İnternet Tarayıcısının Logosunu Değişiyor

Dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft, internetin çıktığı ilk günden bu yana en popüler tarayıcı olma özelliğini taşıyan İnternet Explorer markasının popülerliğini yitirmesi ile birlikte 2015 yılında artık işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak Microsoft Edge’ye geçti. Yaptığı bu yeni atılımla hız güncellemeleri ve çeşitli yenilikler getiren şirket bu kez de tarayıcının logosunu değiştiriyor.

Windows 10’larla birlikte hayatımıza giren yeni Microsoft Edge’nin logosu İnternet Explorer’a benzer bir tasarım taşırken, artık baştan bir logo tasarımına geçilecek gibi görünüyor. Ortaya çıkan logo tasarımı, yine e harfini andıracak şekilde tasarlanmış olsa da, temelinde internette sörf yapmak fiilinden yola çıkılarak bir sörf tasarımı ortaya konmuş.

Chromium tabanlı internet tarayıcı Microsoft Edge’de yine de e harfinden vazgeçilmemiş olması, şirketin köklerine duyduğu saygıyı bir kez daha görmemize vesile oldu. Eski tasarıma göre çok daha modern duran logo, ilk etapta kullanıcılar tarafından beğenilmiş gibi görünüyor. Son derece modern ve yenilikçi duran tasarımın renkleri de eski tasarıma benzer bir şekilde mavi tonlarından oluşturulmuş.

Bunun yanında şirketin diğer ünlü ürünlerinde yer alan akışkan stil korunmuş ve bir uyum yakalanması amaçlanmış. Henüz Android’deki Edge arama motorlarında da bir değişim olmadığı görülüyorken, değişimin bilgisayar tarayıcılarına geldikten sonra yapılacağı tahmin ediliyor. Eski logoya nazaran daha profesyonel ve modern bir logo taşıyacak olan Microsoft Edge’nin, en büyük rakibi Google Chrome ile yarışa eskisi gibi güçlü dönüp dönemeyeceği ise merak konusu. Fakat piyasada en çok kullanılan Google Chrome, artık insanlarına aklına yer etmiş ve özellikle bilgisayarlarla yeni haşır neşir olmuş kişilerin çoğunun kullandığı tek arama motoru halini almış durumda. Microsoft, işletim sistemindeki başarıları bu tür uygulamalarla da genişletmeyi amaçlıyor. Özellikle işletim sistemi haricindeki ofis uygulamaları ile hala gözle görülür bir rakibi bulunmayan şirket, tüm enerjisini bu tür yeniliklere harcayabilecek durumda. Ağustos ayında yayınlanmış olan beta sürüm ile birlikte Microsoft Edge çok daha kararlı ve hızlı hale getirilmiş durumda. Yine de kullanıcı alışkanlıklarının değişmesinin çok uzun süreler aldığı hesaba katıldığında, Microsot’un internet tarayıcısının piyasadaki eski popülerliğini kazanması zor görülüyor.

Yazar |2019-11-05T07:44:23+00:0005.11.2019|

Yorum Yap