İnstagram’a Tarayıcıdan Mesajlaşma Özelliği Geliyor

İnstagram sonunda kullanıcılardan gelen talepleri değerlendiriyor ve mesajlaşma özelliğini masaüstündeki tarayıcılara da getiriyor. Bugünden itibaren başlatılan test programı çerçevesinde platform kullanıcılarının çok küçük bir kısmı internet tarayıcılarından da mesajlaşma kısmını kullanabilecek. Şirket, şimdilik bu güncellemenin test aşamasında olduğunu ve elde edilecek sonuçlara göre tüm kullanıcılara getirilip getirilmeyeceğine karar verileceğini duyurdu.

Doğrudan mesajlaşma özelliği, internet tarayıcılarında da tıpkı mobil cihazlardaki gibi çalışacak. DM ekranından veya profil sayfasından yeni bir konuşma başlatabilir veya grup konuşması açabilirsiniz. Bunun yanında bir mesajı beğenmek, masaüstünden fotoğraf paylaşmak gibi özelliklerin tamamı da yine internet tarayıcılarında da kullanılabilir olacak. Ayrıca tarayıcınızda bildirimleri açmanız durumunda gelen mesajlar ile ilgili anlık bildirimler de alabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıldan beri Facebook, sahibi olduğu tüm platformlarda mesajlaşmaya daha fazla önem vermeye başladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in New York Times’a verdiği bir demeçte, “özel mesajlaşmalar, gruplar ve hikayeler”in online iletişim kanalları arasında en hızlı gelişen üç alan olduğunu belirtiyor. İnstagram Hikayeler özelliği hali hazırda tarayıcılarda yer alsa da bugün gelen test haberi ile birlikte artık Mark Zuckerberg’in işaret ettiği grup konuşmaları ve özel mesajlaşmalar alanına yönelik de güncelleme yapılacağı görülmüş oldu.

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl yapmış olduğu bir açıklamada şirketin sahip olduğu üç büyük platformun ortak bir mesajlaşma alanına alınmasına yönelik çalışmalar yapıldığını duyurmuştu. Fakat şimdiye kadar şirketin bunu başarmak için nasıl bir yol izleyeceğine yönelik bir gelişme açıklanmadı. Yine de tarayıcıya gelecek olan mesajlaşma özelliği sayesinde kullanıcılara daha esnek bir alan yaratılmış olacak.

Birçok insan günün çoğunu bilgisayar başında geçiriyor ve Whatsapp mesajlaşma uygulamasının dahi web sürümünün çıktığı günümüzde tüm mesajlaşmaları masaüstünden idare edebiliyor olmak da çok büyük kolaylık olacak. Her ne kadar Facebook’un tüm platformları ortak bir mesajlaşma uygulamasında buluşturma fikrinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği tartışılıyor olsa da İnstagram, Facebook ve Whatsapp’ın tamamının masaüstünden mesajlaşabilme özelliğine sahip olması bu başarıya ulaşılana kadar önemli bir ön adım olarak görülebilir.

Yazar |2020-01-25T09:08:41+00:0025.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın