Google’ın Yeni Snippet Güncellemesi

Dünyaca ünlü arama motoru Google, açıkladığı yeni snippet özelleştirme özellikleri sayesinde, internet sitesi sahiplerinin arama görünümlerini kontrol edebilmelerine olanak sağlayacak. Yapılan açıklamada, ister meta etiketleri ister de HTML özelliği olarak yeni özelliklerin kullanılabileceği duyuruldu.

Snippet Ayarları için Yeni Meta Etiketleri

Aşağıda yer verdiğimiz 4 meta etiketini HTML sayfasına ekleyerek, sitenizin snippet bölümünü isteklerinize uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Snippest Güncellemesi

Snippest Güncellemesi

“nosnippet”: Herhangi bir değişikliğe uğramayan bu seçeneği, snippet kısmının boş görünmesini istediğiniz herhangi bir sayfa için kullanabilirsiniz.

Google Snippets Güncellemesi

“max-snippet:[number]”: Yeni kullanıma sunulan bu seçenek sayesinde, snippet için kullanılmasını istediğiniz maksimum karakter sayısını ayarlayabileceksiniz.

“max-video-preview:[number]”: Snippetta yer alan animasyonlu video ön izlemesinin kaç saniye uzunlukta olacağını belirleyebilirsiniz.

“max-image-preview:[setting]”: Yine yeni duyurulan bu özellik, snipetta yer alan resim ön izlemelerinin maksimum boyutlarını “none, standart, large” seçeneklerinden birinin belirterek ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca bu özellikleri bir arada da kullanabilirsiniz. Aşağıda örnek bir kullanım yer almaktadır.

Eğer meta etiketi olarak kullanmak yerine, HTML özelliği olarak yazmak isterseniz, aşağıdaki örneğe göz atabilirsiniz.

Edindiğimiz bilgilere göre, Bing ve diğer arama motorları şu an için bu özellikleri desteklemiyor.

Google arama görünümünde yeni snippet özelliklerinin nasıl görüneceğini bilmek henüz mümkün görünmüyor. Sadece bu yeniliklerin hayata geçmesini beklemeli ve sonuçların nasıl olduğuna bakmalıyız.

Yeniliklerin hayata geçmesi için verilen süre ise, Ekim ayının son günleri. Fakat hizmete alınsa dahi, tüm dünyada aktif olması haftaları bulabilir. Bir ay önceden bu duyurunun yapılmasının sebebi ise, sitelerinizi, bu yeni özelliklere hazırlamanızı beklemesidir. Yapılan yeni snippet güncellemesi direkt olarak sıralamanızı etkilemeyecek olsa da, daha önce belirttiğimiz gibi düzgün bir snippet görünümüne sahip olmanız sizin için her zaman önemlidir.

Tüm bunların yanında, aramalarda AMP sayfaları görünen ve bu sonuçlarda büyük görsellerle çıkmayı istemeyen kullanıcıların da max-image-preview özelliğindeki “none” ya da “standart” seçeneklerini kullanabilecekleri de duyurulanlar arasında yer alıyor.

Yeni Güncelleme Neden Önemli

Çok sayıda SEO çalışanı, internet sitesi sahipleri ve kullanıcı, snippetlar üzerinde daha fazla değişiklik yapılabilmesini talep ediyorlardı. Bu yeni ayarlar sayesinde Google arama sonuçlarınızın nasıl göründüğünü seçebilecek ve daha özgür ayarlamalar yapabileceksiniz.

 

Yazar |2019-10-09T08:20:48+00:0009.10.2019|

Yorum Yap