İnstagram, Yeni Video Düzenleme Aracını Duyurdu

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan İnstagram, uygulama geliştirmelerine devam ediyor. Şirket, son yaptığı duyuruda yeni bir video düzenleme aracını kullanıcılarının kullanımına sunacağını duyurdu. Özellikle son dönemde önemli  bir yükseliş yakalayan TikTok’un dikkat çeken özelliklerinin kopyası gibi görünen yeni araç, şimdilik yalnızca Brezilya’da kullanılabilir durumda. Burada yapılan testlerin ardından gelecek güncellemeler ile tüm dünyada hizmete sunulması bekleniyor.

Reels adı verilen yeni uygulama ile birlikte kullanıcılar, 15 saniyelik videolar çekebilecek, video hızını ayarlayabilecek, müzik ekleyebilecek ya da başkasının videolarında kullandığı müziklerle TikTok’taki düet özelliğine benzer yeni videolar ortaya çıkarabilecek. Reels ile yapılan videolar İnstagram hikasinde paylaşılabilir olmanın yanı sıra DM’den de gönderilebilecek. Tüm bunların yanında, İnstragram keşfette yer alacak olan yeni Reels’de En İyiler sekmesinde de paylaşılacak. İnstagram bu sayede bazı videoların viral olmasını da bekliyor.

Facebook, sahibi olduğu ürünlerde bu tür popüler uygulama özelliklerini kopyalamayı daha önce de denedi. Fakat bazı denemeler, kullanıcıların beklentilerini karşılayamadığı için başarısızlıkla sonuçlandı. Yine de özellikle 2016 yılında İnstagram’ın Snapchat’te yer alan Hikaye özelliğinin İnstagrama eklenmesi çok önemli bir adımdı ve gerçekten de çok sevildi.

Her ne kadar ortaya çıkan ürün TikTok’un çok benzeri olsa da İnstagram yöneticileri bunun tam olarak böyle olmadığını belirtiyor. TechCrunch adlı teknoloji sitesine konuşan Robby Stein, “İki ürün birebir aynı değil ve video paylaşımı evrensel bir fikir. Bunu da uygulamamızda kullanmamız gayet doğal.” şeklinde yorumda bulundu.

Son zamanlarda çok önemli bir yükseliş yakalayan TikTok ile önemli bir rekabete giren Facebook, Çinli şirketin yükselişini takip ediyor ve imkan olduğu ölçüde de özellikleri almayı eksik etmiyor. İnstagrama gelecek olan yeni araca ise Hikayeler kısmında yer alacak olan Boomerang ve SuperZoom gibi kamera efektlerinin olduğu bölümden ulaşılabilecek.

İnstagrama geldiği duyurulduğundan beri özellikle Tiktok’a benzerliği yüzünden viral şekilde reklam olan İnstagram Reels, Brezilya’daki testlerin ardından tüm dünyada yayına başlayacak. Yeni video aracının ne kadar başarılı olup olmayacağını görmek için biraz daha beklemek gerekecek.

Yazar |2019-11-29T16:51:24+00:0012.11.2019|

Yorum Yap