Blog

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İnternetten para kazanma konusunda azimliyseniz bu yazıyı okumalısınız  ama sihirli bir değnek peşindeyseniz bu yazı size göre değil.

Emekli, öğrenci, ev hanımı, çalışan olmanız önemli değil, sosyal statünüz veya geliriniz ne olursa olsun, ek gelir elde etmek istiyorsanız bu yazı size yardmcı olabilir.

Yaşadığımız çağda teknoloji öyle bir noktaya geldi ki, online, diğe tabirle sanal ortamda kazanmak dahası büyük firmalar kurup yüksek kazançlar elde etmek mümkün.

İnternet öyle bir ortam ki, para kazanmak isteyenler için de önemli bir araç haline geldi.

Günümüzde homeofis sayısı giderek artıyor ve bunun en önemli nedeni internetin gün geçtikçe para kazanma noktasında cazibesinin artmasıdır.

Bu yazı da internettten nasıl para kazanılacağını detaylı şekilde ele alacağız.

 • Baştan söyleyeyim, anlatacağım şeyler kolay yapılacak şeyler değil, bu yüzden, zoru sevmeyenler zaman kaybetmesinler.

İnternette Ayda Kaç Para Kazanabilirim?

İnternetten para kazanmanın yöntemleriAsıl konuya girmeden önce internette ayda ne kadar kazanırım? sorusunun cevabını arayalım.

Online para kazanmak isteyenlerin en çok merak ettikleri şey ne kadar para kazanabilecekleri şüphesiz.

Bu sizin yeteneklerinize, yapmak istediğiniz işe, internet üzerinden para kazanmak istediğiniz işe ayıracağınız zamana, sektöre ve bir çok diğer faktöre bağlıdır.

Bir örnekle açacak olursak, çok iyi bir yazarsanız, yazma yeteneğiniz varsa farklı rakamlar, dil biliyor ve internet üzerinden dil eğimi, tercüme işleri yapmak istiyorsanız farklı rakamlar, iyi bir webmaster veya programcıysanız çok daha farklı rakamlar söz konusu.

Net bir rakam ortaya koymak yanlış olur, fakat, azimliyseniz ve gerçekten bu işi yapmaya karar verdiyseniz çok iyi rakamlar kazanmanız mümkün.

İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim

Şimdi asıl konuya girebiliriz. Özellikle gelişmiş ülkelerde, insanlar artık internet üzerinden para kazanmaya eskisinden çok vakit ve enerji harcıyorlar.

Bunun en önemli nedeni, internet üzerinde dönen büyük paralardan  pay almak. Ülkemizde de son yıllarda bu gündemde ama hala istenilen seviyede değil.

Umarım bu yazı, bir çok kişiye ilham kaynağı olur.

1.Blog Yazarlığı İle Para Kazanmak

Günümüzde blog yazarlığı ülkemizde de yavaş yavaş popüler olmaya başladı, özellikle aile bütçesine destek olmaya çalışan bayanlar, ev hanımları, moda, sağlık, eğitim ve bir çok alanda blog yazarlığından para kazanıyorlar.

İnternetten para kazanmak istiyorum diyorsanız, en kolay yöntemin blog yazarlığı olduğunu söyleyebiliriz. Ama ‘‘ armut piş, ağzıma düş’’ mantığı burada işlemiyor.

Blog yazarlığı günümüzde bilinen en popüler online para kazanma yöntemidir. Böyle olmasına rağmen yine de kısaca blog nedir?, sorusuna cevap verelim.

Blog: ‘‘Web’’ , ‘‘Log’’ kelimelerinden türetilmiştir. Kısaca, insanların istedikleri bilgileri internette kendilerine ait platformlardır. Bu platformlara biz Blog diyoruz.

Şuanda, ‘’iyi güzel de ben blog nasıl kuracağım, onu bilsem zaten para beni bulurdu’’ dediğinizi duyar gibiyim.

Blog Kurulumunu Nasıl Yaparım?

Evet, blog kurmanın biraz teknik bilgi gerektiğinin farkındayım ama bu sorunu çözme yolları da var.

Dünya çağında kullanılan Google servisi Blogger i kurmak için sadece Gmail hesabınız olması yeteri.

Ama çok daha profesyonel  blog oluşturmanız her zaman sizin için faydalıdır. Blogger dışında WordPress tabanlı bloglar kurabilirsiniz.

Blog kullanımı hakkında hiçbir teknik bilginiz olmasa bile rahatlıkla yönetebileceğiniz eşsiz WordPress blog kurdurmanın maliyeti oldukça düşük.

Kurmak istediğiniz blog için domain, hosting ve diğer masrafların maksimum yıllık 300-400 TL yi geçmeyeciğini düşünürsek, işe hemen koyulmak için bekemenin anlamı olmadığını söyleyebiliriz.

Blogizma desteğiyle, kısa sürede blogunuzu oluşturarak, yazılarınız yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Blogu kurduk, şimdi ne olacak?

Şimdi ikinci aşamaya geçiyorsunuz, yani en önemli aşama, düzenli belirli bir konuda yazılar girerek internet üzerinde hedef kitleye ulaşmanız gerekiyor.

Blogunuzun ziyaretçi sayısının artması oluşturacağınız kaliteli bizim içerik dediğimiz, yazılara bağlıdır.

Kullanıcının sorunlarına çözüm sunan içerikler.

Aslında bu bahsettiğim şey SEO’nın bir parçasıdır. Blogunuzun google sıralamalarında yükselmesi için SEO çalışmasını kendiniz yapabilirsiniz.

Nasılmı?

Blogumuzu kurduk, yazılarımızı girmeye başladık. Para nerde? Blog yazarlığından para nasıl kazancağız.

Acele etmeyin, en başta, bunun kolayı seven kişilerin işi olmadığını söylemiştim.

Siteniz en az 600 kelimelik yazılar girmeye çalışın, mümkünse her gün, değilse haftada birkaç gün ve artan zamanınız olursa, bunu SEO araştırmalarına ayırın, SEO nedir , nasıl yapılır, site analizi nasıl yapılır, Google analytics nasıl kullanılır, Google webmaster tools nedir, nasıl kullanılır gibi spesifik aramalar yapın.

Kafanız karışmasın diye detaya girmiyorum ama bunları öğrenin, çünkü, sitenize günde kaç kişi geliyor, hangi sayfaları ziyaret ediyorlar ve buna benzer bazı bilgileri bu araçlar sayesinde öğrenebilirsiniz.

Bu teknşk kısmı bir kenara bırakıyorum, not olarak bir kenara kaydedin ve özellikle Google analystic ve webmaster toolsu kullanmaya çalışın, profesyonel seviye de olmasada olur.

İyi de para konusuna hala gelmedik?

Biraz daha sabır, burada her şeyi sizin için anlatmaya çalıştığımız bilmenizi isterim.

Blogunuzdan en popüler iki şekilde para kazanma yöntemş vardır.

 1. Adsense: Adsense kısaca açıklayacak olursak bir Google reklam servisidir. Siteleri dolaşırken karşınıza mutlaka çıkmıştır. Blogunuzdaki yazıların sayısı 70-80 taneye ulaştığında (bu bir kriter değildir) buraya tıklayarak adsense reklamları için başvuru yapabilirsiniz.

Google yetkilileri sitenizin uygun olduğuna karar verirseler, reklamlar yayınlanır ve siz para kazanmaya başlarsınız.

Önemli NOT: Adsense başvurusu için acele etmeyin, blogunuzu geliştirirken adsense hakkında da araştırmalar yapıni nasıl başvurulur, hangi kriterler gereklidir ve benzeri konuları araştırarak iyice konuyu kavrama çalışın.

 1. Tanıtım: Blogunuzda oluşturduğunuz kaliteli içerikler sayesinde yükselecek ve bu sektörle alakalı firmaların dikkatini çekecektir. Moda hakkında yazıyorsanız, online giyim firmaları, e-ticaret siteleri sizi bulacaktır, siz de onları bulabilirsiniz ve reklam teklifinde bulunabilirsiniz.

Veya, sağlık, eğitim, yabancı dil eğitimi, örgü, yemek tarifleri, teknoloji, konu her neyse o sektörle alakalı firmalara ulaşarak blogunuzda belirli bir ücret karşılığında reklemlarını yayınlamayı teklif edebilirsiniz.

Blog yazarlığından ayda ne kadar kazanabilirim? Cevap… sınır yok. Bu tamamen sizin performansınıza bağlı.

Ayda ne kadar kazanacağınıza dari bir rakam vermek yanlış olur. Fakat, gerçekten emek vererek ve kendinizi blog yazarlığı noktasında geliştirerek devam ederseniz, 4-5 ay sonra hem adsense, hemde tanıtım/reklam marifetiyle tatmin edici rakamlar kazanmanız mümkün.

Yukarıda bahsettiğim iki yöntemle bloglarından aylık 1000 -2500 TL kazanan profesyonel blogerlar var.

2. Yazı Yazarak Para Kazanmak

Bilgi çağında yaşıyoruz. Böyle bir çağda görsel ve yazılı bilgiye hakim olmak pazarlamacıların da elde etmek istedikleri önemli bir güç.

Güncel, dikkat çekici, cezbedici, bilgilendirici bilgi oluşturmak için reklam ajansları, SEO firmaları, pazarlama firmaları birbirleriyle yarışıyorlar ve inanılmaz rekabet halindeler.

Bu durum aynı zamanda yazı yazma, yani içerik/bilgi oluşturma yeteneği olan kişilere kazanç kapısı açıyor.

Günde, 3-4 saatinizi ayırıp yazı yazarak 35 -40 TL kazanmanız mümkün. Ülkemizde maalesef profesyonel anlamda genele açık yazarların toplanıp yazılarını pazarlayabileceği bir platform yok ama

 • Net Türkiye’nin önde gelen webmaster sitelerinden R10’da yazdığınız makaleleri satışa sunabilir veya buraya tıklayarak ilgili bölümde makale siparişleri alabilir veya satabilirsiniz.
 • Wmaraci webmaster forumunda buraya tıklayarak ilgili kısımda makalelerinizi pazarlayabilir veya alıcılarla iletişime geçerek makale işleri alabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, Rusya’da  internette verilen reklamların, Televizyon kanallarına verilen reklamlardan daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

İnternette ise artık içerik pazarlama yükü, sayıları belkide milyonlara varan bağımsız çalışan insanların üzerinde.

İnternetten para nasıl kazanılır

Gelişmiş ülkelerde bu şekilde para kazanan insanlarıns ayısı milyonların üzerinde, örneğin Rusyanın önde gelen platformlarından Advego’da 1.3 milyon kişi günde 30 bin toplamda 32 milyon işlem, ve 1.2 milyon makale satışı yapmış. Sitenin yıllık cirosu milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Eğer kaleminiz güveniyorsanız yukarıda bahsettiğimiz, forumlardan, dijital ajans veya SEO firmalarıyla iletişime geçerek makalelerinizi pazarlayabilir veya onlar için sürekli yazmayı tekkif edebilirsiniz.

Türkiye’de

 • Bionluk aynı şekilde yazdığınız makaleleri pazarlama alanı olarak kullanabilirsiniz.

 3. Youtube’da Para Kazanmak

Diğerlerine göre internetten para kazanma adına biraz daha kolay bir yöntem. Yapmanız gereken sadece güzel, ilgi çekici, bilgilendirici videolar çekerek youtube kanalınıza yüklemek.

 • Youtube Adsense aynı şekilde Google’ın bir servisi. Mutlaka youtue’da video izlerken karşınıza çıkan videoları görmüşsündüz. İnsanların bu reklamlara tıklaması size para kazandırıyor.

Buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Youtubedan para kazanamak diğerlerine göre biraz daha kolay görünebilir, sorun insanların ilgisini çekecek çok fazla izlenme oranı yakalayan video içerikoluşturmakta.

Bildiğiniz gibi, youtube telif haklarına oldukça önem veriyor ve başkalarına ait videoların yayınlanmasına izin verimiyor. Bu durum tabii, bu işi profesyonle yapanlar için geçerli değil, onlar her hakukarda bir yolunu buluyorlar.

