Google’ın Yeni Akıllı Kenti

Teknoloji konusunda yaptığı ar-ge çalışmaları ile adından söz ettiren Google, bu kez akıllı bir kent kurma planı üzerinde çalışıyor. Google’ın üst şirketi Alphabet’e bağlı olarak hizmetlerini sürdüren Sidewalk Labs adındaki şirket, Kuzey Amerika kıtasında akıllı bir kent kurmak için kolları sıvamış durumda. Girişimler sonucunda, yerel otoriteden de izin alınan proje kapsamında 50 bin metrekarelik bir alan üzerine son teknolojiler ile donatılmış, bilim kurgu filmlerini andıran özelliklere sahip yeni bir şehir kurulacak. Fakat alınan izinlerin geçerli olması için, bir referandum da yapılması söz konusu. Mart 2020 tarihinde yapılması öngörülen referandum ile birlikte Google’ın akıllı kenti ile ilgili son sözü halk söyleyecek.

Projenin yürütmesinden sorumlu olacak olan Sidewalks Labs adlı şirketin yaptığı açıklamalarda ise, yeni kurulacak şehir ile birlikte insanların işe giriş sürelerinin kısaltılması, ucuz evler sunulması, son teknolojilere erişilebilirliğin arttırılması ve dünyanın daha yaşanabilir hale getirilebileceğini kanıtlar nitelikte ortamlar yaratılması gibi amaçların yerine getirilmeye çalışılacağına dair bilgiler yer aldı.

Benzer şekilde, şirketin en önemli isimlerinden olan Stephen Diamond da yazdığı bir açık mektupta kamuoyuna şu şekilde seslendi.

“Net olmak gerekiyor ki bu kesinleşmiş bir anlaşma değil, yapılması gereken birçok iş var. Yönetim kurulumuz sürecin işletilmesi yönünde karar aldı.”

Projenin temelleri ilk olarak 2017 yılında şirketin bölgeye ilgisinin artması ve ofis, mağaza gibi alanlarda son teknoloji ürünleri kullanarak çözümler üretmek konusundaki çalışmalarıyla atılmış oldu. Yapılan çalışmalarda şirketin elindeki en büyük koz, yapılan yatırımların çevredeki halka da büyük faydaları olacağı yönündeydi. Fakat uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların, bu çözümlerin halka herhangi bir faydasının olmayacağı, teknoloji şirketlerinin faydasına yönelik çalışmalar olduğunu ortaya koymasıyla birlikte tartışmalar da çoğaldı. Ayrıca şirketin yaptığı yatırımlar karşılığında yerel yönetimden emlak vergisinde indirim, yeni ödenekler ve ranttan pay istemesi de tartışmaları körükledi. Yapılacak referandum ile şirketin geleceğe yönelik planlarının hayata geçip geçmeyeceğine halk karar vermiş olacak. Yine de açık bir şekilde söyleyebiliriz ki, teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bu tür akıllı kentler kurulması çok yaygın bir fikir olarak ortaya çıkmaya devam edecektir.

Yazar |2019-11-29T16:30:57+00:0027.11.2019|

Yorum Yap