İnstagram Amerika’da Beğeni Sayılarını Gizleyecek

Başta gençler olmak üzere, hemen hemen herkesin ilgiyle takip ettiği sosyal medyanın en popüler platformları arasında İnstagram yer alıyor. Özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra gücüne güç katan sosyal medya sitesi, kullanıcıları için yenilikler yapmaya devam ediyor. Son zamanlarda çıkan haberler, çok büyük bir sıkıntıyla daha yüz yüze gelmekte olduğumuzu ortaya koyuyor. Gençlerin sosyal medya bağımlılığı, aldıkları beğenilerin yetersiz olması gibi konulardan bunalıma girdikleri, kendilerine ve çevrelerine hem sosyal hem psikolojik anlamda zarar verdikleri bilinen bir gerçek. Özellikle sosyal medya kullanımının çok küçük yaşlara indiği günümüzde, henüz psikolojik gelişimlerini tamamlamamış olan küçük çocukların dahi bu olumsuzluklardan etkileniyor olması gelecek açısından da büyük bir sorun. Tüm bunların farkında olan İnstagram yetkilileri, bu konuyu çözmek adına birtakım çalışmalar yürütmekte.

Geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili ilk testler dünya üzerinde farklı bölgelerdeki yedi ülkede başladı. Yapılan bu testler, kullanıcılarının gönderilerindeki beğenilerin gizlenmesiyle ilgiliydi ve ilk olarak Kanada’da başladı. Amerika kıtasındaki bu büyük ülkeyi zamanla İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler izledi. Yeni yapılacak denemelerin adresi bu kez ABD olacak. İnstagram CEO’su Adam Mosseri, geçtiğimiz Perşembe günü katıldığı WIRED25 konferansında, testlerin ABD’de de yapılmaya başlanacağını duyurdu.

Şimdiye kadar yapılan testlerden gördüğümüz kadarıyla, bir gönderi paylaştığınızda kullanıcıların anasayfasında sizin gönderinizin ne kadar beğeni aldığı görülemeyecek. Yani gönderinin sahibi kimlerin ve kaç kişinin fotoğrafını ya da videosunu beğendiğini görebilirken, diğer insanlar için bu mümkün olmayacak.

Benzer testler, İnstagram’ın bağlı olduğu ana firma Facebook için de yapılmaya başlanmış durumda. Facebook gönderilerinin de beğenilerinin gizlenmesi ile ilgili testler de Avustralya’da test edilmeye başlandı. Sosyal medya devlerinin bu tür denemeler yapması, insan psikolojileri için her ne kadar olumlu olsa da, buna çok alışmış ve bundan zevk alan insanlar için kötü bir düzenleme gibi gelebilir. Yapılacak testlerin arından şirketler, yapılan bu testleri hem insanlar adına hem de sosyal medya platformunun kullanım oranlarına göre inceleyip düzenlemenin gerçek anlamda hayata geçip geçmeyeceğine karar verecek.

Yazar |2019-11-09T18:09:42+00:0009.11.2019|

Yorum Yap