Youtube da her konu hakkında mükemmel videolar hızrlamaya çalışma yerine sadece bir konuya odaklanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Youtube videolarını izleme oranını arttırma tenşkleri için

Buraya insanların kazançlarını gösteren bazı görseller koymayı doğru bulmuyorum ama Youtube Adsense ile çok ciddi para kazanmak kesinlikle hayal değil, mümkün.

Olga Kay

veya…

Mimi Ikonn

sizce ayda Youtube Adsense den ne kadar kazanıyordur?

100.000 dolar desem…

Türkiye’de bu kadar kazanan var mı bilmiyorum

Ama çok iyi kazananlar olduğuna eminim.

Doğru adımlar atarsanız bu sizin için de geçerli, başarabilirsiniz.

4. E-Ticaret Sitesinden Para Kazanmak

E-ticaret sitesi de son yıllarda internetten para kazanmak adına bireysel girişimcilerin tercih ettiği yöntemler arasına girdi.

Eğer sadece parası olan yatırımcıların e-ticaret sitesi açtığını düşünüyorsanız, her ne kadar ülkemizde bu konuda farkındalık yaratılmış olmasa da, azımsanmayacakkadar kişi kendi e-ticaret sitesini kurarak ek gelir elde etmeye çalışıyor.

Bence e-ticaret sitesi şimdiye kadar internetten para kazanma yöntemleri arasında en ilginç ve zevkli olanı.

Çünkü, internette e-ticaret sitesi açtığınızda kendinizi bir işletme açmış gibi hissediyorsunuz ve satış yaptığınız her üründen kazandığınız para sizi diğer ürünü satmak için motive ediyor.

E-ticaret sitesinden para kazanmaya karar vermeden önce internetten konuyla ilgili araştırma yapmanızı öneririm. Özellikle;

 • E-Ticaret SEO Rehberi adlı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiyee diyorum. Bu yazıda özellikle biresysel girişimcilerin yaptıkları hataları ele aldık. E-ticaret sitelerinin SEO uyumlu kurulumunu, eksiklerin nasıl giderilmesi gerektiğine dair bir çok konuyu herkesin anlayacağı şekilde, detaylı ele aldık.

Yukarıda belirttiğim makale dışında, bu konuyla alakalı bazı uyarılarım olacak. Çünkü, e-ticaret sitesi girişimlerinin maalesef çoğu başlangıç aşamasındaki hatalardan dolayı başarısızlıkla sonuçlanmakta.

E-ticaret sitesi kurmak artık günümüzde oldukça kolay, çünkü hazır sistemler  yardımıyla birkaç saat içerisinde anlaştığınız firma sitenizi kuruyor ve size teslim ediyor.

Fakat, kurum esnasında SEO açısından olmazsa olmaz bir çok işlem gözardı ediliyor.

Eğer, site sahibi bu konu hakkında bir şey bilmiyorsa, zaten bütün çalışmalarına rağmen satış yapamayınca işi bırakıyor, çalışma azmi kırılıyor.

Bundan dolayı, önce

 • Ciddi bir araştırma yapmanız lazım, e-ticaret siteri kurulumu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, olmazsa olmazlar nelerdir gibi, konulara hakim olmaya çalışın.
 • Genelde yapılan en büyük hata, öncü e-ticaret siteleri gibi binlerce ürün pazarlamaya kalkmak. Bu biresysel e-ticaret sitesi girişimlerinde yapılan en büyük hata. Belirli bir ürünle yönelmelisiniz. Çünkü binlerce ürüne girerek, lider, otoriter firmlalarla başetme şansınız yok.

 

E-ticaret sitesi paketleri: İdealsoft, projesoft ve diğer firmaların e-ticaret sitesi paketlerini satın almadan önce, yetkililerden hizmetler hakkında bilgi alın, aradaki farkları kaşılaştırın.

Belkide WordPress tabanlı kendi sitenize özgün bir e-ticaret sitesiyle yola çıkmanız gerekir, doğru olan kararı araştırmlaraınızdan sonra alın ve işe koyulun.

Neler satarak kazanabilirsiniz, illa birilerinin ürünlerini pazarlamak zorunda değilsiniz, kendi imkanlarınızı değerlendirin.

E-ticaret sitesi sadece elektronik eşya, giyim satılan siteler değildir, tarımla ilgileniyorsanız meyveler, sebzeler pazarlayabilirsiniz, müşterilerinizi bu site üzerinden bulabilirsiniz.

Tarımla ilgileniyorsanız, et, süt, yumurta, bal, peynir organik gıdalar arayan büyük bir kitleye siteniz üzerinden ulaşabilirsiniz,

Ev hanımıysanız, elişi, dantel, örgü ürünlerini pazarlayabilir, hediyelik otantik eşyalar pazarlayarak online para kazanabilirsiniz.

Online Giyim Alışveriş Sitesi Modasto gibi çok kapsamlı ve bütün ürünleri içeren giyim sitesi veya blogu yerine, sadece bir veya bir kaç ürüne yoğunlaşırsanız o zaman rekabet hacmi yüksek ürünlerde bile kısa sürede yükselerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Online giyim sitesi kurarken, bireysel girişim yaptığınızı ve binlerce üründe yükselmenizin zor olduğunu bilmelisiniz.

Çok ürün çok hit mantığı yerine az ürün çok hit stratejisini izlemelisiniz.

Mobilya, dekorasyon, oymacılık, resim, hediyelik eşyalar kendi yeteneğinize göre bu listeyi genişletebilirsiniz.

Bir konuda uzmansanız, danışmanlık hizmetleri verebilirsiniz, rehber, tercüme, emlak, eğitim, dil eğitimi aklınıza gelen, hatta gelmeyen bir çok şeyi siteniz üzerinden pazarlayarak kazanabilirsiniz.

5.İnternetten Para Kazanmanın Başka Yolları.

Affiliate Marketing, gelir ortaklığı, e-mail yazarak, sms göndererek, sosyal medya reklamları v.s bir sürü farklı yol ve yöntemle internetten para kazanmak artık günümüzde mümkün.

Butada internetten para kazanabileceğiniz en popüler ve gerçekten üzerinde yeterince emek, zaman ayırınca kazandıracak popüler yöntemleri ele aldık.

Bunların dışında kalan çok para kazandıracak farklı yöntemler olabilir lakinin, o yöntemlerde özellikle bazılarında zaman harcamaktan başka kazancınız olmayacaktır.

E-ticaret, blog yazarlığı, makale yazarlığı, adsense, youtube üzerinden para kazanmak daha çok isizn performansınız ve becerilerinizle alakalı.

Bu platformlarda ne kadar emek harcar, kendinizi geliştiriseniz o kadar fazla kazanabilirsiniz. Yani, her şey tamamen sizin kontrolünüz altında ve size bağlı.

Sonuç

Günümüzde internetten para kazanmak çok daha kolay hale geldi Bundan dolayı emekli, öğrenci, ev hanımı, çalışan, kişinin sosyal statüsü ne olursa olsun, genele hitap eden internet herkese hitap edecek sektörler, kitleler bulmak mümkün.

Eğer şimdiye kadar böyle bir şey düşümediyseniz, bu yazıyı okuduktan sonra gündeminize alacağınızı umuyoruz.

İşe koyulma konusunda önünüze aşılamayacakmış gibi görülen engellerin çıkacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, hiçbir teknik bilginiz olmamasına rağmen, başladığınızda herşeyin çorap söküğü gibi çözüleceğine emin olun.

Konuyla ilgili sorun, sorularınız veya yardıma ihtiyacınız olursa yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz, böylece sizin karşılaştığınız problemlerle başkaları karşılaştığında çözümü buradan bulabilirler.

Seondex
Seondex SEO ve SEM dünyasından güncel haberler ve ipuçları paylaşır.
You may also like
SEO Sözleri
Sitelinks Search Box Eklentisi
2 Comments
 • kocaeli webtasarım Şub 12,2016 at 04:36

  Yararlı bir makale olmuş elinize sağlık. internetten para kazanmak için çok kapı var ve bunların bir kaçını sıralamışsınız. elinize sağlık

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:22

   Ben teşekkür ederim.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage