İnstagram Beğenilen Filtrelerine Veda Ediyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan İnstagram’da daha güzel görünmek için filtreleri kullanmak isteyenler için kötü haber geldi. Son zamanlarda çıkan ve kullanıcıların ilgiyle kullandıkları estetik filtreleri artık İnstagram’da bulunmayacak. Bu değişikliğin arkasında yatan sebep ise, kullanıcıların psikolojik sağlıklarını korumak.

Spark AR adındaki yazılım şirketi, İnstagram’ın filtrelerini geliştiren şirket olarak bilinir. Geçtiğimiz hafta Facebook’ta paylaştığı bir gönderi ile yaptığı açıklamada, mevcutta yer alan estetik, plastik cerrahi filtrelerinin tümünün uygulamadan kaldırılacağını ve gelecekte getirilmesi düşünülen bu tür filtrelerin de sürecinin durdurulduğunu duyurdu.

Yapılan açıklama hala kendinize bir köpek kafası eklediğiniz ya da kirpiklerinizi çok uzun hale getirebildiğiniz filtreleri kapsamıyor. Yapılan politika değişikliği sadece Fix Me, Beautiful Face, HolyBucks ve Plastica gibi filtreleri kapsıyor. Bu filtreleri kullanarak kusursuz vücut güzelliğine sahip olabileceğine inanan insanların estetik cerrahi yöntemlerine yönelmesi, bu değişikliğin yapılmasının temel sebebi olarak görülüyor.

Yapılan bu değişiklik, İnstagram’ın kullanıcılarının zihin sağlıklarını korumak adına aldıkları ilk önlem değil. Bundan önce de buna benzer özellik değişiklikleri ile kullanıcılarının psikolojilerini korumayı amaçlayan şirket, zayıflama ürünleri gibi ürünlerin reklamlarına kısıtlama getirmişti. Ayrıca yine kullanıcıların ruhsal sağlığını korumak amacıyla, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde, kullanıcıların üzerindeki psikolojik baskıyı azaltmak adına beğeni sayılarının gizlendiği güncelleme denemelerine de tanık olmuştuk.

İyi niyetli bir özellik değişikliği olarak görülse de, Spark AR şirketinin Facebook paylaşımının altındaki yorumlara baktığımızda, birçok kullanıcının bu filtreleri geri istediğini görmek zor değil. Değişen dünyamızda insanlar dış görünüşe geçmişte olduğundan çok daha fazla önem vermekte, herkes daha güzel görünmenin yollarını aramaktadır. Bu durum özellikle gençlerde çok büyük bir baskıya yol açmaktadır. Üzerlerindeki bu baskıya bir de İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki beğeni ve yorum baskısı da eklendiğinde tıpkı bu değişikliğin yapılmasına sebep olan psikolojik etkenler olaya dahil olmakta ve ciddi ruhsal zararlara yol açabilmektedir. Dünyaca ünlü ve milyonlarca kullanıcıya sahip İnstagram’ın kullanıcılarını düşünerek yaptığı bu güncellemenin neler getireceğini yakında göreceğiz. Henüz güncelleme zamanı resmi olarak duyurulmasa da, yakın zamanda bu yeniliğin yayınlanması beklenmekte.

Yazar |2019-11-29T16:51:01+00:0023.10.2019|

Yorum Yap