesi SEO aşaması hayati önem taşır, domain ismi tercihi, şablon, kategoriler, link yapısı v.s bütün çalışmalar bu aşamada planları. Bu aşamada yapılan hataların telafisi neredeyse yoktur. En çok ihmal edilen aşamadır.

Site içi SEO: Kaliteli SEO çalışması aşamasının ikinci kısmı, site kurulduktan sonra site içi linklemeler, katgoriler, içerikler, şablon, limk yapısı ve diğerler. Site öncesi SEO aşamasının, yani teorinin pratiğe geçirilmesidir. İlk aşamadan tek farkı, site içi SEO süresiz yapılır.

Site Dışı SEO: En kompleks, en riskli, en yıprastıcı ve bütün enlerin içerdiği kısım. En iyi SEO tekniklerinin uygulanması ve sürekli güncel kalınması gereken aşama.

kaliteli seo hizmetleriUmarım böylece SEO çalışması aşaması nelerdir sorusunun cevabı tatmin etmiştir.Son olarak, En iyi SEO yöntemleri ve en iyi SEO taktikleri güncel kalmaktır, asla unutmayın.

Örnek SEO çalışması, sitenin kazancıyla ölçülmelidir. Yanlış kanaat, kaliteli SEO çalışmasının ziyaretçi sayısının fazla olmasıyla eşdeğer olduğudur. Bu yargı kesinlikle doğru değil, Profesyonel SEO çalışması, ziyaretçi odaklı değil hedef kitle odaklıdır. Bir örnekle açacak olursak, E-ticaret sitenize binlerce kişi gelip alışveriş yapmıyorsa bunu sadece sitenin kalitesizliğine bağlamak yanlış olur, hedeflenen kitlenin yanlış olduğu ortadadır. Bu yüzden örnek SEO çalışması sitenin sektörü ne olursa olsun kazancını arttırandır. Bunu da ancak profesyonel SEO çalışmasıyla olur.

Bundan dolayı, SEO kelime çalışması yapmak ilk aşamada hayati önem taşır. Kelime çalışması yaparak sitenin semantik çekirdeğini oluşturmak ancak profesyonel SEO uzmanı ile olur.

Site SEO çalışması genelde aynı anda bütün arama motorlarını kapsar hatta, bazı arama motorları Google’ı kriter olarak alır desem yanlış olmaz. Google SEO çalışması yapıktan sonra sıralamalarda yükselmeniz Yandex ve Bing gibi diğer arama motorlarında da yükseleceğiniz anlamına gelir. Yahoo bu konuda daha farklı, doğrusunu söylemek gerekirse Yahoo’nun algoritmasının ülkemizde sağlıklı sonuçlar vermediğini düşünenlerdenim. Yani Google SEO çalışması yapmanız veya yaptırmanız ve Google’da yükselmeniz yeterlidir. Kısaca kalitesi Seo çalışması bütün arama motorlarında yükselmeyi sağlar.

Sitenize kaliteli SEO çalışması yaptırmaya karar verdiğinizde, eğer gerçekten bu konuyla alakalı bir fikriniz yoksa SEO danışmanlığı desteği almanızı öneririm, hem de başlangıç aşamasında. Çünkü, site SEO çalışması var olma yada olmama arasında ki keskin ve belirleyici çizgidir. Bundan dolayı SEO danışmanlığı aldığınız firma ve kişi hayati önem taşır. Doğru tercih başarıyı getirir.

Kaliteli SEO çalışmalarının belirli maliyetleri var. Genelde kurumsal firmalar, kurumsal SEO hizmetleri veren SEO firmalarından bu hizmetleri satın alırlar. Bunun dışında özellikle büyük firmalar kendi bünyelerinde SEO birimleri oluşturarak SEO uzmanı çalıştırılar, bunun nedeni maliyeti düşürmek. Böylece özellikle rekabetin fazla olduğu sektörlerde yüzbinlerce liralık SEO maliyetini %70/80 oranında düşürürler.Fakat orta ölçekli firmalar için kurumsal SEO hizmetleri satın almak daha mantıklı ve ekonomikdir.

Son yıllarda açılan ve bir veya birkaç kişi tarafından yönetilen blog tarzı siteler genelde SEO uzmanalrı ile çalışırlar veya yukarıda belirttiğim gibi temel SEO kriterlerini kendileri öğrenip uygularlar.

keliteşi seo çalışmasıSEO çalışması fiyatları sektöre ve rekabete göre değişir, sabit SEO fiyatı sadece bir firmada çalışan SEO uzmanının aldığı maaştır. SEO maliyetini, sitenin durumu ve yapısı da belirler. Rakiperin durumu, anahtar kelime sayısı, anahtar kelimelerin rekabeti, aranma hacmi seo çalışması fiyatını belirlenen temel kriterlerdir.

Bunun yanında ay olarak anlaşma sağlanırsa onun üzerinden de fiyatlar değişebilir, yani 2 aylık SEO çalışması, 4 aylık SEO çalışması çerçevesinde anlaşma yapılarak farklı fiyatlar alınabilir.

SEO maliyeti çıkarırken farklı firmalarla kontak kurarak SEO hizmetleri hakkında bilgi ve fiyat almak mümkün, dikkat edilmesi gereken aynı zamanda SEO hizmetlerinin içeriğidir.

Bazı Hususlar:

 • Kaliteli backlink çalışması, SEO’nın sadece bir kısmıdır, kendisi değildir.
 • Kalteli içerik, SEO’nın altın kuralıdır, E-Ticaret siteleri ve kurumsal siteler dahil.
 • Kaliteli tasarım, SEO çalışması için önemlidir.
 • Kaliteli planlama ve analiz, SEO çalışmalarının temelidir.

Kalitesi SEO çalışmalarımız hakkında bilgi almak, soru veya sorunlarınız için bize çekinmeden e-mail yazabilir veya telefonla arayabilirsiniz.

 

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
İyi SEO Firması Nasıl Anlaşılır
En İyi SEO Backlink Analiz Araçları
27 Comments
 • yenibosna çilingir Ağu 22,2016 at 12:08

  hocam iyi bir seo konusunda bilgi edindim saygılar

 • Kaliteli Seo Çalışması Ara 15,2015 at 14:38

  Semantik ve Kaliteli İçerik Olduğu Sürece Çok Az Backlink İle Her Zaman Zirveye Oynanır

  (Not: Temanı Editör’den Türkçeleştirsen İyi Olur ) =)

  • Ersin Tezcan Ara 15,2015 at 22:46

   Muhammet ”hakkımızda”kısmını blog açıldıktan 2 sene sonra oluşturma fırsatım oldu. Temanın Türkçeleşmesine daha 5 sene var:)

 • Rasim Eyl 25,2015 at 18:39

  Güzel yazı olmuş elinize sağlık.

 • Mehmet Eyl 4,2015 at 05:14

  Yazinizi beğendim yeni başlayan arkadaşlar için herşeyin aslında site kurulumundan önce olduğu gayet yerinde bir tespit.. Bu yazinizla ilgili gözden kacirdiginizi düşündüğüm ve sizi eleştireceğim tek nokta “kullanıcı deneyimi” yazıyı begenmekle birlikte hemen hemen her cümlede bir adet “SEO” sözcüğü geçmesi açıkçası okurken beni rahatsız etti.. 10 kelimede 3 defa kullandığınız bölümler var maalesef.. SEO konusunda hic bilgisi olmayan biri inanın bu yazının anahtar kelimesinin ne olduğunu anlayabilir.. Eğer basarili SEO = Doğallık ise bana bu yazı pek doğal gelmedi fakat içerik olarak basarili ve faydalanılabilir bir makale olduğu görüşündeyim..
  Saygılar..

  • Ersin Tezcan Eyl 11,2015 at 15:02

   Mehmet bey. Farkı gördüğünüz için teşekkürler. Bu yazıyı yazma amacım aslında bir konuyu test etmekti ve bilinçli olarak anahtar kelimelerde spam yaptım. Bunu farketmeniz beni mutlu etti. Test süreci bitsin yazının asıl güncel halini yayınlayacağım.

 • Enes Şimşek Tem 18,2015 at 15:48

  Yıllarca paramı boşa harcadığımı şimdi anladım. İsim tescil sitesi için SEO hizmetleri veren bir firmayla yıllarca çalıştım. Bana bahsettikleri tek şey durmadan backlink almaktı. Tonlarca para verdim backlink çalışmasında. SEO hizmeti veren firma istanbulda, şimdi adını paylaşmayacağım. Aldıkları para haram olsun onlara. İnanın içim yanıyor.
  Ben 15 anahtar kelime için 3 yıl boyunca ayda 4.000 TL fazla para veriyordum. 2012 yılında neredeyse 1 sene boyunca istediğimiz bütün anahtar kelimede 1. sayfa 1. sırada kaldık ama sonra yavaş yavaş düşüşler başladı. Daha fazla backlink almak içim SEO firması benden daha fazla para almaya başladı.

  Ama buna rağmen düşüşü durduramadılar, nihayet 2014 yılında bir çok anahtar kelimelerde sıralamaya bile giremez hale geldik. Bunlar daha sonra bana paravan bloglar açmalıyız, her anahtar kelimeye bir domain alıp site kurmalıyız dediler. Algoritma değişti bu yüzden SEO eskisi gibi değil dediler, inanın server satın aldım. Ne dediyseler yaptım ama maalesef tükendim.
  İlk defa içinde backlink geçmeyen bir SEO çalışması nasıl yapılır yazısı okuyorum. Çok teşekkürler.

 • Mustafa Yıldırım Tem 15,2015 at 00:20

  Makaleye mi düştüm yoksa cennetemi düştüm anlamadım. SEO çalışmasını çok mantıklı ve doğru ele almışsınız. Başkalarını bilmem ama benim için oldukça faydalı bir yazıl oldu. Çok teşekkür ediyorum.

 • […] En çok yapılan mobil SEO hataları […]

 • […] görsel olarak SEO‘yu açıklayarak daha kolay anlaşılmasını sağlamaya çalıştık. Kaliteli SEO çalışması her şeyden önce en ince detaylarına kadar düşünülmüş palnla […]

 • […] ekleyebilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanarak ve tecrübelerinizden faydalanarak Seo açısından daha farklı amaçlar içinde kullanabileceğiniz bir […]

 • […] Kaliteli SEO Çalışması […]

 • […] Kaliteli SEO çalıması eğer bilmiyorsanız ancak uzmanı tarafından yürütülür veya bir SEO firmasından seo hizmetleri satın alınır. […]

 • masterseo Şub 28,2015 at 18:17

  Faydalı makale, böylece kısa da olsa kaliteli seo çalışması nasıl yapılmalıdır ve kaliteli seo nun sürecini görmüş olduk. Yazıda sürekli içeriğe de vurgu yapılması doğru. Maalesef backlink paketlerine harcanan para içeriğe asla harcanmaz. İnsanlar binlerce lirayı backlink almak için harcarlar ama bir makaleyi 3-4 liraya yazdırmaya çalışırlar. Amerika’da uzmanları 1000-1300 kelimelik makaleyi 60-70 dolara yazarken burada 1000 kelimelik makalenin fiyatı 10 lira. Forum sitelerinde görüyoruz. 300 kelimelik yazıya insanlar makale diyorlar. Kaliteli seo çalışmasının K si bile yok. Türkiye’de 3-4 firma ve kişiden başka bu işi hakkıyla yapan insan yok, belliki buna vurgu yapılmış. Bunda anlaşılmayacak bir şey yok.

 • Cevdet Şişman Şub 28,2015 at 12:14

  ”Kaliteli SEO çalışması böyle olmalı site kurulmadan önce başlamalı” sözü özellikle sadece backlink kasarak yükseleceğini sananların kulağına küpe etmeleri gereken bir cümler. Başarılı yazı bence, 100 lerce kere söylenenler tekrar edilmiş ama buna rağmen birileri yine anlamayacak.

 • Kenan Şub 27,2015 at 17:52

  Site öncesi SEO çalışması hakkında haklılığınıza katılıyorum. Bir sitem i 4 dilde açmıştım ama aynı domainde, yani aynı anda bir sitede 4 farklı dilde makalleler yayınlıyordum. İşler yürümedi , bu sefer her dil için başka site açtım ama 2 yılımı heba ettim. Kaliteli SEO çalışmasının site kurulmadan başladığı konusunda sizinle hemfikirim. Yazı genel hatlarıyla yorumlarda denildiği gibi sadece SEO’u bilen kişilere ipucu verir nitelikte, yoksa yeni başlayanların çok fazla alabileceği bir şey yok maalesef. Bu arada yorum yapan arkdaşlar gibi kalitesi seo açısından semantik nasıl oluşturulur ve semantik hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. İçerik oluşturmak için LSİ nasıl kullanılır bilmek isterim. Ayrıca bir yazının semantik değerini arama motorları nasıl ölçüyor, nasıl değerlendiriyor, semantik değeri belirleyen servisler var mı? Bu konu hakkında da bahsederseniz sevinirim.

  • masterseo Şub 28,2015 at 18:24

   Semantik meselesi ben kendimi bildim bileli var ama anladığım kadarıyla bu backlink konusuna çözüm bulamayan Google en sonunda en doğrusunu yaparak semantik konusuyla sıralama soruunu çözemeye başladı. Böylece gerçekten kaliteli içeriği olan siteler yükselişe geçti. Bundan sonra alınan backlinkin değerini de sitenin içerik kalitesi belirleyecek. Böylece içeriği kalitesiz olan siteler ne kadar backlink kasarlarsa kassınlar boşuna. hatta kendi ayaklarına sıkmış olacaklar. Yalnız yeni sistem arama sonuçları da daha oturmuş değil. Anahtar kelime içeren domain birinci sıraya çıkabiliyor, biraz da backlink kasınca tamama. Şuanda böyle bir saçmalık var.Fakat ilerleyen güncellemlerde böyle sitelerin de canını okuyacaktır google.

 • Fatih Beşiktaş Şub 27,2015 at 14:36

  Kaliteli SEO çalışması hakkında yazdığınız bu yazı bir yönüyle sorunlara parmak basarken diğer yönüyle bazı ipuçları vermiş. Ama diğer arkadaşların yazdığı gibi eski makalelerinizle kıyaslandığında sanki bir şeyleri saklamaya çalışmışsınız:). Galiba artık size de SEO seo teknikleri, taktikleri bana kalsın siyorsunuz:). Yorumlarda ” Bilgi vermek amaçlı” yazmışsınız ama 3-5 ipucundan başka bir şey yok, beni hayal kırıklığına uğrattı bu makale. Umarım bir sonraki makalenizde gerçekten SEO semantik ilişkisini anlatırsınız, çünkü daha önceki makaleler gerçekten inanımaz ufuk açıcı oldu benim için, beni en çok ilgilendiren keliteli seo çalışması için semantik makalelerde nasıl kullanılır? Bunu anlatırsanız ve pratik bazı çalışmalar yayınlarsanız çok sevinirirm. Bu makaleyle alakalı ayrıca bir sorum olacak ” Kaliteli seo çalışması en az 8 ay süremeli ve bir yerde SEO çalışması bitmemeli demişsiniz” bunu nasıl anlamalıyız? Yani durmadan seo çalışması için para mı harcayacağız, yada firmalar durmadan kaliteli seo çalışması yapılsın diye seo uzmanlarına durmadan para mı akıtacak? Bu saçma değil mi. Bunun bir seferliğe yapılıp kesin sonuç alınan bir çeşidi yok mu?

 • Fatih Şub 26,2015 at 20:28

  En az 8 ay SEO çalışması kısmını anlamadım, normal kişisel bloglar için demi böyle yani? Bu çok uzun bir süre değil mi sizce? + masraf daha da artacak. Kaliteli SEO çalışması yapmak bu kadar uzun zaman alıyor mu?

 • Seocu Şub 26,2015 at 19:49

  Üstad siteye aboneyim, şimdiye kadar yazdıklarınızdan çok şey öğrendim ama bence bu makale size yakışmadı. Sanki yazılmış olsun diye yazılmış bir makale. SEO hakkında eskiden yazdığının makaleler ufuk açıyordu. Umarım arkadaşların dediği gibi taktik değiştirip bizi hayal kırıklığına uğratmazsınız

  • Ersin Tezcan Şub 26,2015 at 20:12

   Teşekkürer. Aslında ara ara böyle konuları ele alıyordum. Çünkü SEO ve SEO çalışmasının hala yanlış anlaşıldığı veya anlatıldığı kanaatini taşıyorum. ”Kaliteli SEO Çalışması” başlığında bir makale ele almamın asıl nedeni aslında bu. Yani bu makale öğretici değil bilgilendirici. Fakat yinede eleştiriniz için teşekkürler, belki daha iyi olabilirdi. Bundan sonraki yazılarda sadece bir yönlü olmamasına çalışacağım.

 • Mert Ekşi Şub 26,2015 at 19:27

  Diğer yazılarınızı daha önce okumuştum, Youtube SEO ve Googe SEO kariterleri beni bu siteye bağlamıştı. Uzun aradan daha yeni makale gördüm sitede umarım devamı gelir. Seondex ten çok şey öğrendim. Bu makalede çok detaya girmemişsiniz, doğrusu sadece önemli ipuçları vermişsiniz. Umarım siz de artık SEO tekniklerini taktiklerini kendine saklayanlardan olmazsınız.

  • Ersin Tezcan Şub 26,2015 at 20:15

   Teşekkürler Mert, ”Kaliteli SEO Çalışması” yazısını yazarken aslına sadece bilgilendirmek istedim ama siz ipuçlarını almışsınız buna sevindim. Aslına çok önemli şeyler var içerikte, lakin bazen insan önündeki problemi çözen anahtarı göremiyor ve dönüp duruyor.

 • Levent Can Şub 26,2015 at 18:43

  Merhaba, kaliteli SEO her zaman istenilen bir şey ama bunu yapabilen çok az. Doğrusu ben SEO denilince aklıma sadece backlink almak gelirdi, bize hep bundan bahsedildi. Demek oluyor ki biz kaliteli SEO yaptımıyormuşuz, daha doğrusu sadece backlink alınması için para ödüyormuşuz. Birde ”Google SEO Faktörlerini ” makalenizi de okudum. Çok doyurucuydu, teşekkürler.

 • Meryem Şub 26,2015 at 03:48

  Teşekkürler Ersin bey, makalenizi ilgiyle okudum. Sitenin semantik çekirdeği konusunu açarmısınız? Ayrıca LSI içerik oluştururken nasıl kullanılır? Cevabınızı bekleyeceğim.

  • Ersin Tezcan Şub 26,2015 at 20:09

   Sitenin semantik çekirdeğini oluşturmak SEO açısından çok önemli hale geldi. Gerçi bu eskiden beri böyleydi ama iş giderek değişmez kural haline geliyor. LSİ başta olmak üzere SEO semantik ilişkisi hakkında bir yazı hazırlıyordum zaten ama konu çok karışık. Gerçi ben semantik içerik nasıl oluşturulur onu ele almayı planlıyordum. Sizinde uyarınız değerlendirerek diğer yazılarıma LSİ den bahsetmeye çalışacağım

 • Kenan Türkyılmaz Şub 26,2015 at 03:42

  Kaliteli SEO hakkında daha fazla fikir edindim. Şimdiye kadar aldığımız SEO hizmetlerinde hep backlinkten bahsediyorlardı, bizde onayorduk, 3-5 ay sonra Google sıralamalarından düşüyorduk sonra hadi babam bir daha kaliteli backlink almaya. 2 yıldır böyle. Şimdi daha iyi anladım zokayı nerede yediğimizi. Bilgiler için teşekkürler.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage