İnstagram’a Yanlış Bilgi Uyarısı Ekleniyor

Dünyaca ünlü fotoğraf paylaşım platformu İnstagram’da kullanıcılarını kalitesiz içeriklerden korumak adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Önceki aylarda karşımıza çıkmaya başlayan uygunsuz içerik uyarılarına, bundan sonra yanlış bilgi uyarısı da eklenecek gibi duruyor.

İnstagram’ın sahibi olan Facebook, sosyal medya üzerinde yayılan yalan haberlere dur demek adına bu tür güncellemeleri yapmaya devam edeceğini duyurdu. İnstagram’da bulunan hem hikâyeler kısmında hem de ana fotoğraf paylaşım alanlarında görüntülenebilecek olan yanlış bilgi uyarısı ile kullanıcıların okudukları bilginin doğru olup olmadığını birkaç defa daha kontrol etmeleri bekleniyor. Görülen bu uyarıdan sonra kullanıcılar isterlerse, gönderiyi gör diyerek bu içeriklere ulaşabilecekler. İki hafta içerisinde yayınlanması düşünülen özellik, kullanıcıları uyarma amacı taşıyor. Eğer karşınıza bu tarz şüpheli bir gönderi geldiyse, direkt olarak bu bilgiyi almak zorunda kalmayıp öncelikle önleyici bir adım sizi bekliyor olacak.

Yalnızca içerik görüntüleyenler değil, içerik paylaşanlara yönelik de bir güncelleme olacak. Daha önce yanlış olduğu açığa çıkmış bir bilgiye paylaşımlarınızda yer vermek istiyorsanız, doğruluk kontrol aracı tarafından size bir uyarı geldiğini göreceksiniz. Burada size, hangi bilginin yanlış olduğu gibi bilgiler verilecek ve isterseniz bu bilgileri değiştirerek, istemezseniz de yine de paylaşa tıklayarak olduğu gibi paylaşabilirsiniz.

Şimdiye kadar bu konuda yapılan çalışmalarda birçok üçüncü parti yazılım denense de, henüz şirket sonuçlardan çok da memnun görünmüyor. Facebook, yanlış bilgi içeren içeriklerini ana sayfada daha aşağılara koymak gibi bir önlem geliştirmiş durumda. Henüz İnstagram’da benzer bir girişim bulunmasa da, yanlış bilgi olduğu görülen paylaşımlar doğrudan kaldırılabiliyordu.

Yeni güncelleme ile birlikte şirket, kullanıcıların istemsiz olarak dahi yanlış bilgiye erişmelerinin önüne geçmiş olacak. Yapılan açıklamalarda, eğer bir içeriğin yanlış olduğu ile ilgili bilgiler ellerine ulaşıyorsa, geçici olarak yayılmasını azalttıklarını ve tamamen incelenmesi için üçüncü parti kontrolörlere gönderdiklerini söylüyorlar.

Geçtiğimiz hafta bir kullanıcının, yalan haberler konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz, Facebook gibi sıralamalarda daha altlarda bulunması sağlanabilir mi? şeklindeki soruya, İnstagram’ın önemli isimlerinden Adam Mosseri tarafından verilen cevapta, Facebook’un yaptıklarından haberdar oldukları ve bu tarz sorunları İnstagram’dan da kaldırmak için çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Yazar |2019-10-24T08:57:06+00:0022.10.2019|

Yorum Yap