İnstagram Alışveriş Sektörünü Etkiledi

Gençlerin çoğunun büyük bir ilgiyle kullandıkları İnstagram, yeni neslin alışveriş alışkanlıklarını da değiştirmiş durumda. Kullanıcılarına bir vitrin görevi gören ünlü fotoğraf paylaşım uygulamasında, her türlü ekonomik duruma ve zevke göre ürünler yer almaktadır. Özellikle bazı indirimli ürünlerin yer alıyor olması, birçok ünlü markanın İnstagram’a özel indirimler yayınlaması, yeni kampanyalarını buradan duyurması da çoğu kişinin alışverişlerini buradan yapmalarına yol açıyor.

Diğer alışveriş siteleri ile karşılaştırıldığında İnstagram, çok geniş marka ve ürün pazarı ile alışveriş severler için bir cennet gibi. Özellikle yerel alışveriş mağazalarında bulunamayan fakat İnstagram’ın çok iyi olduğu özellik, benzer ürünlerle kolaylıkla karşılaştırılabilmesi, hem kalite hem de ücret yönünden en uygun ürünün alınmasının kolay olması gibi görünüyor.

Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya sitesinin en büyük avantajı da çok fazla müşteri potansiyeline sahip olmasıdır. Yalnız bilinen ve ünlü markalar için değil, yeni açılmış ya da sadece İnstagram üzerinden satış yapmak gibi bir politika izleyen markalar için de çok büyük gelir kapıları olabiliyor. Belki de İnstagram’ın alışveriş sektöründe yarattığı en büyük etki, herkesin birer satıcı olabilmesidir.

Yapılan araştırmalarda, İnstagram üzerinden gerçekleşen alışverişlerin çoğunun butik hesaplardan yapıldığı görülebiliyor. Çok fazla çeşide sahip olan bu hesaplar, herhangi bir işçi maliyeti de olmadığı için, ürünlerini çok uygun fiyatlarla müşterilerine satabiliyor. Bu indirimli fiyatlara alışan kullanıcılar da İnstagram’dan alışveriş yapmayı bir gelenek haline getirip burada çok büyük bir ekonomi yaratmış durumdalar.

İnstagram, insanların alışveriş alışkanlıklarını internete çekmiş ve görmeden yapılan alışverişlerin yüzdesini oldukça yukarılara çıkarmış olsa da, yaşanan bazı sorunlar sebebiyle hala bu yolu tercih etmeyen kişilere de rastlamak mümkün. Yüzde olarak çok büyük bir kısmı temsil eden güvensizlik, İnstagram alışverişlerinin en büyük antitezi durumunda. Herhangi bir denetim olmadan başlanabilen İnstagram satışlarında, vergi dahi vermeden çok büyük paralar kazanan hesaplar görmek mümkün. Bunun yanında ödenen paraların sonucunda bir hizmet alınıp alınmayacağı da kesin değil. Bu yüzden İnstagram’da oldukça uygun fiyatlara yüksek kaliteli ürünler yer alsa da, birçok kullanıcı bu güvensizlik yüzünden eski tip alışveriş alışkanlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Yazar |2019-10-25T07:59:16+00:0024.10.2019|

Yorum Yap