Hesaplar Bu Yüzden Kapatılıyor

Her ne kadar sosyal medya hesabı bulunan insanların %74’ü henüz hesaplarını kapatmayı düşünmediklerini söylese de önemli sayıda kullanıcı, hesaplarını dondurma kararı aldı. Düşünülenin aksine genç kullanıcılarda, daha ileri yaşlardakilere göre sosyal medya hesabını dondurma şansı daha yüksek görülüyor.

Rakamlarla konuşmak gerekirse, 16-24 yaş arasında hesabını donduranların oranı %26 iken bu sayı 55-64 yaş arasında %13’de düşmüş görünüyor. Amerikalı ve İngiliz 1000’den fazla kullanıcı üzerinde yapılan anket sonuçlarında göre, sosyal medya kullanıcılarından 16-24 yaş arasındakilerin neredeyse yarısı hesaplarını geçici süreliğine dondururken, bu oran 55-64 yaş aralığında %30 seviyesine düşüyor. Yani görünüşe göre gençler, sosyal medya kullanımlarına ufak aralar verdikten sonra geri dönmeyi tercih ediyorlar. Özellikle son dönemde gençler arasında çok popüler olan İnstagram gibi platformlarda, bu tarz aralar vermek, gençleri kendilerini bulması ve gerçek hayatın da tadına varabilmeleri için önemli görülüyor. Yine de rakamların da söylediği gibi gençler sosyal medya olmadan yapamıyor ve geri dönüyorlar.

Kadınların sosyal medya kullanımları erkeklere göre daha fazla azalıyor ve benzer şekilde hesap dondurma ya da komple kapatma oranları da daha fazla görülüyor. Bir başka ilgi çekici istatistiğe göre ise, hesap dondurma işlemi yapan kullanıcılar geri döndüklerinde ortalama günlük 2,5 saatlik bir sosyal medya kullanımı gerçekleştiriyor.

Yine yapılan anketlerde sorulan sorulardan birisi olan, neden hesabınızı dondurmayı seçiyorsunuz sorusuna verilen cevaplarda da ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. En sık verilen cevaba baktığımızda, insanların %26’sı diğerlerinin neler yaptığına bakmak konusunda heveslerini kaybettikleri söylerken %25’lik bir kesim gerçek hayatlarına daha fazla vakit ayırmak istediklerini belirtiyor. Yine %25’lik bir kesim yaptıklarını paylaşımların gelecekte kötü etkiler yaratacağından çekindiklerini söylemiş.

Günümüzde insanlar sosyal medya üzerinden çok daha saldırgan ve rahatsız edici paylaşımlar yapabiliyor. Bu sebeple insanlar sosyal medya kullanımından uzaklaşıp daha farklı uğraşlara yönelebiliyorlar. Bu eğilimin bir diğer etkisi de son zamanlarda yaşanan sosyal medya ile ilgili güvenlik skandalları ve kullanıcıların kendi özel bilgilerinin güvende olmadığını hissetmemesi gibi görünüyor. Sosyal medyaya ilginin çok hızlı arttığı günümüzde bu tür kopuşların oranında da benzer artışlar gözlemlenmesi olası duruyor.

Yazar |2019-11-29T16:53:55+00:0027.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın