İnstagram için SEO’da Yapmamanız Gereken 7 Hata

Her SEO uzmanı tarafından daha çok önem verilen Arama motoru optimizasyonu internet sitenizdeki ziyaretçi trafiğini arttırmak için önemli bir araç olsa da İnstagram hesapları da dikkat çekmek ve güzel geri dönüşler almak için iyi bir yol olabilir.

Net bir şekilde herkes, internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarında çıkartabilmek için çalışır. Anacak pek çok insan optimizasyon tekniklerinin Google, Bing gibi arama motorlarının ötesinde farklı faydaları olduğundan haberdar değiller.

SEO, bir hesabı tanıtmaya, yeni takipçiler çekmeye, katılım oranını arttırmaya ve satışları yükseltmeye yardımcı da olabilir. İnstagram bu alan için çok iyi bir seçenektir çünkü ufak bir arama motoru gibi çalışır. Bu yüzden SEO, İnstagram için de geçerlidir.

İnstagram, iyi optimize edilmiş sayfaların gönderilerini daha üstlerde gösterir ve bu sayede aktif takipçiler kazanmasına, sayfanın daha güçlü olmasına yardımcı olur.

İnstagram sayfaları için SEO yapmak kolay gibi görünse de pek çok kişi profil düzenlemesinde birçoçk yayın hata yapar. Biz de bu yanlış adımlar hakkında detaylı bir analiz yapıp bu hatalardan nasıl kaçınılması gerektiğini anlatacağız.

1. İnstagram Sayfanız Uyumlu Değil

İnstagramın yazılı olmayan kurallarının başında, tutarlı bir gönderi sayfanızın olması yer alır. Platforma yüklediğiniz yayınlar, konsept, zamanlama, açıklama ve hashtagler açısından uyumlu olmalıdırlar.

Fakat tutarlılık bir gecede hayata geçirilebilecek bir şey değildir. Her açıklamayı, etiketi, paylaşım stilinizi ve gönderi sıklığınızı hesaba katmanız gerekir. Bu işlemi kolaylaştırmak, gönderi ve hikâyelerinizi planlamak için de İnstagram içerik planlama aracı olarak geçen Combin Scheduler’i kullanabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde uygun açıklamalar ve farklı hashtag grupları oluşturabilir, mevcut İnstagram kampanyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

İnstagram içerik planlaması yaparak nasıl uyumlu bir profil oluşturabileceğiniz ile ilgili kısa bir kılavuza buradan erişebilirsiniz.

 

İşletme hedeflerinize ulaşmak için olabildiğince sık ve tutarlı bir gönderi zamanlaması seçmelisiniz. Her kategori için geçerli mükemmel bir planlama mevcut değildir fakat çeşitli testler ile kendinize en uygun olan durumu seçmelisiniz.

2. Alakasız Hashtag Kullanıyorsunuz

Hashtagler, sosyal medyada arama sorgusu olarak çalışırlar ve siz de işiniz ve gönderilerinize uygun hashtagleri seçmek durumundasınız. İlgili hastagleri seçmek her ne kadar basit görünse de markalar ve pazarlamacılar bu noktada iki önemli hata yapıyorlar.

Alakasız hashtag kullanımı

Başlığımızın adından da anlaşılacağı gibi gönderiyle eşleşmeyen hashtag kullanımı herhangi bir fayda getirmez. Gönderinizin hashtaglerden elde ettiği az gösterim sayısını farkettiyseniz bu şu anlama geliyor demektir: gönderiniz, kullanıcının etiket kullanarak yaptığı aramada görmeyi beklediği gönderi sizinki değil.

İnstagram optimizasyonu için hashtag kullanmadan önce biraz araştırma yapın. Bu araştırmayı Combin Growth kullanarak yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde mevcut gönderiniz veya tüm işletmenizle alakalı uygun hashtagleri bulabilir, rakipleriniz tarafından kullanılan etiketleri keşfedebilirsiniz.

İnstagram’da hashtag kullanımı çok uzun bir makalenin konusu olabilir ancak buarada sizinle ufak bir bölümünü paylaşmak gerekirse, rakiplerinizin veya benzer içerikli hesapların hangi hashtagleri kullandığını kontrol edin. 100 binden fazla gönderi olan popüler etiketler kullanmaktan kaçının.

Bu tavsiyenin ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için, bir kahve dükkânı sahibi olduğunuzu ve güzel bir fincan kahve fotoğrafı paylaşmak istediğinizi düşünün. Güncel olmak ve popüler bir etiket olan #yeniyıl etiketini kullandınız diyelim. Fakat yaptığınız bu hamle sonucu şuna emin olun ki çok az kişi profilinizi görüp çok azı sizi takip edecektir.

Buradan hangi sonuç çıkarılmalıdır? İşletmenize uygun hashtagleri keşfetmelisiniz.

İşte sizin için yeni bir strateji daha: markalı hastagler kullanın. Bu yol sizin markanızı bilinir yapacak ve yeterince büyük bir işletme olduğunuzda insanların sizin markanızın hashtagi ile arama yapmasına yol açacaktır.

Hiç hashtag kullanmamak

Bir başka uç nokta ise budur. Hashtagler gönderi akışını düzenler ve İnstagram hesapları için hayati bir noktadır. Bu yanlış adımdan hemen vazgeçilmeli ve hashtag kullanarak İnstagram profilinizin değerini arttırmalısınız.

Hashtagler sayesinde insanlar istedikleri aramaları yapabilir. Fakat burada aklınızda bulunması gereken bir diğer nokta da şudur: her gönderi altına aynı hashtagleri kullanıp İnstagram’ın sizi spam olarak görmesine yol açmayın.

3. Konum Etiketlerini Değiştirmiyorsunuz

Genellikle konum etiketlerini ne kadar etkili kullanabileceklerinin farkında değillerdir. Bir önceki örneğimizdeki kahve dükkânı gibi bir işletmeniz var ise kullanabileceğiniz çok fazla konum etiketi yer almaz. Fakat bazen yaratıcı konum etiketleri insanların dikkatini çekebilir.

Eğer siz de farklı yerlerden, şehirlerden, ülkelerden kitlelere erişmek istiyorsanız, konum etiketlerini değiştirip yaratıcı yollar deneyebilirsiniz.

4. Aranmayacak Kullanıcı Adı Seçersiniz

İnstagram kullanıcı adınız olabildiğince kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici olmalıdır. Kitleniz, kullanıcı adınızın ne anlama geldiğini bilmelidir. Bu yüzden alakasız semboller kullanmaktan kaçınmalı, hedef kitlenizin anlayacağı dilden yazmalısınız. İşletmenizle ilgilenen birisi, arama kısmına ne yazar diye düşünüp kullanıcı adınızı buna göre seçmeniz daha iyi olacaktır.

5. İnstagram’da Alt Metin Kullanmıyorsunuz

SEO amacıyla kullanabileceğiniz bir diğer İnstagram özelliği ise alt metinlerdir. Bu özellik başlangıçta görme engelli kişilerin de iyi bir İnstagram deneyimi geçirmesi için tasarlanmış olsa da pazarlamacılar bunu optimizasyon için kullanırlar.

Bu araca ulaşmak için gönderi yüklerken ekranı alta kaydırıp Gelişmiş Ayarlar kısmını bulun. Sayfanın en altlarında yer alan alternatif metin yaz kısmını bulun ve görselinizin ne ile ilgili olduğunu yazın. Bu sayede insanlar arama yaptıklarında sizin görselinizi daha önce göreceklerdir.

Bunun yanında görselinizin keskin ve yüksek kaliteli olmasına özen gösterin. Bu sayede İnstagram algoritması görselin ne ile ilgili olduğunu anlayabilir ve insanlara önerebilir.

6. Biyografinize Anahtar Kelimeler Eklemiyorsunuz

İnstagram SEO’nun en gerekli adımlarından birisidir. Biyografinize uygun anahtar kelimeleri koymalı, çok fazla anahtar kelimeye boğmadan okunabilir şekilde yer vermelisiniz.

Profil biyografiniz, potansiyel müşterileriniz ve takipçilerinizin sizi bulmasına yardımcı olur. Düzgün şekilde düzenlediğiniz taktirde yapılan aramalarda en iyi sonuçlar arasında çıkarsınız.

7. Açıklamalara Anahtar Kelime Eklemiyorsunuz

Bio ve kullanıcı adınızın yanı sıra, gönderi açıklamalarınıza da anahtar kelimeler koymalı fakat yine de çok abartmadan yapmalısınız. Örneğin, kullanıcı adınızın Hilal Gözlük olduğunu düşünelim. Gönderi açıklamanıza, Muhteşem Pazartesi Gözlük İndirimi – %70’e varan indirim! yazdığınızda insanların indirim ile ilgili yaptığı aramalarda sizin gönderinizi görme ihtimali daha fazladır. Bu tıpkı arama motorlarındaki site ismi – başlık arasındaki ilişkiye benzer.

SONUÇ

İnstagram SEO çalışması çok kompleks bir yapıya sahip değildir. Tüm yapmanız gereken bu hatalardan kaçınmak ve SEO konusunda uzmanlığınızı sosyal medyaya uygulamaktır.

İnstagram’da pazarlama ile ilgili hedefleriniz ne olursa olsun, SEO’nun internet sitelerinde olduğu gibi sosyal medyada da etkili olduğunu unutmayın. Yapacağınız tüm bu çalışmalar işletmenizin ve gönderilerinizin görünürlüğünü etkiler.

Yazar |2020-09-11T12:42:55+00:0004.03.2020|

Yorum Yap