İnstagram Yeni Önlemler Aldı

Son zamanlarda internette kimlik avı dolandırıcılığı vakaları hiç olmadığı kadar yükseldi. Yeni çıkan teknolojileri kötü amaçlar için kullanan yazılımcılar, kullanıcıların kimlik bilgilerini çalarak dolandırıcılık işleri için kullanabiliyor ya da ele geçirdikleri sosyal medya hesapları ile yasadışı işlere yönelebiliyorlar. Özellikle yüksek takipçiye sahip hesaplara çok fazla denenen kimlik avı dolandırıcılığı yöntemleri mevcut. Bu tür olaylarla çok sık karşılaşan İnstagram gibi sosyal medya hesapları da, bu sorunların önüne geçebilmek için yeni çözümler üzerinde çalışıyor.

Facebook’un sahibi olduğu İnstagram, kendilerinden gönderilmiş şekilde planlanan e-postalar ile ele geçirilen hesaplarla ilgili yaptığı güncelleme ile bu tür faaliyetlerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Gelen e-postalar ile hesabınız güvende değil, şifrenizi yenileyin şeklindeki uyarılar ile kullanıcıların kimlik bilgileri ele geçirilebiliyor. Ünlü sosyal medya sitesi ise bunun önüne geçmek için Güvenlik ayarları kısmına yeni bir kısım ekleyerek, İnstagram’dan Gelen E-Postalar kısmını kullanıma açıyor. Bu sayede eğer İnstagram’dan ya da Facebook’tan geldiği iddia edilen bir e-posta ile karşı karşıya kalırsanız, hesabınızın güvenlik kısmından bu bölümü kontrol ederek, e-posta gerçekten İnstagram tarafından mı gönderilmiş yoksa birileri sizin bilgilerinizi ele geçirmek mi istiyor kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yeni güvenlik sekmesinde e-postalar iki farklı şekilde görüntülenecek. İlki güvenlik ile ilgili gelen e-postalarken ikinci kısım ise “diğer” olarak adlandırılıyor. Eğer burada görünen bir e-posta aldıysanız, güvenle açabilir ve içindeki bağlantılara tıklayabilirsiniz. Fakat size gelen posta, burada yer almıyorsa çok yüksek ihtimalle bir kimlik avı dolandırıcılığı denemesi ile karşı karşıyasınız. Bu tür e-postalar sizin kullanıcı adınızı ve şifrenizi ele geçirmek için yollanmış olabilir. Bu durumda hemen e-postayı silip şikayet edebilirsiniz. Eğer İnstagram’da çift faktörlü kimlik doğrulamayı kullanıyor olsanız dahi güvende olmayabilirsiniz. Çünkü yeni teknoloji dolandırıcılık uygulamalarında, cep telefonuna gelecek 6 haneli kod bile üretilebiliyor ve başka sunucular kullanılarak cep telefonunuza gönderim sağlanabiliyor. Bu nedenle özellikle sosyal medya sitelerinde gezinirken dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Herhangi bir şekilde tehlikeye girerse, İnstagram tarafından paylaşılan adımları izlemeniz gerekir. Buradan başkasının eline geçen hesapları tekrar geri almak ile ilgili blog yazısını okuyabilirsiniz.

Yazar |2019-11-29T16:51:16+00:0028.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın